Яким буде новий світопорядок

Збігнєв Бжезинський: Європі найближчим часом не світить перетворення на глобального гравця

Збігнєв Бжезинський: Європі найближчим часом не світить перетворення на глобального гравця

США потрібно перетворити найбільш небезпечних потенційних супротивників на союзників

«П'ять основних істин щодо перерозподілу політичної влади в світі та агресивної політичної активізації на Близькому Сході сигналізують про прихід нової глобальної перебудови», - пише філософ і політолог Збігнєв Бжезинський у колонці для American Interest.

Росія переживає чергову конвульсивну фазу своєї імперської деградації

По-перше, вважає Бжезінський, хай США і є досі найсильнішою в політичному, економічному та військовому плані державою в світі, вони більше не глобальна імперська сила. Втім, це вірно і для інших глобальних гравців.

Друга істина полягає в тому, що Росія переживає чергову конвульсивну фазу своєї імперської деградації. «У РФ все ще зберігається можливість – за умови, що країна поведе себе розумно – рано чи пізно стати передовою європейською державою», - вважає Бжезінський.

Тим не менш, зараз Росія займається лише тим, що налаштовує проти себе колишні радянські країни – Україну, Грузію і Білорусь, не кажучи вже про країни Балтії.

«Третя істина: Китай впевнено, хоч останнім часом і більш повільно, перетворюється на рівного Америці та її потенційного суперника; але в даний момент він обережний, щоб не кидати США відкритий виклик, - пояснює Бжезінський. – У військовому плані Китай, схоже, намагається здійснити прорив у новому поколінні озброєнь, паралельно обережно збільшуючи свій невеликий флот».

По-четверте, на думку політолога, Європі найближчим часом не світить перетворення на глобального гравця. Але в ЄС є шанс зіграти конструктивну роль, взявши на себе лідерство в протистоянні глобальним загрозам світового благополуччя і навіть виживання людства.

«П'ята істина – агресивне політичне пробудження постколоніальних мусульманських держав є, по суті, запізнілою реакцією на жорстке придушення з боку європейських сил», - говорить Бжезинський.

Разом узяті істини сигналізують про те, що США потрібно взяти на себе головну роль у відновленні світового балансу сил таким чином, щоб кризи в мусульманському світі, а в майбутньому, можливо, і в інших країнах так званого «третього світу» можна було утримати в їх початкових межах, не дозволивши їм зруйнувати світопорядок.

Бжезінський вважає, що для досягнення цієї мети Америці знадобиться альянс, в тому числі з Росією і Китаєм. Але для цього необхідно показати Росії, що їй не дозволять застосовувати силу проти її сусідів – України, Грузії та країн Балтії, а Китаю – що його пасивність перед обличчям кризи на Близькому Сході не принесе йому ні економічних, ні політичних дивідендів.

Він зазначає, що на тлі розвитку національних держав, які раніше були частиною СРСР, Росія зможе бути успішною, тільки якщо стане частиною об'єднаної Європи.

«Альтернатива конструктивного підходу, особливо якщо вона перетвориться на спроби вирішити все в односторонньому порядку і силою, перетвориться в руйнівний, тривалий і болісний процес», - попереджає Бжезінський.

«США потрібно перетворити найбільш небезпечних потенційних супротивників на союзників», - підсумовує автор.

Повну версію колонки Збігнєва Бжезинського читайте на сайті American Interest

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: