Як Росія впливає на вибори в Західній Європі

3 коментувати
Енн Епплбаум: В останні роки в Нідерландах було багато російської пропаганди

Енн Епплбаум: В останні роки в Нідерландах було багато російської пропаганди

Багато тем, заголовків і навіть фотографій на нідерландському референдумі безпосередньо бралися c російських пропагандистських сайтів

«Багато людей розуміють, що російська влада надає матеріальну та моральну підтримку екстремістським політичним групам в Європі, хоча і мало уявляють, яким чином», - пише британська журналістка Енн Епплбаум у колонці для Washington Post.

Тим не менш, голландський референдум щодо ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС став першим гарним прикладом того, як російський вплив працює під час виборів у Західній Європі, зазначає автор.

Дивно, що договір, покликаний полегшити торгівлю і співробітництво між Україною і Європою, взагалі викликав якісь розбіжності. Це об'ємний, технічний документ – більше тисячі сторінок специфічної лексики. 1 січня він вже набрав чинності. Більш того, в цій угоді немає нічого дивного: подібні договори ЄС вже укладав з Чилі, Йорданією і багатьма іншими. «Один з ініціаторів референдуму сказав моєму знайомому українському журналісту, що не читав і не збирався читати Угоду. А потім додав: «Не приймайте це на свій рахунок», - підкреслює Епплбаум.

Угоду з Україною не можна переробити з нуля

Очевидно, що цілі голландських право - і ліворадикальних сил були іншими. Вони використовували голосування, щоб підірвати правоцентристський, економічно ліберальний уряд Нідерландів, а також надихнути своїх антиєвропейських прихильників. І їм це вдалося: у голосуванні взяли участь 32% голландців (трохи більше, ніж необхідний поріг для визнання референдуму дійсним), і дві третини з них проголосували проти Угоди.

Чи багато з них керувались російською дезінформацією? Складно сказати, однак очевидно, що в останні роки в Нідерландах було багато російської пропаганди, зазначає автор. І за останні місяці її кількість лише збільшилася.

Велика частина дезінформації була націлена на те, щоб посіяти почуття невизначеності і страху щодо існуючих загроз з боку України. Багато тем, заголовки і навіть фотографії безпосередньо бралися з таких російських державних пропагандистських сайтів, як Russia Today та Sputnik.

Що буде далі, незрозуміло. Референдум повинен був бути консультативним. Угоду з Україною вже схвалено 27 країнами, її не можна переробити з нуля. «Звичайно, якесь рішення буде знайдено, однак, як би там не склалося, більш важливо те, який урок ми винесли з цієї ситуації: невеликі меншини озлоблених людей, якщо вони організовані, можуть успішно нападати на роз'єднану, налякану і апатичну центристську більшість в Західній Європі – і Росія завжди готова допомогти їм у цьому», - підкреслює колумністка.

Цього разу ставки були не такі високі, проте наступного разу все може змінитися. Сьогодні вкрай праві є найбільшою політичною силою в Нідерландах. «У 1930-х роках ми вже вивчили цей урок, однак, здається, нас потрібно повчити знову», - підсумовує автор.

Переклад НВ

Повну версію колонки Енн Епплбаум читайте на Washington Post

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: