Кримські промови Трампа

Віталій Портников: Перші помилки, які призвели до серйозної кризи в Європі, були допущені ще в Сирії

Віталій Портников: Перші помилки, які призвели до серйозної кризи в Європі, були допущені ще в Сирії

Наслідки дій Путіна все ще не торкнулися безпосередньо Сполучених Штатів – саме тому Трамп і йому подібні можуть так поверхнево судити про все це

«Кримські» висловлювання кандидата на посаду президента США Дональда Трампа вже викликали бурю обурення в українських політиків та здивовані коментарі американських спостерігачів. Так, абсолютно очевидним є те, що Трамп має, як він сам каже, «свої ідеї» і поки що претендент не дуже поінформований про сутність того, що відбувається навколо російської окупації Криму і неоголошеної війни у Донбасі, - пише журналіст Віталій Портников у колонці для Крим.Реалії.

Трамп вперто не об'єднує Крим і Україну в єдине ціле

І все ж висловлювання Трампа показові, оскільки поки що він не обмежений ні дипломатичним протоколом, ні необхідністю захищати американські національні інтереси. Поки що він – нехай навіть за усієї його непоінформованості – каже те, що думає, і те, що думають такі як він – представники американської еліти, не дуже стурбовані проблемами пострадянського простору або навіть усієї Європи, зате зацікавлені у власному добробуті й успіху в бізнесі. І те, що цей успіх залежить від безпеки в Європі та від демонтажу російського політичного режиму, те, що не може бути успішного бізнесу без захисту національних інтересів – так хіба Трамп перший, хто не з'єднує ці прості речі в одне ціле? Таких недалеких егоїстичних підприємців, впевнених у своїй політичній спроможності, було чимало до нього – і буде чимало. Великі гроші ще ніколи не були доказом розуму – але з розуму звести можуть.

І все ж я звернув би увагу на те, що Трамп вперто не об'єднує Крим і Україну в єдине ціле і нагадує, що втрата контролю над територією півострова сталася за часів адміністрації Барака Обами. Це теж правда, від якої не варто відмахуватися. Коли російський президент Володимир Путін дав старт операції, яка призвела в результаті до окупації Криму, західні лідери замість жорсткої консолідованої реакції на дії свого очманілого від безкарності колеги зайнялися його вмовлянням. Тоді головною метою і президента Обами, і інших західних лідерів було не зупинити Путіна, а переконати його відмовитися від порушення міжнародного права. А потім – не допустити вторгнення російських військ на український материк. В результаті не вдалося досягти ні того, ні іншого. І в цьому, напевно, не провина Трампа.

Необхідно визнати – і це повинно було б стати важливою частиною американської передвиборчої дискусії – що по відношенню до Путіна була допущена непрощенна політична помилка. Вона полягає в самій впевненості в тому, що на російський режим можна впливати за допомогою демонстративних економічних санкцій. Що з Путіним можна домовитися. Що цей чиновник з КДБ разом зі своїм допотопним оточенням сприймає лідерів цивілізованого світу як партнерів, а не як ворогів.

Перші помилки, які призвели до серйозної кризи в Європі, були допущені ще в Сирії. Саме спроби домовитися з Путіним призвели до війни режиму Башара Асада проти власного народу, фактичного руйнування Сирії і найбільшої міграційної кризи за останні десятиліття. Я абсолютно впевнений, що коли путінський режим впаде і історики отримають доступ до архівів ФСБ і президентської адміністрації, ми дізнаємося, що ця криза був навмисно організована і її мета – дестабілізація Європи і прихід до влади на континенті пропутінських маріонеток, готових зруйнувати НАТО і ЄС. І не оцінити таку небезпеку вчасно – свідчення відсутності елементарної політичної експертизи або поваги до неї.

А потім був Крим. Навмисне порушення Путіним міжнародного права і обережна реакція на це цивілізованого світу. Справжні санкції проти Росії ввели вже після знищення загарбниками малайзійського «Боїнга». А до цього вони мали точковий характер. І такий підхід дуже нагадує мені рішення Олімпійського комітету, який замість того, щоб усунути від участі в іграх країну, що вибудувала систему державного допінгу, вирішив розділити спортсменів цієї країни на овець і козлів. Точно такі самі «козлища» були відібрані для санкцій після захоплення Криму – а Путін разом з державою, що вчинила серію злочинів, залишився серед «агнців»!

І так, наслідки того, що відбувається, все ще не торкнулися безпосередньо Сполучених Штатів – саме тому Трамп і йому подібні можуть так поверхнево судити про все це, «чути» про бажання кримчан злитися в екстазі з загарбником і думати, що на материк Путін не піде. Все це – далеко і не цікаво.

Але якщо не робити серйозних зусиль, все це буде дуже близько і дуже небезпечно. Для американців зокрема. Так, помилки по відношенню до Росії допущені не Трампом. Але у нього повинна бути потреба виправити, а не погіршити їх наслідки.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: