Епоха цифрової тривоги. Як не стати рабом соціальних мереж

0 коментувати
Аліна Дизик: Ми живемо в епоху загальної тривоги
alinadizik.com

Аліна Дизик: Ми живемо в епоху загальної тривоги

Американський журналіст Аліна Дизик в матеріалі для BBC розповідає про залежність від соціальних мереж та дає поради як з нею боротися

Залишаючи свій будинок на Лонг-Біч у Каліфорнії, щоб провести кілька днів на південному узбережжі Панами, Девід Еріксон з великою неохотою відмовляється від смартфона. Там, куди він прямує, немає бездротового інтернету. Ніяких соціальних мереж і електронної пошти.

Навіть щоб зателефонувати або отримати дзвінок, потрібно знайти певну точку, де є зв'язок. «Мій телефон перетворюється у звичайні годинник», — говорить Еріксон, засновник компанії з забезпечення цифрового конференц-зв'язку.

Перші півтора дні чотириденної відпустки, він постійно відчуває тривогу через відсутність зв'язку. Він шукає місця, де є сигнал, всерйоз замислюється, чи не поїхати в найближчий готель, щоб підключитися до інтернету, нехай і повільного, і робить спроби додзвонитися в офіс у ті рідкісні моменти, коли з'являється доступ до мобільної мережі.

Спочатку йому неймовірно важко відмовитися від цієї звички. «Ніби земля йде з-під ніг. Тривога ізоляції від решти світу просто зводить з розуму», — говорить Девід.

Епоха тривожності

Ми чудово розуміємо, що сидячи в соцмережах, витрачаємо час даремно. Але ця проблема лише набирає обертів. Люди ще ніколи не були настільки залежними від своїх смартфонів, стверджують автори дослідження компанії Deloitte, проведеного в 2016 році.

За даними Pew Research, кількість активних користувачів Facebook досягла 1,86 млрд людей; 24% користувачів інтернету використовують Twitter, а 29% — LinkedIn. Більше того, керівництво Facebook стверджує, що користувачі цієї соцмережі проводять в ній в середньому 50 хвилин на день.

Багатьом хотілося б проводити менше часу онлайн, але кожен раз, коли відкладаємо смартфон в сторону, починаємо відчувати занепокоєння

Навіть якщо ми ставимо перед собою амбітні цілі і спеціально не спілкуємося в Facebook в робочий час або відволікаємося на телефон за обіднім столом, намагаючись позбутися цих звичок, ми часто відчуваємо тривогу. За словами Стефана Хофмана, професора психології з Бостонського університету і експерта в галузі дослідження емоцій, ігнорування соціальних мереж може викликати відчуття тривожності і непереборне бажання повернутися в онлайн, щоб перевірити аккаунт.

Назвемо це цифровою тривогою. Гофман вважає: якщо людина довгий час переживає негативні емоції через використання соціальних мереж і неможливості від них відмовитися, вона може впасти в пригнічений стан. Не справляючись зі своєю залежністю, люди відчувають себе нещасними і засмученими.

«Деякі починають нервувати, не маючи доступу до мережі на смартфоні, тому що відчувають необхідність відстежувати можливі загрози або політичні новини», —додає Хофман. Ми живемо в епоху загальної тривоги.

Вагомі причини

Багатьом хотілося б проводити менше часу онлайн, але кожен раз, коли відкладаємо смартфон в сторону, ми починаємо відчувати занепокоєння.

Три чверті молодих людей, втративши смартфона, демонструють так звану «зміщену поведінку» — наприклад, починають крутити що-небудь у руках або чухатися. До такого висновку прийшли вчені з Угорської академії наук і Університету імені Лоранда Етвеша в Будапешті.

Крістіна Крук, автор книги «Щастя невідання» (Joy of Missing Out), вважає, що ефективно боротися з цифровою тривогою можна тільки в тому випадку, якщо ви чітко поясните собі, чому хочете змінити поведінку у мережі.

Потрібно знайти таку причину для звільнення з мережі, яка відповідала б вашим життєвим цінностям. Приміром, просто нагадайте собі про те, що проводячи менше часу в соцмережах, зможете приділяти більше уваги членам сім'ї або друзям.

На думку Крук, чітке розуміння тієї чималої вигоди, яку ви отримуєте натомість, допоможе боротися зі страхами і побоюваннями з приводу відмови від перебування в онлайні. «Якщо у вас немає гарної причини відмовитися від соцмереж, ніяка сила волі вам не допоможе», — каже вона.

Є безліч причин, чому ми так хочемо завжди залишатися на зв'язку. Хтось боїться, що пропустить запрошення на захід або останні плітки про ваших друзів і знайомих. Хтось турбується про свій імідж в мережі або змушений вести активну діяльність в соцмережах в через свою роботу. Зізнайтеся чесно, навіщо ви заходите в соцмережі і яку реальну користь це вам принесе. Це також може допомогти.

Цифровий детокс: за і проти

Відмова від соціальних мереж може змусити вас турбуватися про те, що ви втрачаєте. Але повне утримання від соціальних мереж, нехай і на короткий період, так званий «цифровий детокс», допоможе сформувати нові навички та навчитися контролювати свої імпульси, вважає Крук.

«Цифровий детокс дійсно знижує тривожність, тому що умови гри гранично ясні, і у вас просто не залишається вибору», — говорить вона. Використовуйте спеціальні функції блокування або видаліть певні програми з телефону — так ви зможете обмежити своє перебування у соцмережах, у той же час знизивши пов'язану з цим тривогу. Так як відмовлятися від соціальних мереж найскладніше ввечері, після 20:00 Крук прибирає свій смартфон подалі.

Але це не єдине рішення. Тим, хто хоче проводити менше часу в соціальних мережах, Хофман рекомендує для початку подумати, що ви шукаєте, а потім визначити, які саме аспекти соціальних мереж вас приваблюють найбільше, щоб в подальшому ефективно боротися зі своїми імпульсами. Це може бути складно. Соцмережі повинні об'єднувати людей і рятувати їх від самотності, але люди поступово починають розуміти, що їх спілкування онлайн — штучне, вважає Хофман.

Звичайно, соціальні мережі дають нам відчуття приналежності, спільності, причетності, позбавляючи при цьому від необхідності особистого спілкування. Це просто спосіб знайти однодумців і відчути свою значимість.

Вирішити проблему залежності від соцмереж можна за допомогою спілкування на теми, які вас цікавлять з реальними, а не віртуальними співрозмовниками. Крім того, потрібно прощати собі свої помилки. Не звинувачуйте себе за відсутність самоконтролю, а визнайте, що багато програм і соцмережі спеціально зроблені так, щоб викликати залежність і бажання користуватися ними якомога частіше.

Зрештою, якщо ви зрозумієте, наскільки важко подолати усталені звички, у вас додасться рішучість їм протистояти. «Ви неодмінно зірветеся, — попереджає Крук. — Але головне — вірити, що безболісний відхід в офлайн можливий».

Повну версію матеріалу читайте на BBC

Більше поглядів тут

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: