Ідеальне тіло – це брехня

0 коментувати
Ліндсі Уест: Були люди нормального розміру, і була я

Ліндсі Уест: Були люди нормального розміру, і була я

Нас змушують вірити, що з нами щось не так, що ми хворі, що єдині ліки – це голодування. Нас змушують думати тільки про свої недоліки

«Я завжди була великою дитиною. У перші місяці життя доктора так турбував розмір моєї голови, що вона змушувала моїх батьків приносити мене знову і знову, щоб зважити, виміряти і порівняти з «нормальними» дітьми. Розмір моєї голови «зашкалював», як вона висловилася. В моїй родині це стало улюбленим жартом – я завжди відповідала на підколки, що у мене просто гігантський мозок, але думка все одно відкладалася в моїй підсвідомості. З самого народження я була занадто великою. Аномально великою», – зізнається письменниця Лінді Уест у колонці для The Guardian.

«Були люди нормального розміру, і була я, – розповідає вона. – Отже, що ви зазвичай робите, якщо ви занадто великого розміру у світі, де великий розмір вважається не тільки недоцільним, але й морально засуджуваним? Ви намагаєтеся здаватися меншим, намагається не виділятися. Ви сидите на дієті, голодуєте, бігаєте, поки не відчуєте у роті присмак крові, ви рахуєте кожен з'їдений горішок».

Бути худою теж недостатньо. У цій грі все підлаштовано. Ідеалу немає

Вона розповідає, що швидко навчилася здаватися меншою, принаймні в соціальному плані. На людях вона до восьми років розмовляла тільки з мамою. Рятувалася фантастичними романами, фільмами, комп'ютерними іграми – всім, де могла відчувати себе в безпеці, приміряти на себе будь-яку особистість. Воліла копіювати малюнки, а не малювати сама – малювання як акт творчості було надто яскравим, занадто помітним.

«Мені не подобається евфемізм «велика», тому що саме його вибирають люди, які хочуть добра і намагаються не зачепити мої почуття. Я не хочу, щоб люди уникали реальності мого тіла, щоб думали, що мені потрібен евфемізм, – каже вона. – Кожна клітина мого тіла воліє, щоб її називали «товстою», а не «великою». Дорослі кажуть правду».

«З часом розуміння того, що я була надто великою, робило моє життя все меншим і меншим. Друзі не знали, що я не могла купувати одяг у звичайних магазинах, і я боялася пояснити їм це. Я відмовлялася обідати разом, коли згадувала, що в ресторані були вузькі проходи або хиткі стільці. Замовляла салат, навіть якщо всі інші їли рибу з картоплею. Робила вигляд, що ненавиджу кататися на лижах, тому що мої гігантські чоловічі лижні штани робили мене схожою на паровоз. Сиділа вдома, поки друзі ходили в походи, їздили на велосипеді, займалися плаванням, скелелазанням, дайвінгом. Я ніколи не зізнавалася, що мені хтось подобається, будучи впевненою в тому, що ідея мого огидного тіла буде викликати у людей – навіть людей, які любили мене – напади блювоти (або, гірше того, жалість). Я десять років не ходила на пляж», - згадує вона.

Ставши підлітком, Лінді спостерігала, як друзі витягуються, перетворюючись на легких витончених створінь. Вона ж не перетворювалася. Уест не заздрила друзям, бо любила їх, але їй здавалося, що її саму обділили та обдурили.

«У кожної з нас є всього кілька років на те, щоб побути ідеальною. Щоб бути молодою, гладкою, прекрасною і «придатною». Саме в цьому мене переконували. Я втрачала свій шанс, і панікувала, захлинаючись відчаєм. Глибоко всередині я знала, що вже втрачено шанс – розтяжки і целюліт з'явилися у мене задовго до двадцяти – але тобі ж кажуть, що якщо ти будеш досить добре старатися, ти зможеш вирвати хоча б перо-інше з хвоста недосяжного ідеалу. Прагнути до ідеалу стало твоєю обов'язком і правом за народженням, як жінки – адже мені ніколи не судилося дізнатися, яка вона – ця найважливіша для дівчаток річ», – розповідає автор.

Вона пояснює, що маніакальна фіксація суспільства на жіночій худорбі – не далека абстракція, про яку говорять академіки або яка використовується для отримання трафіку у всіляких «бодіпозитивних» списках («Гляньте на цих 11 товстушок, які цілком собі нічого – номер сім майже схожа на нормальну жінку!»). Це постійна, всепроникна отрута, що псує життя кожної жінки.

«Жінки важливі. Жінки – це половина людства. Коли жінок змушують вірити, що ми незначні, що з нами щось не так, що ми хворі, що єдині ліки – це голодування, обмеження і зменшення; коли жінок налаштовують один проти одного, тримають їх у вузді завдяки сором і голоду, змушують думати тільки про свої недоліки, а не про силу і потенціал; коли все це використовується для того, щоб викачувати наші гроші та час – це змінює вектор розвитку світу. Світ рухається до консерватизму, стін і виключно чоловічих інтересів, змушуючи жінок плавати у водах, де їхня безпеку і людяність є вторинними щодо задоволення і зручності чоловіків», - каже Вест.

«Я дивилася, як мої подруги стають стрункими і красивими, дивилася, як їх обирають, як вони безстрашно плавають у маленьких човниках. Але також я бачила, як вони голодують і шкодять собі, як вони втрачають себе. Їх обирали погані люди, які навмисно завдавали їм болю, руйнували їхню впевненість в собі, утримували їх в пастці вічної гонки. Тому що бути худою теж було недостатньо. У цій грі все підлаштовано. Ідеалу немає», - додає вона.

«Коли мені було 22, все, чого я хотіла – це вписатися, – зізнається автор. – Коли мене відкидали, я відчувала безнадійність і самотність. Роки потому, коли я нарешті готова постояти за себе, усвідомлення, що я не влаштовувала суспільство, принесло мені відчуття звільнення. Воно дало мені щось, за що можна було боротися. Завдяки йому я усвідомила, що жінки – це справжня армія».

«Коли зараз я дивлюся на себе-двадцятидворічну, яка точно впевнена у своїй дефективності, я бачу абсолютно нормальну дівчину – і замислююся про інопланетян. Якби інопланетянин – газоподібна куля або полігамна людина-кіт – прилетіла на Землю, вона не змогла б навіть побачити, в чому різниця між мною і Анджеліною Джолі, не те що оцінити, хто з нас сексуальніше. Вона б подумал приблизно так: «Отже, у цих є мішки жиру під обличчям, а у іншого підвиду – дивні носи. Брр, які чудовиська. Краще я  полечу звідси і скоріше повернуся до вселенської оргії на Влаксноїді».

«Ідеальне тіло» – брехня, – стверджує Уест. – Я дуже довго вірила у цю брехню, я дозволяла їй визначати моє життя і стискати його – моє реальне життя, яке проживало моє реальне тіло. Не дозволяйте міфам вселяти вам, як жити. Зрештою, у вселенській оргії на Влаксноїді нікого не турбує, чи товсті у вас руки».

Товсті зразки для наслідування

«У дитинстві я ніколи не бачила по телевізору нікого хоча б віддалено схожого на мене. Ні в кіно, ні в відеоіграх, ні в театрі, ні в книгах – ніде. Молодих, здібних, сильних, добрих товстих дівчат просто не було. Товстий чоловік міг бути Тоні Сопрано, він міг бути Деном з серіалу Розанна, в якого я в свій час була закохана. Але товсті жінки були асексуальными монстрами, жалюгідними фігурами на третіх ролях або огидними злодійками. Не вірите? Не проблема – я вам склала список», – каже автор.

Вона наводить список товстих зразків для наслідування, до яких мала доступ в дитинстві:

1. Леді Клак

Леді Клак була гучною, твстою куркою, яка піклувалася про леді Меріан (і, здається, була її годувальницею) в диснеївському мультику Робін Гуд.

Клак була жахливо товстою. По суті, вона була розміром майже з дорослого ведмедя. Будучи 177-кілограмової куркою, вона не боялася битися з левом і змією-геєм (незважаючи на те, що лев був її босом!), і в неї були монструозні груди, але в материнському, позбавленому сексуальності сенсі, що дуже прикро.

2. Балу, переодягнений у сексуальну ворожку

Щоб допомогти Робіну Гуду пограбувати караван принца Джона, Балу (я знаю, що технічно цього ведмедя звуть Маленький Джон, але це ж явно персонаж, роль якого виконує ведмідь-актор на ім'я Балу – він ще грає сам себе в Книзі Джунглів, пам'ятаєте?) обвішується шарфами, кольоровими ганчірками і золотими кільцями, і проноситься, як ураган, повністю позбавляючи руху охорону принца Джона силою збудження. Балу, переодягнений у сексуальну ворожку, задоволений кожним вигином його величезного ведмежого заду; в його словнику немає такого поняття, як почуття незручності. Він знає, що виглядає карколомно. Найсумніше, що я зрозуміла в процесі складання цього списку – це те, що Балу, переодягнений у сексуальну ворожку, був, схоже, найпозитивнішим прикладом для наслідування, який мені довелося побачити в дитинстві.

3. Королева черв'яків

Я навіть не знаю, в чому була проблема цієї дами. В Алісі в країні чудес її єдиною рисою характеру зазначалося «любить червоний колір». Вона, схоже, абсолютно не займалася керівництвом країною, якщо не вважати страти дітей за програш в крокет, і була одружена з вусатою дитиною зростом сантиметрів тридцять. По суті, тепер я розумію, що вона була ідеальною карикатурою на радикальну феміністку: товста, гучна, жорстока, постійно лупить фламінго по їжаку. Ох, чорт. Вона навчила мене всьому, що я знаю.

4. Міс Піггі

Я просто розриваюся щодо Піггі з Маппет. Для багатьох жінок Піггі – той самий зразок. Вона сильна, безкомпромісна, що визнає свою сексуальність і впевнена в собі, що володіє чарівністю, в якому зазвичай відмовляють усім, хто носить розмір більший за М.

Але в той же час, хлопці, міс Піггі веде себе, як ґвалтівник. Може бути, якщо ти так любиш Керміта, тобі варто хоч трохи поважати особистий простір? Він же в прямому сенсі намагається від тебе втекти.

5. Стара Морла

Депресивна черепаха з Нескінченної історії, така товста і брудна, що люди в буквальному сенсі приймають її за гору.

Повну версію тексту Ліндсі Уест читайте на сайті The Guardian.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: