Манафорт, Янукович і Трамп

Віталій Портников: Для огранювання образу Януковича Манафорту знадобилося кілька років. З Трампом цей шлях потрібно пройти за кілька місяців

Віталій Портников: Для огранювання образу Януковича Манафорту знадобилося кілька років. З Трампом цей шлях потрібно пройти за кілька місяців

Манафорт працює з образами. Він не може змінити суті

Ще нещодавно Пола Манафорта можна було зустріти в Києві або Донецьку. Американський політтехнолог тісно співпрацював з двома наймогутнішими фігурами в "донецькому" клан: бізнесменом Рінатом Ахметовим і політиком Віктором Януковичем. Поява Манафорта у ролі їхнього консультанта стала прямим наслідком Майдану 2004 року. Лідери Партії регіонів переконалися, що образ, який сприймався з розумінням і симпатією у все ще у радянському Донецьку, Києві та інших українських центрах відлякує багатьох потенційних виборців, - пише журналіст Віталій Портников у колонці для Радіо Свобода.

Трамп – сам собі Янукович і Ахметов. Він сам може багато чому навчити Манафорта

Манафорт дійсно здійснив диво. У 2004 році Януковича сприймали як політичний "дах" кримінального клану, лобіста інтересів Ахметова та інших керівників регіонального бізнесу. За Януковича не голосували не тільки тому, що він відстоював цінності, неприйнятні для більшості жителів центральних і західних областей України. Його просто боялися. І вийшли на Майдан захищати перемогу Віктора Ющенка багато в чому через цей страх.

У 2010 році Янукович – вже добропорядний політик, серйозний господарник, професіонал, який може подолати наслідки економічного краху. А Рінат Ахметов – один з провідних підприємців країни, творець фонду, той, хто щедро спонсорує громадські ініціативи, і власник популярної футбольної команди. Ні, гасла і цінності Януковича і його партії не змінилися, вони все так само чужі виборцям західних і центральних областей України. Але Манафорт зробив найголовніше: він прибрав страх.

За дуеллю Віктора Януковича та Юлії Тимошенко країна спостерігала з байдужістю, створювалося враження: хто б з них не переміг на виборах, сутність України як демократичної держави зі зміною влади не зміниться. Після оголошення про перемогу Януковича Тимошенко не могла навіть мріяти не тільки про Майдані, але і про співчуття суспільства до ініційованого нею судового процесу щодо легітимності перемоги нового очільника держави – хоча зараз, у міру появи нової інформації про вплив Януковича на інституції влади, стає зрозуміло, що підозри Тимошенко були аж ніяк не безпідставними. Але цей процес сприймався швидше як циркова вистава, а після її закінчення головний юрист Тимошенко Андрій Портнов перейшов на роботу в адміністрацію Януковича і збудував правову систему країни під нового боса.

Виявляється, що Манафорт, який зміг змінити образ Януковича, не зрадив самого Януковича. Янукович залишився тим, ким і був – жорстким авторитарним лідером, заклопотаним виключно консолідацією влади і фінансових потоків. Приспаний народний страх знову прокинувся, він посилювався з кожним судовим процесом над опонентами Януковича, з кожним новим незграбним рухом президента в зовнішній політиці, з кожним новим донецьким "наглядачем" в регіонах. І, врешті-решт,  виплеснувся на вулиці в кінці 2013 року, щоб змести Януковича і вибудувану ним вертикаль буквально за кілька непростих місяців. Але це вже не провина Манафорта. Манафорт, як і будь-який політтехнолог, працював з образами, а не з суттю та інтересом.

Зараз у Манафорта куди більш вражаюче завдання – кандидат на посаду президента, який вселяє своїм опонентам не менший страх, ніж Янукович. Для огранювання образу Януковича Манафорту знадобилося кілька років. Для того, щоб припинили боятися Трампа, цей шлях потрібно пройти за кілька місяців. Але Трамп виховувався не на вулицях і в тюрмах Донбасу, за його спиною немає ніякого Ріната Ахметова. Трамп – сам собі Янукович і Ахметов. Він сам може багато чому навчити Манафорта. Тому, цей клієнт куди простіший і зрозуміліший. На Януковича Манафорт дивився як на дивовижну тварину. З Трампом він – у всіх аспектах – говорить однією мовою.

Але, при цьому, незмінним залишається головне: Манафорт працює з образами. Він не може змінити суті.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: