Як Путіна визнали вбивцею

Пітер Померанцев: Після анексії Криму тема вбивства Литвиненка стала підніматися все частіше

Пітер Померанцев: Після анексії Криму тема вбивства Литвиненка стала підніматися все частіше

«Лежачи на смертному одрі, Олександр Литвиненко розкрив власне вбивство і передбачив майбутнє», - пише британський журналіст Пітер Померанцев у рецензії на книгу «Дуже дорога отрута: вбивство Литвиненка та війна Росії із Заходом» London Review of Books

«Професіонал, який працює над останньою справою – власною –  Литвиненко з'ясував, що його було отруєно в барі готелю Міленіум колишнім співробітником КДБ Олександром Луговим. Але Литвиненко розумів, що розкриття справи – тільки початок. Чи ризикне Великобританія своїми фінансовими інтересами заради того, щоб провести повноцінне розслідування його смерті?» - пише британський журналіст Пітер Померанцев у рецензії на книгу «Дуже дорога отрута: вбивство Литвиненка та війна Росії із Заходом» London Review of Books.

Литвиненко розумів, що розкриття справи – тільки початок

«Я розумію, що Захід хоче отримувати російські нафту і газ, - сказав Литвиненко інспекторам Скотленд-Ярду, що допитували його в лікарні, - але не варто втручатися в політичну діяльність, якщо у вас немає політичних переконань. А переконання на газ і нафту не поміняєш. Оскільки бізнесмен ставить на кін свої гроші, а політик – суверенітет своєї країни і майбутнє своїх дітей».

Померанцев розповідає, що слова Литвиненка вразили інспекторів: «Минулого місяця я отримав британське громадянство, і я дуже люблю цю країну. Можливо, я і помру, але помру вільною людиною, моя дружина та син – вільні люди. А Великобританія – дивовижна країна».

Журналіст нагадує, що Литвиненко помер чотирма днями пізніше, а Скотленд-Ярд отримав підтвердження того, що колишнього співробітника КДБ було отруєно полонієм.

Він перераховує складності, з якими зіштовхнулося розслідування, в тому числі політичні, оскільки прем'єр-міністр Великобританії вважав припплив росіян в країну корисним для бізнесу. «Влітку 2012 року Кемерон приймав Путіна на Даунінг-стріт, а на Олімпіаді вони разом спостерігали за поєдинками з дзюдо», - цитує Померанцев автора книги. Все це вкрай гальмувало розслідування справи Литвиненка, а міністр юстиції навіть відмовився покривати судові витрати Марини Литвиненко, вдови вбитого. Марина звернулася до високого суду Лондона, який прийняв рішення на її користь.

Після анексії Криму тема вбивства Литвиненка стала підніматися все частіше; а через п'ять днів після того, як було збито малайзійський Боїнг, Міністерство внутрішніх справ Великобританії оголосило, що розслідування триватиме.

Автор вважає, що Марина Литвиненко, схоже, і сама могла б цього досягти, але, мабуть, в МВС пішли на поступки, оскільки відносини з Росією погіршилися до такої міри, що підхід «просто бізнес» став тягарем. За цими подіями послідували санкції проти російських чиновників і бізнесменів.

За підсумками розслідування, точні деталі якого (а саме – які конкретно докази були знайдені) ми не дізнаємося, суддя Роберт Оуен не тільки зробив висновок, що Литвиненка вбили Луговий і Ковтун, але і зазначив, що «з великою ймовірністю» зробили це за наказом ФСБ, а вбивство було «ймовірно, схвалено Путіним».

І все ж, підсумовує Померанцев, уряд Великобританії продовжує говорити про необхідність працювати з Кремлем.

Повну версію тексту Пітера Померанцева читайте на сайті London Review of Books


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: