Формула путінської влади

Анатолій Найман: Складалося враження, що сутність влади — демонструвати себе
Фото: www.kommersant.ru

Анатолій Найман: Складалося враження, що сутність влади — демонструвати себе

«Щоб запевнити вас у всесиллі влади, ми будемо розпоряджатися Абхазією і Осетією, гноїти Магнітського, приєднувати Крим, накачувати міжусобицями Україну», - пише поет Анатолій Найман у своїй колонці для «Нової газети»

Про те, що таке влада, для чого вона, яка вона гарна і навпаки, в різний час написано безліч розумних, помірно розумних і просто нерозумних речей. Стільки, що, коли чесний обиватель ловить себе на безпосередньому почутті щодо влади, що стоїть над ним, його оцінка цієї миті і власного стану роздвоюється. Хто я такий, щоб з моїми курячими мізками вторгатися без запрошення на симпозіум, який зібрав небожителів від Платона до Макіавеллі, — одне. І — невеликі, видно, вони філософські начальники, якщо я без спеціальної підготовки доходжу до аналізу колізій, які вони, без досвіду перебування під владою комуністів, фашистів, КГБ, гестапо та ін. та ін останніх епох, не могли передбачити, — інше.

Ви, ходорковські й політковські, можете там думати, що хочете, а ми — влада

Говорячи про безпосередні почуття до влади, ми маємо на увазі ті, що викликають в нас її дії - задоволення і вдячність. Або, навпаки, роздратування і обурення. Це загальновідомо, очевидно, перекладу на мову академічних абстракцій не потребує. Скажемо просто. Ми не чекаємо від влади такої поведінки і конкретних вчинків, які б викликали у нас гарний настрій. Нас влаштувало б, щоб вона була менше на увазі, не викликала до себе інтересу. І можна тільки мріяти, щоб їй вдалося щось, що зробило б нашу повсякденність відносно комфортабельною. Про політику в якому її прояві не йдеться, політика вже давно і у зростаючому обсязі (ну нехай в тих же самих одіозних 86%) зводиться до вороху не пов'язаних між собою тактичних ходів, що працюють тільки на її, влади, зміцнення.

Перша влада, яку я усвідомив як таку, була сталінська. Незважаючи на те, що у віці між 15 і 17 роками сприйняв її спотворено, театралізовано, сильно прикрашено, я внутрішньо, не виражаючи словами, знав, що вона, як сказали б зараз, страшенно крута і неймовірно страшна. Це не проявлялося в подіях і політичних курсах, що безпосередньо стосувалися мене. Юність зістругувала з них шкірку зовнішньої напруги. Зараз мені вже важко відновити в пам'яті, чи прийшов страх від вбивства і розповідей про поколоте ножами тіло Міхоелса до мене тоді, ами заднім числом. Смерть Сталіна справила враження природної катастрофи: населення у приблизно рівних кількостях вважало, що далі буде тільки гірше — і що гірше бути не може, як в Ашгабаті після землетрусу.

(...) Путінська влада (включаючи залучення Медведєва в джинсах) випробувала кілька форм, форматів і формул. Ось чому і відмінності в результатах були очікувано формальні. Враження складалося, що її сутність — демонструвати себе. Ви, ходорковські й політковські, можете там думати, що хочете, а ми — влада. Що значить не стільки навіть панувати — це виходить само собою, — скільки давати вам і всім в країні і за кордоном бачити, що влада — владна. Особливий суверенітетний феномен. Ви виходите з того, що є влада і є підвладні і що вони не можуть не протистояти, як дві порівняні сили. Хоча б і так безневинно, як, приміром, на Болотній. Це ваша фантазія. Владі протистояти неможливо. Тому що вона влада, поняття абсолютне. Щоб запевнити вас в цьому, ми будемо продавати нафту і газ, призначаючи ціну і манеру поводження з вентилями на свій смак, розпоряджатися Абхазією і Осетією, гноїти Магнітського, приєднувати Крим, накачувати міжусобицями Україну. А коли в результаті всього цього виявиться, що тут у нас не так, і там не так, і взагалі скрізь ніяк, — будемо спалювати реальну їжу. Потенційну їжу підвладних. Яких, несподівано виявляється, влада не потребує. Вона чудово може обійтися однією собою. Закапсулюватися. Не те щоб це зовсім нові практика і філософія управління країною, але не такі вже й часті в історії. І утнути з причини такої своєї винятковості вони можуть що завгодно.

Повну версію колонки Анатолія Наймана читайте на сайті «Нової газети»


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: