Як завадити смартфону керувати вами

Пітер Флемінг: Робота тепер – це і є ми. Найкраще за все – 24/7

Пітер Флемінг: Робота тепер – це і є ми. Найкраще за все – 24/7

Проблема не в технологіях, а в тому, що ми сприймаємо себе, як пристрої, яким не можна вимикатися, - пише професор Лондонського міського університету Пітер Флемінг у колонці для Guardian

«Найгірший випадок трудоголізму, з якими я стикався, мені описав колишній бізнес-консультант. Одного із співробітників команди – назвемо його Гері – роботодавець змусив піти у відпустку, – розповідає Флемінг. – Фірма бачила в ньому потенційну жертву «згорання на роботі», останнім часом це стало справжньою епідемією. Так що Гері попрощався і поїхав на два тижні на сонячний Крит в компанії своєї дівчини».

За словами автора, за час відсутності Гері фірма помітила щось дивне: його пошта періодично чистилася за короткі проміжки часу, приблизно 20 хвилин кожен. Коли Гері повернувся, у нього запитали, що це було.

Тиранію смартфонів терапією не вилікувати

«Як з'ясувалося, Гері не міг просто сидіти на пляжі і милуватися морем. Йому здавалося, що він повільно вмирає. Тому він потай проніс на пляж смартфон і періодично бігав у туалет, щоб прийняти свою «денну дозу мейлів», - розкриває загадку зникнення пошти Флемінг.

Він каже, що ця тенденція стає загрозливою: «складно сказати напевно, коли ця кумедна форма офісної техніки стала таким серйозним джерелом одержимості, стресу і перепрацьовування. Щось, що раніше вихвалялось як інструмент звільнення, стало тираном. Щоб переконатися в моїй правоті, просто попросіть офісного працівника вимкнути смартфон на час обіду. Видовище буде страшне».

Автор додає, що, згідно з нещодавнім дослідженням, працівники несвідомо позбавляються всього вільного часу, продовжуючи відповідати на повідомлення зі смартфона. Це призводить також до вигорання і проблем зі здоров'ям.

«Але ось у чому заковика: не смартфон змушує вас відповідати на пошту посеред ночі. Смартфон – просто невеликий шматок пластику. Отже, неможливість перемикатися повинна бути викликана чимось іншим», - міркує автор.

Частиною проблеми він називає інтенсифікацію праці: тепер менша кількість людей виконує більший обсяг роботи. Але це не єдина зміна.

«Впливова група економістів-неолібералів, які працювали в 1970-х, визначила, що люди сприймають себе як «людський капітал», а не як особистість. А цей капітал – безперервна інвестиція; він вимагає постійного поліпшення навичок, відносин і навіть зовнішності», - зазначає Флемінг.

Робота для будівництва цього капіталу, за словами автора, критично важлива. Саме тому робота і життя дедалі більше починають зливатися, з часом вже не відрізняючись одне від одного.

«Робота тепер – не те, що ми робимо, щоб досягти соціально продуктивних цілей у суспільстві. Не одне з багатьох занять. Тепер робота – це і є ми. Найкраще за все – 24/7», - підкреслює автор.

Він розповідає, що розвиток мобільних технологій, додатків і соцмереж – фактори, що ідеально вписуються в схему людського капіталу, придуману давно померлими економістами. Ми підключені до постійного засобу контролю.

«Що ж нам робити? Деякі пропонують так зване «каліфорнійське рішення». Хороший приклад – рух «технічної детоксикації» серед айтішників», - говорить Флемінг. Цей варіант передбачає лікування від смартфонної залежності за таким же принципом, як лікують наркоманів – включаючи відпочинок у спеціальних реабілітаційних центрах. Втім, це радикальне рішення і дороге.

Але тиранію смартфонів терапією не вилікувати. Це економічна і навіть суспільна хвороба, вважає автор; на цьому рівні з нею і потрібно боротися. «Деякі країни намагаються заборонити користуватися робочою поштою в неробочий час. Забавно, що причини цього теж суто економічні – вигорання відбивається на продуктивності праці. Деякі компанії навіть автоматично видаляють вхідні листи для працівників, які перебувають у відпустці», - розповідає Флемінг.

«Але проблема не в технологіях, а в тому, що ми сприймаємо себе, як людський капітал, як пристрої, яким не можна вимикатися. Саме цей світогляд необхідно змінити», - підсумовує автор.

Повну версію колонки Пітера Флемінга читайте на сайті Guardian


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: