Кібервійна між Росією і Україною

Ярно Лимнель: Проти України було здійснено безліч кібератак
comnet.aalto.fi

Ярно Лимнель: Проти України було здійснено безліч кібератак

Дії РФ в Україні можуть стати прецедентом із впровадження кібероперацій у військову активність держави

«Зважаючи на активний розвитрк кіберсередовища, багато експертів, урядовців та науковців дуже ретельно стежать за конфліктом в Україні, особливо фокусуючися на його кибервимірі», - пише професор кібербезпеки фінського Університету Аалто Ярно Лімнель у колонці для The Council on Foreign Relations.

Вважається, що Росія входить у трійку найсильніших кібердержав (поряд із Сполученими Штатами і Китаєм), продовжує автор. Дії РФ в Україні можуть стати прецедентом іх впровадження кібероперацій у військову активність держави.

Кібероперації добре вписуються в розпливчасте поняття гібридної війни, в ході яких держави використовують поєднання традиційних і нетрадиційних засобів для досягнення своїх військових цілей. У кіберпросторі, як правило, складно визначити місце знаходження противника, країни можуть вести наступальні дії з меншим політичним ризиком, а міжнародне право щодо кібероперацій залишається сірою зоною.

Вважається, що Росія входить у трійку найсильніших кібердержав

Проти України було здійснено безліч кібератак, зазначає Лімнель. Найвідомішими видами кіберактивності в ході російсько-українського конфлікту були кібершпигунство і кампанії пропагандистської війни, DDoS-атаки проти українських ЗМІ і урядових організацій, злами декількох сайтів НАТО, глушіння комунікацій українських політиків, маніпулювання інформацією і відео, кампанія із спотворення процесу голосування в країні, витоки конфіденційної інформації з електронної пошти, телефонних дзвінків і документів, а також різноманітні втручання в мережі та інформаційні системи. На сході України російські спецслужби використовують інтернет-дані для виявлення позицій українських сил.

Можна припустити, що в майбутньому війни і конфлікти будуть супроводжуватися кіберопераціями, спрямованими на формування простору, на якому буде йти протистояння. Держави, які будуть успішними в розвитку кіберпотужності, продовжує вчений, зможуть максимально ефективно поєднувати їх з фізичними потужностями для досягнення власних цілей.

«Хоча ми не бачили якихось руйнівних кіберінцидентів у ході російсько-української війни, це не означає, що їх не буде в майбутньому», - підсумовує колумніст. З останніх новин, в результаті хакерської атаки в Україні були на кілька годин знеструмлено близько 1,4 млн будинків. Цей інцидент залишив багато питань. Війна в Україні не закінчилася, і в цьому році можуть з'явитися такі інтереси, які призведуть до використання руйнівних кібератак.

Переклад НВ

Повна версія у колонці Ярно Лімнеля для The Council on Foreign Relations


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: