Головна загроза Заходу

Енн Епплбаум: Меседж Сполучених Штатів лише заохотив партію Право і справедливість продовжувати самоізоляцію в Європі
alchetron.com

Енн Епплбаум: Меседж Сполучених Штатів лише заохотив партію Право і справедливість продовжувати самоізоляцію в Європі

Американська журналістка і володарка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум у колонці для The Washington Post розповідає про новий виклик для західних демократій

Минуло вже більше тижня з того часу, як президент Трамп висував у Варшаві досить специфічні аргументи на користь західної цивілізації. Відзначивши боротьбу Польщі з нацизмом і радянським комунізмом, він мало згадував про успіхи країни, починаючи з 1989 року. Говорячи про речі, які об'єднують Захід, Трамп назвав класичну музику і бога, лише побіжно згадавши демократію. Він також нагадав про погрози Заходу, посилаючись на небезпеку, які виходять від «Півдня або Сходу», а також від «деспотичної ідеології» радикального ісламу, який «прагне експортувати тероризм і екстремізм по всьому світу».

За кілька днів, що минули з моменту проголошення цієї промови, події. що швидко розвиваються у Варшаві, показали, що Трамп помиляється. Поки я пишу ці рядки, Польща демонструє, що найбільша загроза Заходу – не радикальний іслам. Найбільша загроза навіть не зовнішня, вона криється всередині. Обраний демократичним шляхом, але неліберальний уряд Польщі посилює тиск на конституцію країни, просуваючи нові закони, розроблені для політизації судової системи. І після візиту президента США, вони відчули нову хвилю впевненості.

Польський уряд було сформовано політичною силою Право і справедливість – націоналістичної керівною партією з невеликою парламентською більшістю, що не дає права на зміну конституції. Проте, з моменту приходу до влади, партія методично підкоряла собі раніше незалежні інститути: суспільного мовлення, прокуратури і, що серйозніше, Конституційного трибуналу. Уряд також політизував державну службу, а міністр оборони відсторонив більшу частину професійного військового керівництва.

Польський відступ від демократії підриває не тільки єдність Заходу, але і привабливість для інших країн

Минулого тижня – всього через кілька днів після візиту Трампа – був прийнятий законопроект, що політизує Національну раду юстиції – конституційний орган, який відповідає за призначення суддів. Але цим все не обмежилося: без публічних слухань було представлено ще один законопроект, який у разі перетворення в закон, дозволить міністрові юстиції, порушивши конституцію, негайно змістити всіх членів Верховного суду Польщі.

Європейський союз, як і раніше, буде заперечувати проти таких ініціатив. Цілком можливо, що європейські інститути навіть введуть санкції щодо Польщі. Будучи в минулому одним з головних стовпів європейської єдності – настільки, що колишній прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск зараз є президентом Європейської ради – Польща перетворилася на джерело справжнього розчарування і гніву для всього континенту. Звісно, якби всі представники Заходу поділяли таку думку, це могло би справити якийсь вплив на Польщу. Але візит Трампа до Варшави став абсолютно протилежним посланням. Меседж Сполучених Штатів лише заохотив партію Право і справедливість продовжувати самоізоляцію в Європі, сподіваючись на підтримку Америки.

Кожен може з легкістю уявити собі наслідки інертної і проурядової судової системи. Це дозволить уряду фальсифікувати вибори, ухилятися від розслідувань корупції, переслідувати противників. Ось що має значення: протягом останньої чверті століття, падіння Берлінської стіни і подальший тріумф центральноєвропейських демократій були сприйняті в усьому світі як одне з найбільших досягнень Заходу. За останнє десятиліття досвід Польщі щодо демократичних перетворень був затребуваний у всьому світу: від Бірми і Тунісу до України.

Польський відступ від демократії підриває не тільки єдність Заходу, але і привабливість Заходу для інших країн, дозволяючи «деспотичним ідеологіям» з «Півдня або Сходу» утримувати свої позиції.

Коли Трамп був обраний президентом, багато хто, включно зі мною, писали про вплив, який він може надати на міжнародну демократію. Багато хто побоювався, що він стане заохочувати популістські, націоналістичні або неліберальні партії в Європі і в інших регіонах. І ось тепер він чинить саме так.

Переклад НВ

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: