Кремлівські свідки високих цін на нафту

Марія Снігове: Нафтодержава стають більш жорстокими і розв'язують конфлікти, коли ціни на нафту різко зростають
www.svoboda.org

Марія Снігове: Нафтодержава стають більш жорстокими і розв'язують конфлікти, коли ціни на нафту різко зростають

Чи пов'язана сирійська авантюра Путіна з вартістю нафти, - міркує колумніст Відомостей Марія Снігова у колонці для The American Interest

Так, у своїй промові на сесії Генасамблеї ООН Володимир Путін закликав до створення коаліції проти загрози глобального тероризму, але такі дії Росії (наприклад, відправлення військових літаків в Сирію, попередивши про це США і їх союзників лише за годину), демонструють зневагу господаря Кремля до подібного співробітництва.

Будь-які кроки Москви, пише автор, націлені на те, щоб підкреслити російську міць і послати сигнал, мовляв, жартувати ми не збираємося.

"Раніше я вже стверджувала, що агресивність російської влади безпосередньо пов'язана з цінами на нафту", - відзначає Снігова. Це характерна поведінка для багатьох нафтових держав. Дослідження показали, що нафтодержави стають більш жорстокими і розв'язують конфлікти, коли ціни на чорне золото різко зростають. У середньому, якщо ціна на нафту тримається вище за поріг в $77 за барель (за курсом 2008 року), нафтодержави стають на 30% агресивніше, ніж неекспортери. І коли ціни на нафту опускаються нижче за $33 за барель, нафтодержави, як правило, стають більш миролюбними в порівнянні з іншими країнами. Пояснень цьому безліч: високі ціни на нафту дозволяють елітам нафтодержав нехтувати наслідками закордонних пригод, даючи їм можливість купувати лояльність своїх виборців. Доходи від нафти, продовжує колумністка, також допомагають фінансувати армію, надаючи владі кошти на обстоювання своїх інтересів за кордоном.

Безпрецедентно агресивна мюнхенська промова Путіна була виголошена в період стійкого зростання нафтових цін

Росія веде себе, як типова нафтова держава. На початку нульових років, коли ціни на нафту трималися на рівні $25 за барель, Путін прагнув співпрацювати із Заходом, навіть спекулював на можливість вступу Росії до НАТО. У 2002 році, коли ціна за барель нафти Urals становила близько $20 за барель, у своєму зверненні до Федеральних Зборів Путін говорив про пріоритетність європейської інтеграції Росії та про вжиття заходів для створення єдиного економічного простору з ЄС.

Але в 2014 році, продовжує експерт, ціни на нафту піднялися до $110, і Путін вторгся в Україну, щоб покарати її за спробу створити спільний економічний простір з ЄС. Безпрецедентно агресивна мюнхенська промова Путіна була виголошена в період стійкого зростання нафтових цін – період, який описується російськими націоналістами як "Росія встає з колін".

І сьогодні очікування на подальше зростання цін на нафту, яке поділяють російські чиновники та бізнесмени, можуть базуватися на чомусь більшому, ніж тільки їх квазирелигійні переконання. Якщо одна з цілей Кремля в Сирії полягає в тому, щоб спровокувати додаткові витрати у дедалі більше перевантаженої Саудівської Аравії, яка в даний час вперто тягне ціни на нафту вниз, то в такому разі ризик Москви виправданий. Як би там не було, зустріч російських і саудівських чиновників для обговорення цін на енергоносії, мабуть, запланована вже на кінець цього місяця.

Переклад НВ

Повну версію колонки Марії Снігової читайте на The American Interest

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: