Гра у висер

Юрій Андрухович: Наче не зрозуміло, що ворог і далі один

Юрій Андрухович: Наче не зрозуміло, що ворог і далі один

Письменник Юрій Андрухович в колонці для Zbruc.eu пише, чому політика насправді проста до банальності

На відомому телеканалі з дня удень миготять обличчя запрошених до студії компетентних осіб, які витончено і майстерно пояснюють нам, що відбувається, і затягують у політичні хитроплетіння поточного моменту. Протягом лише кількох навгад вибраних телевізійних годин ви почуєте виступи доброго десятка «політологів», «політичних аналітиків», «політичних технологів», «політичних коментаторів» та «політичних оглядачів». Трапляються й «політичні експерти», а також «політичні консультанти». Різниці між представниками перелічених семи категорій, на мій сторонній випадковий погляд, ніякої. Точніше, вона є, проте полягає не в якихось сутнісних міжвидових ознаках, а лише в джерелах партійного підгодовування, де і справді спостерігаємо деяку варіантність.

Назагал виникає враження, що поруч із нами, на передовій та в тилах війни за владу (ще трохи – і тридцятирічної), – ціла армія винятково добре поінформованих і, як виглядає, незле оплачуваних військовиків, кожен з яких не без цехової помпезності презентує себе та свій особливий, так би мовити, фах словосполученням із епітетом «політичний». Особисто мені, скажімо, бракує в телевізійних студіях політичних ілюзіоністів, гіпнотизерів, маніпуляторів, аніматорів та реаніматорів, а з ними й еквілібристів, акробатів, окультистів та парапсихологів. Мовчу вже про такі глибоко бажані й вельми поширені в реальності категорії, як політичні трупи та проститутки.      

Головним завданням запрошених до студії «політичних» є безмежно роздувати, увипуклювати, ускладнювати й тим самим ніби ушляхетнювати те, що насправді є пласким і до брутальності примітивним – дії політиків. Це своєрідне фентезі з розбудованими й вишуканими багатоходівками, непролазними хащами макро- і мікрорівневих стосунків між угрупованнями, «командами» та окремими «лідерами», не видимими простому смертному оку лабіринтами й комбінаціями. Світ політиків подається як абсолютно складна і багатоступенева мегастратегічна гра, з якою посполиті голови ніколи не дадуть собі ради без кваліфікованих провідників та екзегетів.

Бо Шуфрич – це Медведчук, а той – Путін. Два кроки – і ми у Кремлі

Насправді політика, як маяковське «мычанье», проста. Вона проста до банальності й очевидності. Й тут – хоча б оцей приклад з подій новіших.

У вас досі були сумніви в тому, що вся та угорська, доволі гопницька, бравада, спрямована проти відомого освітнього закону, зумовлена лише історичними фантомними болями угорської нації та підлаштованим під них націонал-популізмом Орбана? То от вам і підтвердження, що сумнівались ви недаремно: Шуфрич. Бо Шуфрич – це Медведчук, а той – Путін. Два кроки – і ми у Кремлі. Тобто Орбанові й команді від самого початку цього конфлікту йдеться не так про «захист етнічних угорців на несправедливо втрачених угорських етнічних територіях», як про дружню послугу великому російському товаришеві. Про яку той не інакше як дуже настійно просив. Поява Шуфрича в будапештських офіційних кабінетах – що може бути очевидніше, банальніше і для розуміння простіше?             

Але «політичні» зазвичай усе тут-таки заплутають, закцентують на туманних «неоднозначностях» і скрушно повторюватимуть улюблену тезу про «безпорадність нашої зовнішньої політики», здатної лише примножувати ворогів серед сусідів, тепер уже й західних. Наче їм не зрозуміло, що ворог і далі один, той самий, а всі угорські, білоруські, польські чи сербські проблеми – це лише варіанти співпраці перелічених і не тільки «сусідів» з ним же, з нашим ворогом.(…)

У розшарпаному чвертьстолітньою війною «еліт» за владу й від того дуже здезорієнтованому суспільстві ніщо не мало б цінуватися так високо, як ясність позиції та називання речей своїми іменами.

Повну версію тексту читайте на Zbruc.eu 

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: