Каталонська самотність

1 коментувати
Андрій Любка: І не треба розводитися про демократичність Іспанії й широкі права каталонської автономії

Андрій Любка: І не треба розводитися про демократичність Іспанії й широкі права каталонської автономії

Письменник Андрій Любка у колонці для Zbruc.eu пише, чому каталонці продовжуватимуть боротися за незалежність

У червні 2012 року у Варшаві, де я тоді жив, автору цих рядків випала приємність організовувати демонстрацію проти диктатури в Україні. Розпочинався футбольний чемпіонат, і на його відкриття приїздив великий тупий предмет, якого деякі вважали президентом України. Ми – не більш як три десятки варшавських українців – надрукували листівки і транспарант, на яких проводили паралелі між Олімпіадою в Третьому Райху і Євро-2012, під час якого Януковичу тиснули руки чимало європейських лідерів. Зайве, либонь, нагадувати, що на той час в Україні вже відбувся конституційний переворот, політв’язні вже сиділи у тюрмах, а країна перетворилася на кремлівську губернію (…)

Що я тоді, в ті червневі дні, відчував? Передусім самотність. Нас ніхто не хотів розуміти, нас навіть вислухати на бажали. Для чого псувати свято? Яка там диктатура? Та дайте нам спокій, бо ж може бути ще гірше. Все ж так добре, Європа процвітає, Польща розвивається, а ви тут зі своєю Україною. Не заважайте нам радіти життю зі своїми проблемами. Та й ніякий він не диктатор, ось почне вбивати громадян – тоді й поговоримо. Приблизно такий тоді був настрій. 

Шевченко про такий спокій висловлювався доволі точно: «На всіх язиках все мовчить, бо благоденствує». Щось подібне я відчуваю останніми днями, читаючи рясні коментарі й аналітику про незалежницькі аспірації Каталонії. Проаналізували все – економіку і королівські роди Іспанії, прецедент Косова і унікальність каталонської мови, архітектуру Барселони й перспективи обвалу туристичного ринку в регіоні в разі подальшого зростання напруги. Деякі (численні, на жаль) дорогі співвітчизники навіть дописалися до того, що «Путін знову всіх переграв», бо саме йому вигідна дезінтеграція Європи.

Але ж потенційне відокремлення Каталонії – удар не так по Європі, як по Росії. Це сигнал іншим народам і націям, що так і не реалізували свого права на власну державність. А скільки таких у Російській псевдофедерації? Так, ці народності ще не такі політично зрілі, та й еліти їхні або русифіковані, або знищені, але все одно – вода камінь точить. У час турбулентності й всезагального розпаду колонізовані росіянами народи прийдуть до неминучої ідеї відокремлення. 

Число прибічників незалежності зростатиме, пасіонарна меншість швидко стане більшістю

Та найголовніше: припинімо вираховувати інтереси всіх на світі, крім самих каталонців. Починати треба з них. З простого: чи хочуть каталонці незалежності? Хочуть! Мають вони таке право? Мусять мати, якщо ми шануємо право народів на самовизначення. Замість конструювати недолугі порівняння з Кримом, краще б українці згадали століття власної бездержавності, коли всі світові потуги ховали очі й не помічали самого існування українського народу. Ніхто не хотів руйнувати «стабільність» і мир, адже пощо ламати європейський лад заради якоїсь там наційки? Каталонці нині є заручниками такої ж ситуації. Вони – самотні. 

І не треба розводитися про демократичність Іспанії й широкі права каталонської автономії. Демократичність іспанця, як бачимо, закінчується на каталонському питанні – і численні арешти, свавілля силовиків, конфіскації бюлетенів і урн, кримінальні справи проти активістів і представників місцевого самоврядування – наочне тому підтвердження. Чи вірите ви, що теперішня іспанська влада дасть Каталонії можливість провести законний референдум? Я – ні.

Ще минулого тижня соцопитування показували, що лише 40 з гаком відсотків каталонців підтримують ідею незалежності. Але після силової розв’язки недільного референдуму, цієї непростимої і незворотної іспанської помилки, сумнівів не залишається – число прибічників незалежності зростатиме, пасіонарна меншість швидко стане більшістю. Адже їм відступати нікуди. Бо свавілля й агресивність іспанської влади ще більше розпалили їхню лють і несприйняття Іспанії. (…)

Повну версію тексту читайте на Zbruc.eu

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: