Латентна анархія. Що відбувається з Росією

8 коментувати
Ендрю Вуд: Головною метою правителів Росії є відновлення статусу великої держави

Ендрю Вуд: Головною метою правителів Росії є відновлення статусу великої держави

Путін і його оточення зробили себе заручниками минулого

«Заморожування структур влади Росії в нинішньому стані прирікає країну на кризу. Тут доречно згадати прислів'я про те, що влада і корупція йдуть рука об руку. Тим не менш, для Путіна і його найближчого кола більше підходить вислів з Талмуду: «Влада ховає тих, хто нею володіє», - пише у колонці для The American Interest науковий співробітник британського аналітичного центру Chatham House і колишній посол Великобританії в Белграді, а потім у Москві Ендрю Вуд.

Вертикаль влади

Сьогодні Росія перебуває в стані латентної анархії, яку стримує лише персоналізоване, довільне домінування Кремля, зазначає автор. Благополуччя Росії, обумовлене зростанням цін на нафту, що тривало, як мінімум, до 2008 року, сформувало на Заході зручну ілюзію, ніби РФ йде шляхом (нехай і складним), який, зрештою, зблизить її з європейськими нормами. «Проте з самого початку правління Путіна були тривожні сигнали, що свідчили про посилення централізації та персоналізації влади», - підкреслює колумніст.

Економіка та держава

Нинішні економічні труднощі Росії визрівали давно. Вони походять від нездатності завершити процес переходу від радянської спадщини до ринкової економіки та інвестиційної гнучкості, необхідної для забезпечення майбутнього процвітання країни.

Росія знаходиться в стані латентної анархії, яку стримує лише персоналізоване, довільне домінування Кремля

Російська економіка заснована на отриманні ренти від природних ресурсів, що знаходяться під контролем Кремля. Це багато в чому допомогло країні процвітати з 2000 по 2008 рік, дозволяючи керівникам Росії збагачувати себе та своїх соратників, а також ділитися доходами з населенням в тій мірі, щоб тримати його у покорі.

Але за це треба було платити, продовжує Вуд. По-перше, навіть у тих секторах економіки, які передбачають природними ресурсами і завдяки яким забезпечувалося колишнє процвітання Росії, вона не змогла конкурувати з світовими конкурентами. По-друге, не було зроблено якихось успішних заходів з подолання радянської спадщини. Третій фактор - переплетення бізнесу і держави. «Якщо твоя мета полягає в тому, щоб отримати якомога більше, поки є така можливість, ти не будеш ризикувати, впроваджуючи якісь складні та непередбачувані інновації або інвестиції», - пише дипломат.

Втішання славою

Сьогодні головною метою правителів Росії є відновлення статусу великої держави. Захід, здається, готовий прийняти визначення національного інтересу Росії, яке вона сама сформулювала: домінування в сусідніх державах для захисту від Заходу в цілому та Сполучених Штатів зокрема. Питання в тому, чи дійсно регіональне домінування відповідає інтересам Росії, і чи дійсно той тиск, який вона використовує сьогодні, є найкращим способом досягнення цієї мети?

«Протистояння Схід – Захід більше немає. Проблема для Заходу полягає в тому, що Росія живе в минулому. І ця проблема стосується всього світу», - завершує автор.

Переклад НВ

Повну версію колонки Ендрю Вуда читайте на The American Interest

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: