Як виростити сина самій

Михайло Лабковський: Не варто побоюватися міфу про те, що хлопчик, який росте без батька, не матиме перед очима «гідної моделі чоловічої поведінки»

Михайло Лабковський: Не варто побоюватися міфу про те, що хлопчик, який росте без батька, не матиме перед очима «гідної моделі чоловічої поведінки»

Запам'ятайте: людина не може бути сенсом вашого життя, навіть якщо це ваша дитина

64% дітей у всьому цивілізованому світі живуть у неповних сім'ях. Зазвичай — з матір'ю. В ідеальній ситуації у житті дитини є і батько, у ролі недільного тата або просто час від часу зустрічаючись з сином. При такому розкладі ризики невротизації для дитини мінімальні, вона отримує увагу від обох батьків, незважаючи на те, що живуть вони не разом, - пише сімейний психолог Михайло Лабковський для свого сайту Labkovskiy.ru.

Не бійтеся обіймати і цілувати свого хлопчика, не бійтеся бути з ним лагідною і доброю. Дитину любов'ю зіпсувати не можна

Проблема може виникнути, якщо мама збереться заміж повторно. Часто жінки «плутають» нового чоловіка з батьком дитини, вважаючи, що на нового партнера відтепер покладаються обов'язки з виховання її сина.

(...) Найгірше, що може зробити мати в такій ситуації — це допускати фрази на кшталт: «Я не справляюся, піди і поговори з ним», або «Мене він не слухає, можливо, тебе він послухає!». Втім, таке не призводить ні до чого хорошого і в тому разі, якщо йдеться про рідного батька. Новий чоловік дитині може бути в ліпшому разі другом, а в гіршому — просто чоловіком його матері. Ніякі інші ролі йому не варто навішувати заради миру в сім'ї і щасливого майбутнього. Новий чоловік не має права карати дитину, виховувати її, кричати на неї, принижувати, я вже не кажу про фізичні покарання. Все невдоволення, всі проблеми — до батьків, до матері і біологічного батька, якщо такий розчинився в тумані — тільки до матері.

(...) Друга помилка, яка ламає психіку дитини — це нескінченна низка маминих партнерів, яка проходить у нього перед очима. Знайомити дитину з чоловіком можна тільки в тому разі, якщо ви з ним вже прийняли рішення про спільне майбутнє. Поясню: мова не про знайомство формальне, природно, немає нічого поганого в тому, щоб представити чоловіка як приятеля, колегу або нового знайомого, мова про введення чоловіка в дім, залишення на ніч, тобто про ближчий і інтимний рівень спілкування. Приводити в сім'ю і дім варто тільки партнера, з яким ви обговорили ваше майбутнє і вирішили зробити його спільним.

І найбільш непростий варіант: немає взагалі ніякого чоловіка.

У цій ситуації перша помилка жінки — намагатися замінити хлопчикові батька собою, тобто стати йому не матір'ю, а батьком. Виховувати його в спартанських умовах, бити, або жорстко карати не фізично, а морально, поводитися з ним холодно і жорстко, вважаючи, що цим вона дає синові справжнє чоловіче виховання.

(...) Я вкотре повторюю: не бійтеся обіймати і цілувати свого хлопчика, не бійтеся бути з ним лагідною і доброю. Це не зробить його тендітним і розпещеним, навпаки — дозволить йому рости впевненим у собі, сильним і мужнім. Дитину любов'ю зіпсувати можна.

Не варто побоюватися і поширеного міфу про те, що хлопчик, який росте без батька, не матиме перед очима «гідної моделі чоловічої поведінки». Хлопчик росте не в пустелі і не у віддаленому скиті, навколо нього є чоловіки. Дядьки, брати, дідусі, батьки друзів, друзі сім'ї, вчителі, старшокласники, брати друзів — у будь-якому разі якісь чоловіки в оточенні будуть. Не зможе хлопчик вирости, не спостерігаючи за поведінкою інших чоловіків.

Друга помилка матері, яка сама виховує сина — це зробити його сенсом свого життя, відмовившись від особистого життя «заради дитини». Що відбувається в цій ситуації? Мама починає жити життям хлопчика. Вона опікується ним 24 години на добу, вона стежить за кожним його кроком, вона тягає його по нескінченних репетиторах-гуртках-секціях, контролює, з ким він спілкується, водить його за ручку, перевіряє кишені і телефон, щоб «не випустити». Чим це закінчується? Два варіанти. Або вона виростить пригнічену, знівечену особу, (...) або хлопчик збунтується і піде будувати власне життя, а мама буде решту днів голосити, що вона поклала життя на сина, а він виріс невдячною скотиною. І для хлопчика, і для мами обидва сценарії жахливі.

Запам'ятайте: людина не може бути сенсом вашого життя, навіть якщо це ваша дитина. Якщо хтось став сенсом вашого життя, значить, ваше власне життя не має сенсу.

Повну версію колонки Михайла Лабковського читайте на сайті Labkovskiy.ru


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: