Як правильно виховати дитину

Михайло Лабковский: Батьків втравливают в нібито змагання інтелектів, а насправді — в гонку понтів і нервів

Михайло Лабковский: Батьків втравливают в нібито змагання інтелектів, а насправді — в гонку понтів і нервів

Жодні теоретичні знання не замінять втрачених в дитинстві позитивних емоцій

(...) Школа, звичайно ж, потрібна. Але поки ви переймаєтеся оцінками і питанням, чи «тягне» ваша дитина шкільну програму, ви втрачаєте щось дійсно важливе в розвитку її особистості й у ваших з нею стосунках. А тим часом і основи її особистості, і основи ваших з нею стосунків закладаються саме зараз. І на все життя, — пише сімейний психолог Михайло Лабковський у колонці для свого сайту labkovskiy.ru.

Найрозумніші люди в історії — Ейнштейн, Нільс Бор, Едісон — в школі вважалися недорозвиненими

Найпершим батьківським обов'язком у нас вважається «віддати» свою дитину в сильну школу, з сильною програмою. Сильною — значить складною, насиченою, «поглибленою» до неможливості. В таку школу, яка потребує граничного напруження сил дитини і її домочадців, яка підкорить навчанню весь життєвий ритм сім'ї, змусить безперервно хвилюватися і працювати на знос. І як мінімум перетворить її на невротика й зіпсує поставу. Дитинство для учня сильної школи закінчується відразу після того, як він йде перший раз в перший клас. Все! — ні тобі погуляти, ні тобі погратися. Замість цього домашні завдання, репетитори трохи не з початкової школи і додаткові заняття після уроків...

(...) Школи зацікавлені в статусі, престижі й учнях, тому ускладнюють програму, перетворюючи середню школу на школу виживання. І грають якраз на комплексах і амбіціях дорослих, намацавши слабкі місця й потаємні бажання на кшталт «дідусь був кріпак, а правнук стане нобелівським лауреатом». Так батьків втравлюють у нібито змагання інтелектів, а насправді — в гонку понтів і нервів.

І добре б це працювало. Ви так впевнені, що, забезпечивши дитині найкращу (найважчу) середню освіту, забезпечуєте і її майбутнє? Зовсім ні. Світова статистика, спостереження та життєвий досвід говорять про те, що:

а) найбільш успішні в житті трієчники, не обтяжені комплексом неповноцінності;

б) 60 відсотків мільйонерів не мають вищої освіти;

в) у відмінників кар'єра розвивається дуже важко через те, що вони невротики і перфекціоністи, які не здатні взятися за справу, якщо на 300 відсотків не впевнені, що впораються.

Ваша хороша школа — це хороший бекграунд тільки для найманих працівників, і це теж підтверджено статистикою. Щоб бути керівником і працювати на себе, потрібні зовсім інші якості, які не мають відношення до потогінної освітньої системи, скандалів через оцінки і сліз через четвірки. Це — впевненість в собі, здатність ризикувати, приймати нестандартні рішення, йти проти громадської думки, авторитетів і правил...

Розумні люди в історії — Ейнштейн, Нільс Бор, Едісон — в школі вважалися недорозвиненими. Найбагатші люди світу — Стів Джобс і Цукерберг — взагалі не закінчили університету. Це загальновідомо, але нікого з батьків не зупиняє.

Якщо ви зацікавлені в тому, щоб ваша дитина не скніла на других ролях і не стала представником заляканого офісного планктону, намагайтеся не перевантажувати її нервову систему і не віддавайте її до снобської елітної школи, де вона буде змушена безперервно щось доводити і підтверджувати, де її будуть порівнювати, принижувати, піддягати тощо. І в родині, і в школі маленька людина повинна почуватися впевнено і спокійно, відчувати себе особистістю і хоча б час від часу — переможцем.

(...) Батьки, пам'ятайте: щоб людина виросла психічно здоровою і гармонійною, а не тривожною і закомплексованою, щоб вона була здатна реалізувати свої здібності й таланти, та й просто відчувати радість буття — її дитячі роки повинні пройти спокійно і щасливо.

І жодні теоретичні знання не замінять їй втрачених в дитинстві позитивних емоцій.

Повну версію колонки Михайла Лабковського читайте на сайті labkovskiy.ru


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: