Дірка від етики. Що не так з російською системою цінностей

Андрій Архангельський: Етична проблема не була розв'язана. І на місці етики виник ерзац

Андрій Архангельський: Етична проблема не була розв'язана. І на місці етики виник ерзац

Російська влада давно заграє з радянською риторикою, це небезпечна гра

«Те, що відбувається сьогодні в Росії, все частіше змушує робити саме моральний вибір. Давати етичну оцінку тепер не примха, а необхідність», - пише російський журналіст Андрій Архангельський у колонці для Саrnegie.ru.

У попередньому суспільстві, радянському, була класична авторитарна етика: вищою цінністю і метою оголошується не людина, а зовнішнє стосовно неї; людина лише засіб досягнення мети, продовжує автор.

У 1991 році авторитарна етика звалилася разом з країною. Вважалося, що заміна авторитарної етики на гуманістичну (орієнтовану на людину, її життя, свободу та інтереси) відбудеться сама собою. «Це головна омана 1990-х – впевненість і Гайдара, і Єльцина, що капіталізм все розставить на свої місця», - підкреслює журналіст. Але капіталізм – лише інструмент. Він не може породжувати етичні норми.

Все, що з'явилося на місці колишньої етики в 1990-ті, можна назвати захисною реакцією суспільного організму на травму – спробою знайти опору в архаїчних моделях. Таким ситуативним амортизатором стала кримінальна етика, а також етика регіональна (абсолютизація малої батьківщини, свого району, міста, області), яка пізніше трансформувалася в націоналізм. Всі ці етики, зауважимо, об'єднує негативність як генеральний принцип: неприйняття чужих важливіше за любов до своїх.

У 1991 році авторитарна етика впала – разом із країною

«Отже, етична проблема не була розв'язана. І на місці етики виник ерзац», - підсумовує колумніст.

Російська влада давно заграє з радянською риторикою, це небезпечна гра. Риторичний антилібералізм переростає вже у відверте заперечення капіталізму. Потураючи масам, влада потрапляє в пастку: сьогодні доводиться вже виправдовувати саме право на капіталізм. Потрібно не заперечувати капіталізм, а пояснювати, як ним користуватися; боротися за його гуманізацію, а не займатися його дискредитацією з допомогою штучних формул.

Архангельський відзначає, що те, що відбувається зараз, можна загалом назвати моральною катастрофою. Але водночас зароджується і нова етика – за принципом від зворотного. Правда, це як і раніше, дуже локально і частіше у вигляді заперечення («не брехати, не красти»).

Без розв'язання проблеми етики неможливо рухатися далі. Без нових цінностей, які відповідають суспільству споживання, капіталізм не працюватиме. Всі спроби розв'язати проблему інструментально, сподіваючись на закони ринку, приречені. «Без нової людини, а отже, і нової етики неможливо збудувати ані суспільство, ані економіку: вони не працюють без рішення людини бути», - підсумовує автор.

Повну версію колонки Андрія Архангельського читайте на Cаrnegie.ru

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: