Яким повинен стати Київ

1 коментувати
Анна Бондар: Процеси на Подолі — це найважливіше, що відбувається зараз у Києві
Фото: www.aif.ua

Анна Бондар: Процеси на Подолі — це найважливіше, що відбувається зараз у Києві

«В Києві неможливий Львів, і слава богу. Два роки тому стало зрозуміло, що Донецьк в Києві теж неможливий. У Києві нарешті буде Київ», - пише в. о. головного архітектора Києва Анна Бондар у своїй колонці для delo.ua

У Києві дуже багато грошей. Навіть зараз, під час кризи. Де ці гроші зрозуміло — у киян. У всьому світі жителі міст — це головний ресурс місцевих інвестицій.

Городяни не просто знають місцеву специфіку, вони в ній живуть. Коли їм приходить в голову ідея відкрити магазин, кафе, майстерню або інший місцевий бізнес, вони можуть якісно оцінювати ризики — і краще з ними працювати.

Хороший інвестклімат — важлива річ, але кияни давно навчилися жити в поганому. Сьогодні в рейтингу міст Київ займає 132 місце з 140, і основний знижувальний параметр — нестабільність (лише 20 балів зі 100). Через це шукати зовнішні інвестиції для Києва дуже важко, майже неможливо. Але й самі кияни теж вкладають у місто повільно і мало, хоча економічна криза — найкращий час для довгострокових вкладень.

Головний ресурс Києва — люди. Київ може стати простором можливостей для всіх

Справа в тому, що інвестиції неможливі без однієї дуже простої речі — ідеї.

Чому майже в усіх містах України на минулих місцевих виборах згадували Львів? Чому приклад його розвитку настільки магнетичний?

Львів навчився заробляти гроші на товарі з найвищою доданою вартістю — на історіях. Вони не варті нічого, а продаються за будь-які гроші. Спочатку це були історії про "шматочок Європи" в Україні, про культуру кави. Потім — про Різдво та Великдень, вуличні свята та фестивалі. Львів'яни зрозуміли, що у них є інвестиційна ідея, і історії стали найбільш ходовим львівським товаром. Сьогодні Львів наповнений міфами, яким 2 місяці від народження, і вони — працюють.

Тепер ці історії купує 2 мільйони туристів на рік — переважно, до речі, українців. А Львів, за словами мера міста Андрія Садового, отримує на туризмі третину мільярда євро, кешфло в місцеву економіку. Кого роблять багатшими ці гроші? Всю громаду.

Ця історія виглядає дуже просто, так і хочеться повторити, чи не так? І ми постійно це чуємо — чому не зробити в Києві так, як у Львові?

Київ — не Львів.

Головний ресурс постіндустріальної економіки — людський капітал.

Львів не можна зробити без львів'ян.

Головний ресурс Києва — люди. Кияни, українці, які приїхали в пошуках щастя, грошей, а під час Майдану ще й у пошуках правди. Київ може стати простором можливостей для всіх. Мультикультурним, мультинаціональним, мультирелігійним містом, в якому раді кожному і немає ніякої дискримінації.

Іншого такого міста в Україні немає, і це — наша головна перевага.

Проблеми інвестицій в Києві — не в законах, а в головах. Ми просто не розуміємо, куди ми йдемо, а отже не можемо домовитися про нові правила, зафіксувати їх, пояснити депутатам Київради та надати їм чинності.

І після цього вкладати свої гроші в місті, що живе за правилами, яких ми дотримуємося, тому що в них віримо.

(...) Бракує дрібниці — потрібні люди, яким цікаві конкретні квадратні метри свого міста і які готові організовувати на них безпеку, доступність, чистоту і естетику. І неважливо, це волонтери, депутати чи представники бізнесу. Питання в цілях і мотивації.

(...) Всі ми бачимо бум на Подолі — ресторани, бари, вуличне життя, арт-інтервенції, фестивалі, антикафе, майстерні. Змогла б бюрократична машина міста зробити таке? Звичайно ні. Зате місто може створити майданчик для домовленостей місцевих бізнесменів — і на виході буде синергія. Місто може забезпечити кращий зв'язок Подолу з аеропортами — коли-небудь у нас з'явиться лоукост, а з ним і туристи з Європи та їхні гроші. Місто може запропонувати місцевому бізнесу прозоро реінвестувати їх місцеві податки в їх же район — і тоді приховувати податки стане не потрібно. Місто — це чесні і прозорі правила гри.

Я вважаю, що процеси на Подолі — це найважливіше, що відбувається зараз у Києві.

Тому що воно відбувається з людьми — вони ризикують і роблять. Треба просто не заважати.

Якщо ми дійсно збираємося йти в Європу, суспільство повинне вийти з пастки межування з владою на "ми" і "вони".

Це наше місто, це наші податки і це наші інвестиції.

(...) Люди різні, і кожен з нас повинен знайти місце для бізнесу, справи, життя та любові. Якщо у вас є місце в місті, ви — економічний агент. Цінність саме в тому, що ми різні, а спроба регулювати все з центру цю цінність вбиває.

У Києві неможливий Львів, і слава богу.

Два роки тому стало зрозуміло, що Донецьк в Києві теж неможливий.

У Києві нарешті буде Київ — таким, яким він повинен бути.

Повну версію колонки Анни Бондар читайте на сайті delo.ua


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: