Карти Путіна розкриті

Наталі Ногайре: Кремль вірить у параноїдальну версію історії, у якій «західні європейці вступали у змови з метою принизити Росію

Наталі Ногайре: Кремль вірить у параноїдальну версію історії, у якій «західні європейці вступали у змови з метою принизити Росію

Росія хоче формального, закріпленого договором права приймати рішення щодо європейської політичної архітектури та системи безпеки

«Поки європейські лідери вважають, що наближаються до вирішення кризи біженців після укладення угоди з Туреччиною, за ними здалеку спостерігає ще одна сила: Росія», - пише журналістка Наталі Ногайре у колонці для The Guardian.

Вона зазначає, що багато що стало зрозуміло з твіту голови інформаційного департаменту російського МЗС Марії Захарової, в якому містилася заява: «міграційна криза була викликана безвідповідальними спробами поширити демократію західного зразка на Близький Схід. Це повідомлення з'явилося за кілька годин до зустрічі європейських лідерів у Брюсселі і не тільки виражало неприйняття Москвою усього, що здається їй натхненною Заходом зміною режиму; воно також повинно було стати своєрідною «доганою».

Лавров порівнює європейську систему з радянським тоталітаризмом

«Щоб заглянути в голову Володимира Путіна, варто подивитися на недавні тексти його міністра закордонних справ Сергія Лаврова, - зазначає Ногайре, вказуючи на статтю, написану Лавровим для московського журналу «Росія в глобальній політиці». – Лавров чітко це вимовляє. Росія хоче, ні багато ні мало, фундаментальних змін: формального, закріпленого договором права приймати рішення щодо європейської політичної архітектури та системи безпеки».

Автор додає, що в статті Лавров посилає сигнал: поки Росія не отримає бажаного, стабільності на континенті не буде.

«Ключове речення статті – «За останні два століття кожна спроба об'єднати Європу без Росії і проти неї неминуче приводила до похмурих трагедій», - цитує міністра Ногайрид, додаючи, що Лавров не вільний мислитель, який міг би висловити свою позицію, не залежну від Путіна. Він технократ, який грає на дипломатичній флейті – але налаштовує цю флейту російський президент. Не дивно також, що стаття Лаврова з'явилася якраз тоді, коли Європа змушена розбиратися з кризою мігрантів.

«Сказати, що Путін перетворив кризу біженців на зброю – означає приписати йому занадто великий контроль над тим, що трапилося: Росія не починала цю кризу. Але Путін скористався ситуацією, яка поглибила протиріччя всередині Європи і оголила її слабкі місця. До того ж, криза дала поштовх європейським праворадикалам, яких підтримує Росія», - пояснює Ногайре. Вона додає, що керівництво НАТО справедливо говорить про те, що РФ і її протеже Башар Асад посилили кризу біженців, але почався процес виходу в Європу задовго до цього.

«Тим не менш, дуже цікаво спостерігати, як Лавров посилається на європейську історію для підкріплення свого твердження про те, що без співпраці Росії континент приречений на хаос, - говорить автор. – Він згадує Катерину Велику (канцлер якої одного разу з гордістю сказав: «Жодна гармата в Європі не може вистрілити без нашої згоди»), на наполеонівські війни і кримський конфлікт 1853-56. Він подає параноїдальну версію історії, у якій «західні європейці століттями вступали у змови з метою принизити і послабити Росію».

Також, на її думку, Лавров намагається провести паралелі між Путіним і Петром Першим, який за допомогою «жорстких внутрішніх заходів і успішної зовнішньої політики» зміг зробити Росію ключовим європейським гравцем «менш, ніж за два десятиліття».

«Він повторює мантри Москви про те, що РФ не програла Холодну війну – та нібито закінчилася в результаті «нещасливого збігу обставин, що призвів до розпаду СРСР. Розширення ж ЄС і НАТО, пише він, було не звільненням «невеликих європейських країн», а просто «зміною господаря», - цитує Лаврова Ногайре. Тепер, на думку російського міністра, ці країни не можуть прийняти жодного рішення, не отримавши попередньо згоди ЄС.

«Лавров порівнює європейську систему з радянським тоталітаризмом», - дивується автор. За її словами, всі вищеперелічені меседжі Росії дозволяють зрозуміти, у чому ж полягає довгострокова стратегія Путіна.

«Головна мета Путіна – не Близький Схід, а Європа. Саме в цих територіях завжди була зацікавлена Росія», - говорить Ногайре, додаючи, що саме цим прагненням РФ Заходу, можливо, незабаром доведеться протистояти.

Повну версію колонки Наталі Ногайре читайте на сайті The Guardian


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: