Імперія з фекалій

Олександр Невзоров: Імперська ідеологія береться з так званої російської культури
fontanka.ru

Олександр Невзоров: Імперська ідеологія береться з так званої російської культури

Одна справа - будувати імперію з мільйонів покірних кріпаків та безмовних гоголівських чинуш, інша — з тих фекалій, які пропонує сьогоднішня реальність

«Для Росії найважливіше — це не те, хороший Путін чи поганий, а те, життєздатна конструкція, яку він намагається побудувати, чи ні», - каже російський журналіст Олександр Невзоров в колонці для Сноб.

Чи варте відновлення примарної, тендітної імперії добробуту і благополуччя пари-трійки поколінь? «Особисто я вважаю, що ні, а президент, мабуть, навпаки, - продовжує автор. - Це нормальне цивілізаційне протистояння, і не можна на 100% точно сказати, хто з нас має рацію, але я чудово знаю, наскільки крихкі імперії, я брав участь у порятунку декількох».

Сьогодні це нежиттєздатна конструкція, і платити за неї таку величезну ціну нерозумно і просто безглуздо.

Так, російська публіка заради примарної мрії про імперію готова помучитися, зазнати обмежень, - у Путіна ж дійсно величезна підтримка, визнає Невзоров. Інша справа, що до цього прийшли не зовсім коректним шляхом: тим людям, які репетували, що Крим наш, ніхто не пояснював, що весь цей геополітичний банкет може закінчитися трагічно.

Імперська ідеологія — це важка хвороба

Путін будує імперію і робить свою справу чудово, хоч йому, бідоласі, доводиться важко. Адже одна справа - будувати імперію з мільйонів покірних кріпаків та безмовних гоголівських чинуш, а інша справа — з тих фекалій, які пропонує сьогоднішня реальність.

«Імперська ідеологія — це важка хвороба, я і сам хворів нею», - продовжує журналіст. Вона береться з так званої російської культури, православ'я і набору всіх тих архаїчних і дуже отруйних субстратів, якими жила і досі живе Росія. Виходить це так: країна, у якої ніколи не було жодної культури, крім абсолютно дикунської або запозиченої від монголів, раптом у XVIII–XIX столітті інфікується потужною європейською культурою. Зрозуміло, що вона виробляє з цією культурою жахливі метаморфози: народ починає сам себе переконувати в тому, що він — народ-богоносець і у його країни є якийсь особливий шлях. З'являються ідеологи дикого чорносотенства і нацизму, як Достоєвський, а їх вважають мало не совістю нації. Відбувається повне усунення всіх орієнтирів, які панували в тій, запозиченій культурі, і це просто зносить голову.

Колумніст зазначає, що цей феномен схожий на те, як німецький нацизм був би неможливий без чарівних німецьких поетів-романтиків. А це ж були дуже піднесені, рафіновані люди, які й уявити собі не могли, що кілька десятків віршів та повістей обернуться Освенцимом.

Повну версію колонки Олександра Невзорова читайте на Сноб

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: