Як насправді зроблений ваш iPhone 7

Адітья Чакраборті: У Apple більше грошей, ніж в американського уряду, але компанія не хоче витрачати жодної копійки на поліпшення умов роботи на її фабриках

Адітья Чакраборті: У Apple більше грошей, ніж в американського уряду, але компанія не хоче витрачати жодної копійки на поліпшення умов роботи на її фабриках

Ці гаджети служать для того, щоб збільшувати розрив між надбагатими і всіма іншими, позбавляти країни законних податкових надходжень, а також утискати китайських робітників

«Незабаром ми побачимо перші некрологи відкритості, вільної торгівлі та глобалізації. Коли їх автори будуть роздумувати над тим, як багаті країни докотилися до Дональда Трампа і Найджела Фараджа, їм варто присвятити окрему главу Apple. Тому що багатюща компанія в світі – яскравий приклад того, як обіцянки, дані після падіння Берлінської стіни, перетворилися в насмішку над самими собою», - розповідає економіст Адітья Чакраборті у колонці для The Guardian.

Робітники на фабриці Foxconn в Лунхуа збирали 137 000 iPhone за день – приблизно 90 за хвилину

«Які б дивовижні речі не запхали в нові iPhone, ці гаджети служать для того, щоб збільшувати розрив між надбагатими і всіма іншими, позбавляти країни законних податкових надходжень, а також утискати китайських робітників, при цьому позбавляючи американців високооплачуваної роботи», – пише автор.

Він підкреслює, що Apple, з її зверхністю у ставленні до влади і критиків, накачана готівкою і позбавлена ідей, - відмінне відображення сформованої економічної системи надмірностей.

Звісно, сама Apple хотіла створити зовсім не такий образ. Автор наводить цитату маркетингового директора компанії з презентації iPhone 7 цього місяця «насправді все зводиться до одного слова: хоробрість. Хоробрість йти вперед, робити щось нове, що всіх нас зробить кращими». Чакраборті каже, що преса трохи посміялася над цією пересолодженою каліфорнійською нісенітницею, але та все ж допомогла приховати деякі дуже неприємні аспекти бізнес-моделі iPhone, так само як і те, в яких умовах вони виробляються.

«Якщо у вас є iPhone, він був зібраний робітниками на одній з трьох фірм у Китаї: Foxconn, Wistron і Pegatro. Найбільша і найвідоміша, Foxconn, отримала свою частку уваги в 2010 році, коли 18 її працівників спробували накласти на себе руки. Як мінімум 14 померли. Компанія у відповідь встановила «тенета для самогубців», щоб у них падали люди, які намагаються вкоротити собі віку. На той момент робітники на фабриці Foxconn у Лунхуа збирали 137 000 iPhone за день – приблизно 90 за хвилину», - пояснює автор.

Він розповідає, що одна з працівниць, сімнадцятирічна Тіан Ю, яка намагалася накласти на себе руки, і залишилася паралізованою нижче пояса після падіння з четвертого поверху гуртожитку фабрики, згодом описала умови, в яких їй доводилося працювати: більше 12 годин на день, шість днів на тиждень, поперемінно денні та нічні зміни, життя у кімнаті на 8 осіб.

Автор зазначає, що після скандалу в 2010 році Apple клялася поліпшити умови роботи для китайських працівників фабрик, і навіть надрукувала ряд глянцевих брошур, присвячених цьому, але немає жодних свідчень про реальне покращення ситуації на китайських фабриках.

Чакраборті зазначає, що аналогічні порушення спостерігалися на інших фірмах, які займалися складанням iPhone – Wistron і Pegatron. Зарплата працівників на фабриках iPhone компанії Pegatron впала до $1.60 за годину, при цьому Apple залишилася найприбутковішою великою компанією в Америці, отримавши $47 млрд прибутку лише в 2015 році.

«Що ж виходить у результаті? У Apple більше грошей, ніж в американського уряду, але компанія не хоче витрачати жодної копійки на поліпшення умов роботи тих, хто насправді ці гроші заробляє. Крім того, вона не хоче і виготовляти ці iPhone в Америці, що дозволило б створити нові робочі місця, не позбавляючи iPhone статусу найприбутковішого смартфона в світі», - резюмує Чакраборті.

Він підкреслює, що компанія зосереджена виключно на прибутку акціонерів, зокрема, її голови Тіма Кука, чия частка акцій оцінюється в $785 млн. При цьому Кук назвав вимогу про виплату €13 млрд податків від ЄС «політичним лайном», паралельно вихваляючись, що не поверне гроші Apple в США, поки не отримає вигідні умови.

«Коли історики, які вивчають глобалізацію, будуть питати, як вона зазнала невдачі, вони напевно виявлять, що серйозну роль у цьому процесі зіграли такі компанії як Apple. Вибираючи між економічною моделлю, яка приносить астрономічні прибутки жменьці людей, і популізмом, що обіцяє всім все відразу, між Куком і Фараджем, виборці віддали перевагу тому, хто хоча б не плів нісенітниці про «хоробрість», - підсумовує автор.

Повну версію колонки Адітья Чакраборті читайте на сайті The Guardian


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: