Навіщо люди цілуються

0 коментувати
Марсель Дэнеси: Традиція поцілунку могла бути одночасно актом чистої любові і бунтом

Марсель Дэнеси: Традиція поцілунку могла бути одночасно актом чистої любові і бунтом

Кожному хочеться стати частиною великої любовної історії, навіть якщо в реальності вона ніколи не відбудеться

«У Google часто зустрічається запит «чому люди цілуються?». Звичай цілувати певну частину тіла (наприклад, руку або чоло) – елемент багатьох соціальних функцій, але, як я розумію, в пошуковому запиті йшлося саме про романтичні поцілунки», - пише професор антропології в університеті Торонто Марсель Денесі у своїй колонці для The Guardian.

Він розмірковує про те, чи є поцілунок залишком древніх шлюбних ритуалів, як у тварин, але проти цього свідчить те, що в деяких суспільствах поцілунки не практикуються, а в деяких – заборонені. Якщо б вони були залишком інстинктів, то практикувалися б повселюдно.

У деяких суспільствах поцілунки не практикуються, а в деяких – заборонені

«Ключовим тут є слово «романтичний». Його потрібно відрізняти від термінів «секс», «любов» і «залицяння». Секс, зрозуміло, є інстинктивним позивом тварин. Поцілунки не обов'язково пов'язані з сексом, хіба що в разі, коли вони виступають в якості прелюдії. Любов – це, по суті, любов (якщо відкинути всіляку поезію). Усі культури світу мають подання про те, що таке любов. Залицяння може не розуміти ні любові, ні сексу. Це передшлюна практика, оточена великою кількістю ритуалів і традицій, що визначають шлюб в першу чергу як домовленість між сім'ями», - пояснює автор, додаючи, що поцілунки до цих практик часто не мали ніякого відношення - до нещодавнього часу, принаймі.

Денесі задається питанням, чим же є поцілунок. Він простежує історію романтичного поцілунку до середньовічних традицій куртуазного кохання. Малося на увазі, що він пов'язаний з істинною любов'ю; це був підсвідомий протест проти організованих за розрахунком шлюбів. Зрада або невірність досі починається з поцілунку. За ним, як правило, слідує секс, але сама послідовність не змінюється: все починається саме з поцілунку.

«Перші історії, в яких згадується романтичний поцілунок, як правило, зображують нещасливих коханців, - це середньовічні казки, легенди і балади трубадурів», - розповідає професор.

Він пояснює, що однією з класичних історій є повість про кохання Паоло і Франчески, увічнена Данте в його «Божественної комедії» (коханці потрапили в п'яте коло Пекла). Історія розповідає про Франческу да Ріміні, яку видали заміж за Джованні Малатеста, щоб укласти мир між ворогуючими сім'ями. Оскільки батько хто знав, що Франческа нікуди не поїде з потворним Джованні, він попросив його молодшого брата Паоло приїхати за нареченою. Франческа негайно закохалася в Паоло, і двоє пристрасно поцілувалися – ця сцена надихнула багатьох художників і скульпторів. Саме під її впливом Роден створив свій «Поцілунок». Усвідомивши, що заміж їй доведеться вийти за Джованні, Франческа прийшла в лють. Трагедія закінчилася тим, що Джованні Малатеста, який одного разу застав коханців - вбив обох. Вони були поховані в одній могилі, що символізує любов, яка триває і після смерті.

«Це дивно, що традиція поцілунку могла бути одночасно актом чистої любові і бунтом проти усталених практик залицяння, як показує історія Паоло і Франчески. З того часу поцілунок став вважатися найвищим романтичним актом», - зазначає професор.

«Романс – це умоглядний ідеал; так ми фантазуємо про ідеальний світ. Кожному хочеться стати частиною великої любовної історії, навіть якщо в реальності вона ніколи не станеться. Поцілунок – це мрія про ідеал, а не про реальність. Він змушує нас забути про сірості та будні», - підсумовує автор.

Повну версію колонки Марселя Денесі читайте на сайті The Guardian


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: