Як зрозуміти людину?

2 коментувати
Як зрозуміти людину?
Американський антрополог Гелен Фішер в інтерв'ю Harvard Business Review розповідає про те, як особливості будови мозку допомагають порозумітися з іншими людьми

Особистість людини визначають два взаємодіючих фактори: культура (привнесені вихованням норми) і темперамент (визначається генами, гормонами і нейромедіаторами). Я вивчаю темперамент. Відповідь на питання, чому ми закохуємося в ту чи іншу людину, я стала шукати в неврології. Я два роки вивчала літературу і все більше переконувалася, що кожна риса характеру пов'язана з однією з чотирьох систем гормонів - дофамін/норадреналін, серотонін, тестостерон і естроген/окситоцин. Ця закономірність виявлена не тільки у людини, але і у мавп, голубів і навіть ящірок.

Експресія певних генів дофамінової системи викликає допитливість, креативність, імпульсивність, енергійність і гнучкість свідомості. Такі люди люблять ризик і новизну. Ті, у кого високий рівень серотоніну (або хто приймає селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну як антидепресанти), товариські і легко соціалізуються. Вони консервативні і не прагнуть досліджувати світ. Експресія тестостерону робить людину впертою, прямолінійною, рішучою, скептичною і наполегливою - а також схильною до суворих дисциплін: інженерії, інформаційних технологій, механіки, математики та музики. Нарешті, переважання естрогену/окситоцину характерне для інтуїтів і емпатів - вдумливих, таких, що володіють уявою і схильних довіряти оточуючим.

Консультуючись з статистиком, я розробила питання для оцінки вираженості рис, пов'язаних з кожною із чотирьох систем. Потім ми розмістили їх на Match.com і Chemistry.com і простежили, люди з якими результатами тягнулися один до одного.

Можна змінити подачу інформації, відповіді на питання і навіть мову тіла так, щоб люди з іншим характером краще сприйняли ваші слова

Я провела два дослідження з МРТ: з молодими і з літніми парами. Учасники відповідали на питання і відправлялися в томограф. Виявилося, що у людей з високими балами з «дофамінових» питань підвищена активність дофамінових шляхів. У «серотонінщиков» інтенсивно працює область, що відповідає за сприйняття соціальних норм. «Тестостеронові» учасники демонстрували максимальну активність в структурах, які відповідають за візуальне сприйняття і математичне мислення, а також в зонах впливу фетального тестостерону. Нарешті, у тих, хто отримав високі бали по естрогену/окситоцину посилено працювали дзеркальні нейрони, що відповідають за емпатію, а також зони впливу фетального естрогену. Це і відрізняє мій тест від інших: він вимірює саме те, що заявлено (...)

Що стосується екстраверсії/інтроверсії, сама Ізабель Майерс якось сказала, що цей параметр визначає, як людина отримує енергію: перебуваючи в компанії або залишаючись на самоті. Однак питання з цього розділу також визначають, замкнута людина чи товариська, - а це зовсім інше. Наприклад, я, як і багато хто, відношусь до товариських інтровертів: ми любимо базікати з друзями, але для «перезарядки» потребуємо бути самоті.

Інша проблема цього і багатьох інших тестів - прагнення розподілити людей по категоріям. Але мозок неможливо категоризувати. Так, мій тест визначає, наскільки вам притаманні риси, пов'язані з кожною з нейросистем: одні можуть виявлятися сильніше, інші слабше, - вся справа в ступені вираженості.

Нещодавно я працювала з чоловіком, у якого, як і у мене, високий рівень дофаміну. Але серотонін, що викликав відразу до ризику, у нього був набагато вище, ніж у мене. І коли виникла проблема, я була впевнена в своїй оцінці ситуації, а він став обережним. Якби я не знала хімію мозку, я б вважала його упертюхом. Але я розуміла: це все серотонін. Його сумніви викликані не мною особисто і не нашим проектом - а його натурою. Це знання дозволило мені згладити назріваючий конфлікт і згуртувати нас. Тепер я бачу користь його серотоніну для нас.

Можна змінити подачу інформації, відповіді на питання і навіть мову тіла так, щоб люди з іншим характером краще сприйняли ваші слова (...)

Але не думаю, що варто сортувати людей в роботі відповідно до їх способу мислення. Але я, звичайно, враховувала б цю інформацію: вона допомагає вибудувати колектив. Чотири стилю мислення і поведінки не випадково сформувалися в процесі еволюції. Уявіть: первісні люди шукають місце для стоянки і раптом знаходять гриби. Якщо серед них будуть тільки «дофамінщики», вони кинуться пробувати гриби і, можливо, отруяться. Треба, щоб були і серотонінові особини, які скажуть: «Стоп, ми ж це не їмо», - і тестостеронові, які запропонують перевірити гриби на собаці, і естрогенові, які спробують з'ясувати, хто що знає про гриби. Ми мислимо по-різному, щоб разом знаходити оптимальні рішення, і в колективі повинні бути різні типи особистості. Сьогодні багато хто говорить про необхідність расового, гендерного та культурного розмаїття, але забувають про варіативності мислення. Відмінно, коли в компанії є жінки і меншості, - але якщо у всіх однаковий темперамент, різноманітність не така значна, як здається (...)

І так, тестостерон частіше проявляється у чоловіків, а естроген - у жінок. Але кожен з нас - комбінація рис характеру. Я «естрогенщик»: в колективі я неконфліктна і вмію слухати. Але коли я працюю одна, в мені акцентується дофамін: я креативна і зосереджена. Тестостерон реалізований менше: я не вперта і погано рахую. Але при цьому я мислю логічно. Потрібно враховувати всі аспекти: зрозумівши, як вони збалансовані в людині, можна побачити її особистість об'ємно.

Повну версію читайте на  Harvard Business Review Росія


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: