ЛДНР-ТБ. Як промивають мізки жителям окупованого Донбасу

1 коментувати
Головний продукт цих сепаратистських каналів – малобюджетні історичні передачі. Одну з них веде Яків Джугашвілі, правнук Сталіна
jacklosh.com

Головний продукт цих сепаратистських каналів – малобюджетні історичні передачі. Одну з них веде Яків Джугашвілі, правнук Сталіна

Британський журналіст Джек Лош для The Washington Post розповідає про методи телевізійної пропаганди в ДНР та ЛНР

Тримаючи в руках пластикові пакети, набиті м'якими іграшками, лідер сепаратистів входить в квартиру, щоб привітати нових мешканців – молоду сім'ю, чий колишній будинок став непридатним для проживання. Олександр Захарченко, глава самопроголошеної Донецької Народної Республіки на сході України, вручає подарунки, ключі та документи на квартиру. Він оглядає житло і схвально киває, споглядаючи побутову техніку та меблі.

Мати чотирьох дітей Олена Коркунова повідомляє репортерам, що знімають цю виставу, що вона написала листа Захарченку з проханням про допомогу. Її чоловік, Олексій, поспішно додає: «Ми дуже вдячні, що отримали квартиру так швидко. Тепер вона стане нашим родинним гніздом».

Закінчуючи розіграну п'єсу, кореспондент місцевого Першого республіканського каналу розповідає, як Захарченко «особисто оцінив планування квартири та якість ремонту. Він побажав родині здоров'я і щастя».

Ностальгія за втраченою Росією епохою карикатурна

Цей постановочний сюжет – далеко не єдиний. Сепаратисти повертають телебачення до стандартів радянської епохи, їх відколоті карликові держави переробляють стару пропаганду, вдаються до стереотипів і воскрешають культ Йосипа Сталіна.

Подібні передачі містять підказки, що дозволяють судити про стратегію Москви на Донбасі – вибухонебезпечному регіоні, де українські урядові війська з 2014 року б'ються з підтримуваними Росією сепаратистами. Санкціоноване державою зображення керівників бойовиків як відповідальних цивільних чиновників наводить на думку, що Кремль хоче, щоб ці його жорсткі посередники залишалися при владі якийсь час.

Конфлікт йде уже четвертий рік, а такі речі явно не обіцяють мир в найближчому майбутньому.

До 1980-х років телебачення стало ключовим компонентом радянської мас-медіа культури, і сьогодні залишається головним джерелом новин для росіян і українців. В 2014 році, коли Москва почала створювати нові владні структури в Луганську та Донецьку, місцеві засоби масової інформації теж зазнали реорганізації.

Східноукраїнські пейзажі з напівзруйнованими війною вугільними шахтами, заводами і металургійними комбінатами – немов тимчасове викривлення, що веде прямо в радянську епоху. Ностальгія за комунізмом і важка промисловість відбилися на обличчях багатьох місцевих жителів. Спадщина колишнього Радянського Союзу сильно впливає на колективну підсвідомість.

Тому в новинах основний акцент робиться на мудрості і щедрості держави – як це було під радянським контролем. Ключові політичні послання, якими підкріплюють наративи, вигідні правлячим елітам, розробляються до виходу програми в ефір.

Канал «Новоросія ТВ», ще один рупор сепаратистів, нещодавно випустив документальний фільм про походження війни. Він рясніє радянськими образами і догмами, об'єднує згуртованих, працьовитих слов'янських громадян «Русского мира» проти дегенеративного індивідуалізму та імперіалістичного Заходу.

«Сьогодні Донбас став епіцентром геополітичної суперечки між Заходом і Сходом», – каже ведучий. – Наше місто практично на фронтовій лінії. Нас вбивають заради того, щоб російські люди... залишалися в ланцюгах споживчого товариства».

Головний продукт цих сепаратистських каналів – малобюджетні історичні передачі. Одну з них веде Яків Джугашвілі, правнук Сталіна, який вважає своїм обов'язком «викриття антисталіністської, антирадянської брехні». Він не згадує про епоху терору і гулаги, замість цього Джугашвілі вихваляє Сталіна, називаючи його «взірцем людини, яка все життя служила іншим».

В іншій передачі використовують моделі танків і солдатиків для розповіді про 28 панфіловців. Ця історія була однією з улюблених легенд радянської епохи, хоча в 2015 році вона була розвінчана публікацією секретної доповіді.

«Пропаганда про фашистів – дуже ефективний прийом, який впливає на російську громадську думку, – вважає Крістін Рот-Ей, викладач російської історії в Університетському коледжі Лондона. – Це не бездумний атавізм, вони знають, що це працює».

Лімітований контент і часті повтори – також відгомін обмеженої радянської телепрограми. Таке повторення створює "домінантні символи", які допомагають створювати або використовувати «культурну пам'ять» населення, вважає Катерина Хінкулова, спеціаліст по ЗМІ в цьому регіоні.

Лідерів сепаратистів представляють набагато більш "по-радянськи", ніж російського президента Володимира Путіна. Луганського правителя Ігоря Плотницького регулярно знімають головуючим у своїй раді міністрів, прилюдно лаючи останніх на тлі прапора його народної республіки з сонячними променями, снопами пшениці і червоною зіркою.

Російське телебачення також досить часто показує Путіна, що облаює помічників. «Путін сам по собі – форма розваги, придатний для споживання продукт, – говорить Рот-Ей. – Згадайте його фотографії з голим торсом. Перетворення Брежнєва чи Хрущова в секс-символи було б немислимим в радянському контексті".

Ностальгія за втраченою Росією епохою карикатурна. На Донбасі вона перетворилася в «моторошнувату підробку історичної пам'яті», – вважає Олександр Кларксон, викладач європейських досліджень в Королівському коледжі Лондона. «Путінська медіа-машина підбирає уламки спогадів з радянської або царської епохи, які підходять під порядок денниц, а потім підсилює ефект і вражає аудиторію, використовуючи сучасні засоби масової інформації».

Повну версію колонки читайте в The Washington Post

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: