Як бондіана покращує імідж британської розвідки

0 коментувати
Пітер Еппс: Бонд і його вигадані колеги-оперативники дозволяють британській розвідці формувати імідж, який виходить далеко за рамки дріб'язкової реальності
Фото з Facebook-сторінки Пітера Еппса

Пітер Еппс: Бонд і його вигадані колеги-оперативники дозволяють британській розвідці формувати імідж, який виходить далеко за рамки дріб'язкової реальності

«З моменту появи першого Джеймса Бонда в пресі пройшло 62 роки. За цей час він, без сумніву, допоміг поліпшити репутацію своїх реальних колег з британської розвідки», - пише британський журналіст, виконавчий директор проекту по вивченню XXI століття (PS21) Пітер Еппс у колонці для Reuters.

Сьогодні Деніел Крейг, найбільш схожий на оригінального Бонда, описаного в книгах Яна Флемінга, актор з часів Шона Коннері (якщо не самий схожий) повертається на екрани в черговому фільмі з циклу бондіани під назвою «Спектр». Франшиза сильна, як ніколи.

Десятиліття, що минули з того часу, як Флемінг написав свою першу книгу «Казино Рояль», були для Великобританії та її шпигунів не такими вже простими, зазначає автор.

Звичайно ж, Секретна розвідувальна служба – відома у світі, як МІ-6 – і її сестринська організація МІ-5 зберігають репутацію світового класу. І у них є хороша компанія. Охоплення і набір навичок цих двох установ – відповідальних за зовнішню і внутрішню розвідку, відповідно - не поступається фахівцям з розвідки з Центру урядового зв'язку (Government Communications Headquarters). Спецназ Великобританії - Спеціальна повітряна служба (Army's Special Air Service) і підрозділ спецоперацій Королівського флоту (Royal Marines' Special Boat Service) також легендарні.

Кіношні герої мають лише непряме відношення до дійсності, проте вплив їх реальний

Тим не менш, продовжує Еппс, вони далеко не були безгрішними. Навіть коли на початку 50-х Флемінг писав про їх доблесті, якісь ключові діри набували загрозливих розмірів.

Так, в кінці 50-х і 60-х роках Уайтхолл (скорочена назва британської версії Держдепартаменту, Пентагону, штаб-квартир ЦРУ та ФБР) потрапив під скандал, пов'язаний з публікацією в ЗМІ інформації про те, що деякі з найбільш авторитетних чиновників британської розвідки шпигували на користь Радянського Союзу. Останнім часом тривали суперечки про участь британських чиновників в тортурах, передачі шпигунів і так далі.

Бонд і його вигадані колеги-оперативники, тим часом, дозволяють британській розвідці підтримувати імідж, далекий від дріб'язкової реальності. Можливо, кіношні герої мають лише непряме відношення до дійсності, проте вплив їх реальний.

«Пару років тому на фуршеті у Вашингтоні колишній співробітник ЦРУ сказав мені, що ні він, ні хто-небудь інший в уряді США ніколи б не відмовився від брифінгу британської розвідки, і справа навіть не в якості матеріалу, - розповідає автор. - Сама фраза «британська розвідка», казав він, має якусь загадку, гламур і стиль, що завжди захоплююче».

Можливо, британські чиновники свідомо підтримували відповідний стиль. Підтвердити або спростувати це неможливо. Але одне можна сказати з впевненістю: чиновники і спецслужби британської розвідки набагато краще, ніж їхні заокеанські колеги із США, тримають у секреті те, чим насправді займаються. Тому - випадково чи навмисно - їх літературні альтер его заповнюють цей недолік інформації.

Переклад НВ

Повну версію колонки Пітера Еппса читайте на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: