Як виховати щасливу дитину

1 коментувати
Віккі Халлет: Я згадую цілий парад випадкових незнайомців, роздають дивні поради
flickr.com

Віккі Халлет: Я згадую цілий парад випадкових незнайомців, роздають дивні поради

Американська журналістка Віккі Халлет у колонці для The Washington Post розповідає про кращі методи виховання дітей та користь зарубіжного досвіду

Що не так зі звичними методами виховання дітей?

Практично все, якщо вірити мудрим висновкам наших співвітчизників за кордоном. Бестселер 2012 року «Bringing Up Bébé» нахвалював «мудрість французького виховання», пропонуючи подавати дітям вишукані страви і дозволяти їм використовувати відповідні для їх віку лайки. Потім в моду увійшов «датський спосіб виховання», мовляв, «щасливі люди в світі знають все про виховання впевнених в собі і талановитих дітей». (Якщо коротко: будь привітним з ними і не свари їх).

Тепер, судячи з усього, настала черга голландців. У своїй новій книзі «Найщасливіші діти в світі» дві мами, експати, діляться тим, що дізналися про Нідерланди: «Дитинство тут складається зі свободи, ігор та невеликих академічних навантажень. В результаті, голландські діти отримують задоволення від свого дитинства». Більш того, співавтори Ріна Май Акоста і Мішель Хатчінсон додають: «Звіт ЮНІСЕФ визнав голландських дітей найщасливішими в світі». Отримай, Данія!

Мешкаючи в Нідерландах, автори прийшли до висновку, що саме місцева культура і державна політика допомагають батькам ставати невимушеними і виховувати впевнених у собі дітей. Співавтори обіцяють розкрити секрет голландців, про який не знають або забули в інших країнах.

На початку «Найщасливіші діти в світі» знайомить читачів з голландським виразом «Rust, Regelmaat en Reinheid». Ідея полягає в тому, що дітям потрібні ці три R (відпочинок, порядок і чистота). І щоб переконатися, що діти їх отримують, в консультаційному бюро уряду, контролюючому виховання і розвиток дітей, видаються інструкції для батьків. Найбільш очевидні тези: створити для дітей чіткий графік дня, обмежити прогулянки до одного разу в день, менше телевізора тощо.

Коли ми з сім'єю переїжджали з Вашингтона у Флоренцію, ми не особливо замислювалися про різні стилі виховання

Давайте уявимо таку ситуацію: дитина з жаром будить вас посеред ночі, вранці вам потрібно на роботу і взагалі, світ от-от зруйнується. Лікарі в такому випадку радять взяти лікарняний і провести день з дитиною. «Ні в якому разі не хвилюйтеся щодо роботи: стрес у мами обов'язково викличе стрес у дитини, що тільки погіршить ситуацію».

Виникає питання: «Як бути, якщо я не можу взяти відпустку або лікарняний?»

У голландців така проблема не виникає: майже половина населення країни працює неповний робочий день, і навіть ті, хто працює повний робочий день, знаходяться в офісі тільки 36 годин на тиждень.

Якщо чесно, то голландці, швидше за все, щасливі якраз завдяки цьому приголомшливому балансу між особистим життям і кар'єрою, а не якомусь особливому виховання. Такий ритм дозволяє розслабитися і не «здійснювати подвигів», щоб зібрати всю родину за сніданком або обідом.

Після прочитання декількох глав книги стає зрозуміло, що «голландський шлях» не варто переймати. У висновку (під назвою «Почнемо революцію») йдеться про комплексні зміни на державному рівні. Хочете прищепити незалежність в голландському стилі? Ратуйте за створення мережі безпечних велодоріжок. Хочете, щоб діти не переймалися оцінками? Реформуйте шкільну систему, щоб зробити її менш конкурентоспроможною.

Коли влітку 2015 року ми з чоловіком і 5-місячною дитиною переїжджали з Вашингтона у Флоренцію, то не особливо замислювалися про різні стилі виховання. І вже тим більше не вважали наш спосіб виховання американським. Поки літак не приземлився в Італії.

А потім, mamma mia! Я згадую цілий парад випадкових незнайомців, які роздають дивні поради. Одна жінка відчитала нас, що у дочки немає шарфа. У серпні. Наш новий педіатр вирішив, що ми занадто рано укладаємо її спати і запропонував почати прийом твердої їжі у вигляді густого вегетаріанського супу, посипаного пармезаном.

Сьорбаючи залишки цієї чудової страви, я задавалася питанням: «А раптом я все роблю не так?»

А потім випадково розговорилася з однією мамою з Норвегії, яка скаржилася, що в Італії дітям не дозволяють дрімати на вулиці, тоді як у неї на батьківщині це звичайна справа, навіть коли за вікном сніг.

І тут я зрозуміла – можна прочитати скільки завгодно книг і ознайомитися з виховними методами і премудростями всіх народів світу, але намагатися використовувати їх часто неможливо, а іноді навіть нерозумно.

Втім, дізнаватися про прийоми виховання з інших країн може бути дуже корисно. Наприклад, трюк з кількома стравами з Bringing Up Bébé»: на сніданок спершу подавайте нарізані фрукти, робіть те ж з овочами на обід і вечерю. Потроху дитина почне звикати до здорової їжі і не буде її відкидати. «Данський шлях виховання» навчив мене дивитися на негативні моменти під іншим кутом. Суть в тому, щоб дивитися в обличчя фактам, але намагатися знайти максимально оптимістичне трактування. Мій італійський досвід навчив мене, що хоч дитячі шарфи, можливо, і не потрібні – особливо у середземноморському кліматі – вони чарівні.

Повну версію колонки читайте на сайті The Washington Post

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: