Не називайте конфлікт в Україні громадянською війною

26 серпня 2015, 14:11
1174
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

uk.mfa.gov.ua

Рорі Фіннін: Війну в Україні, як і раніше, описують евфемізмами

Війну слід описувати термінами, які відповідають реальності

«Україна святкує 24-ту річницю з моменту здобуття незалежності від Радянського Союзу втягненою в найнебезпечніший збройний конфлікт у Європі – конфлікт із Російською Федерацією», – пишуть доктор наук із департаменту славістики Кембриджського університету Рорі Фіннін і доктор наук Томас Д. Грант з юридичного факультету у спільній колонці для видання The Conversation.

Ставки в цьому конфлікті неймовірно високі, та все ж війну в Україні, як і раніше, описують за допомогою евфемізмів, зазначають автори.

«Нам часто кажуть, що війна в Україні є «громадянською», що «повстанці» воюють проти центрального уряду в Києві», – підкреслюють вчені. Подібні обмежувальні й неточні терміни значною мірою спотворюють конфлікт, у якому загинули 6,5 тисяч українців і щонайменше 6,4 млн були змушені покинути свої домівки. Дуже часто про цю кризу говорять як про цілком внутрішню проблему України, імовірно, викликану мовною політикою, зіткненнями між представниками різних ідентичностей й історичними образами. Отже, ліпше не втручатися до внутрішніх справи України.

Ми повинні облишити поливати репортажі про війну в Україні евфемізмами та применшеннями

Однак це хибна думка, вважають дослідники. Україна обороняється від міжнародного агресора, Російської Федерації, чия поведінка загрожує колективній безпеці Заходу. Ця війна триває вже 18 місяців, і вже час навчитися розбиратися в ній краще.

Не варто робити вигляд, що сигнали недостатньо чіткі. Останніми тижнями в Східній Україні відбувся черговий сплеск бойових дій. Ураховуючи попереднє брязкання зброєю, ядерні загрози та загальну риторику балансування на межі війни, нескладно собі уявити, наскільки легко цей конфлікт може вийти за межі України.

«Називаючи цю кризу «громадянською війною», ми не сприяємо ні дипломатії, ні журналістському балансу», – пишуть автори. Це провал у питаннях служіння суспільним інтересам. Війну слід описувати термінами, які відповідають реальності.

Цей конфлікт було розпочато та підтримується завдяки збройному втручанню Росії. Він не є наслідком цивільного колапсу в Україні. Протягом майже чверті століття незалежності країни підтримка національної єдності з боку української громадськості була сильнішою, ніж у багатьох усталених державах, серед яких Іспанія, Бельгія та Канада. Як із гордістю зізнався Володимир Путін, саме російські війська навесні 2014 року захопили Автономну Республіку Крим.

Російська Федерація є агресором і має охарактеризуватися таким чином, наприклад, коли ми говоримо про регіони України, які опинилися під військово-політичним контролем Кремля.

Час подивитися правді в очі, підсумовують автори. Військова ескалація, що триває в Україні, становить серйозну загрозу для міжнародного порядку. «Журналісти ризикують усім, щоб розповісти правду про події цієї війни, і ми повинні перестати поливати їх репортажі евфемізмами та применшеннями, – відзначають вони. – Ми повинні називати те, що відбувається, своїми іменами: це оборонна війна проти міжнародного агресора».

Переклад НВ

Повну версію колонки Рорі Фінніна й Томаса Гранта читайте на The Conversation

Головне

Країни

Сьогодні, 02:13

article_img
У французькому Ліоні учасники руху "жовтих жилетів" напали на поліцейський автомобіль
Події

Сьогодні, 18:56

article_img
На Донбасі під час обстрілу поранено одного бійця ООС
Культура

Сьогодні, 07:31

article_img
Оголошено переможців 69-го Берлінале

Вибір редакції

Люди

Сьогодні, 14:04

article_img
Віддалений гавкіт собак. Інтерв’ю з командою фільму про війну на сході України, який претендує на Оскар
Інновації

Вчора, 20:00

article_img
Аквамен відпочиває. США розробляють підводних бойових роботів
Країни

Сьогодні, 10:33

article_img
Наша проблема – туристи і мопеди. В Амстердамі призначили велосипедним мером дев'ятирічну дівчинку