Нова холодна війна?

Джеймс Ставрідіс: Багато хто розцінив слова Медведєва як крик душі
now.tufts.edu

Джеймс Ставрідіс: Багато хто розцінив слова Медведєва як крик душі

Ми не повинні боятися сили Росії - боятися потрібно її слабкості

«Кожен рік верхівка світового співтовариства в сфері безпеки збирається в Німеччині на щорічній Мюнхенській конференції», - пише адмірал Військово-морських сил США у відставці Джеймс Ставрідіс у колонці для the Foreign Policy.

Цей форум проходить десятиліттями, однак у цьому році, незважаючи на незвично теплі вихідні, найбільш драматична промова була про холод, точніше – про холодну війну. Автор промови - російський прем'єр-міністр Дмитро Медведєв.

«Багато хто з моїх російських друзів і колег поспішили запевнити: «насправді, він хотів сказати, що треба бути обережними, щоб справа не дійшла до холодної війни», - продовжує Ставрідіс. Іншими словами, це було дружнє попередження щодо збереження санкцій проти Росії за незаконне вторгнення в Україну і безсоромне приєднання Криму.

Ми не повинні боятися сили Росії - боятися потрібно її слабкості

Проте, пише колумніст, при всій повазі до росіян, більшість присутніх не почули в словах Медведєва мирового тону. Замість цього вони почули неприкриту загрозу. Багато хто розцінив це як cri de coeur (крик душі) з боку росіян. Мовляв, якщо не піти їм назустріч (скасувати санкції, дозволити Асаду домінувати в Сирії, виявляти до них глибоку повагу, якої вони так прагнуть), ця нова холодна війна стане новою нормою.

Насправді, це не холодна війна, пише автор. «Я досить старий, щоб пам'ятати, як виглядала Холодна війна – на фульдському коридорі в Європі стояли мільйонні війська, готові напасти один на одного в будь-який момент; два величезних бойових флоти ганялися один за одним по всьому світу; і пара величезних ядерних арсеналів, здатних зруйнувати світ, наведені в бойову готовність», - розповідає Ставрідіс. Між Радянським Союзом і НАТО практично не було діалогу або співробітництва. Було безліч гібридних воєн. «На щастя, ми не повернулися до цього», - підсумовує він.

З реалістичної точки зору, мюнхенська заява Москви свідчить про те, що режим перебуває під значним внутрішнім економічним тиском, спровокованим низькими цінами на нафту та санкціями. Враховуючи також зниження демографії, великі проблеми з алкоголізмом та наркозалежністю, тривалість життя, що скорочується, залежну від сировинних товарів економіку та відсутність прозорої демократії, перед Росією стоять складні виклики.

«Ми не повинні боятися сили Росії. Швидше, боятися потрібно її слабкості, тому що вони все ще володіють потужним військовим потенціалом і бажанням використовувати його, а також понад 7 тис. одиниць ядерної зброї (про які вони часто кажуть, ніби нагадуючи нам про їх існування)», - пише автор.

Ніхто в НАТО або США не прагне втручатися в Росію. «Наші колеги в Москві повинні дозволити іншим країнам Європи приймати свої власні рішення про те, який курс вони хочуть обрати. І це найкращий спосіб уникнути нової холодної війни», - підсумовує він.

Переклад НВ

Повну версію колонки Джеймса Ставрідіса читайте на Foreign Policy

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: