Чому в США не помічали загрозу Росії

Енн Епплбаум: Відповіді слід шукати в 1990-х роках, коли СРСР розвалився
alchetron.com

Енн Епплбаум: Відповіді слід шукати в 1990-х роках, коли СРСР розвалився

Американська журналістка і володарка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум в колонці для The Washington Post розповідає про витоки російської загрози

«Я відчував себе так, ніби земля йде з-під ніг». Саме такою фразою один з колишніх чиновників адміністрації описав небажання президента США Барака Обами реагувати на звіти розвідувальних агентств про спроби Кремля вплинути на хід президентських виборів. Безліч інших людей - включаючи президента Трампа, який проявив неймовірний цинізм - також задавалися питанням, чому адміністрація не захотіла діяти рішучіше.

Але тепер, коли подробиці цієї історії, нарешті, привертають до себе увагу, тепер, коли стало відомо, що один з помічників Трампа був пов'язаний з російськими хакерами, важливо не випустити з уваги загальну картину. Адже головною загадкою є не те, чому Обама не зупинив російських хакерів в 2016 році, а те, чому ні Обама, ні Джордж Буш, ні один з їх міністрів не визнавали існування тих загроз, які протягом багатьох років виходили від міць агресивної Росії . що набирала потужності - і те, як це сприяло просуванню по кар'єрних сходах таких людей, як Трамп.

Відповіді варто шукати в 1990-х роках, коли Радянський Союз розвалився, а більшість американців з величезним полегшенням забули про Росію. Холодна війна завершилася, і американці могли подумати про що-небудь інше - про зміну клімату або про ситуацію на Близькому Сході. Співробітники Держдепартаменту, вивчили до цього часу російську мову, почали вивчати арабську, стратеги переключили свою увагу на інші регіони світу, а президент Білл Клінтон запросив РФ стати членом Великої сімки, яка в підсумку перетворилася на Велику вісімку.

Президенти і держсекретарі США або переоцінювали доброзичливість Кремля, або недооцінювали його здатність завдати шкоди

У наступні роки ніхто не звертав особливої уваги на Росію, яка, всупереч всім надіям, перетворювалася не на орієнтовану на Захід ліберальну державу, а на щось зовсім інше. Тут потрібно уточнити: поки західні політики не звертали на Росію особливої уваги, багато інших представників Заходу були готові сприяти такій її трансформації. Зокрема, багато хто охоче допомагали групі змовників з колишніх офіцерів КДБ, які уклали союз з організованою злочинністю, красти гроші, що належали державі, відмивати їх за кордоном, повертати їх у Росію і використовувати їх для захоплення влади. Поки західні президенти і прем'єр-міністри займалися іншими питаннями, західні юристи, бухгалтери, безсовісні власники офшорних банків і навіть глави великих і шанованих банків охоче ловили момент.

Всі хотіли мати свою частку. У 2006 році «Роснефть» - російська компанія, створена за рахунок крадених активів, з великою помпою дебютувала на Лондонській біржі. У проспекті говорилося, що «злочинність і корупція можуть спровокувати формування складного ділового клімату в Росії», але тоді було дуже зручно і прибутково прикидатися, що в Росії «нормальне» ділове середовище, хоч і з невеликими винятками. На тому ж тижні дебюту на Лондонській біржі, президент Володимир Путін провів в Санкт-Петербурзі саміт Великої вісімки.

Зараз я переказую скорочену версію тієї довгої і заплутаної історії. Однак нам все одно потрібно згадати основні моменти, оскільки вони допомагають пояснити нинішній стан справ. Подумайте ось про що: ми досі не знаємо, скільки російських грошей було інвестовано в бізнес-імперію Трампа. Але ми знаємо, що протягом останніх 15 років російські гроші буквально наводнили ринок нерухомості Нью-Йорка (і Лондона), піднявши ціни, сприяючи зростанню рівня нерівності. Ці кошти допомагали збагачуватися таким, як Трамп. Ми знаємо, що Трамп (та й не тільки він) насправді укладав угоди з тими, хто мав зв'язки з Росією та Радянським Союзом. Ми також знаємо, що Трамп багато років захоплювався Путіним, можливо, тому що Путін використовував гроші, щоб отримати політичну владу, а потім використовував політичну владу, щоб заробити ще більше грошей. Саме цим, поза будь-якими сумнівами, має намір зайнятися і Трамп.

Ми також знаємо, що він був не один такий. З юридичної точки зору, російські гроші були предметом корупції, але була й інша, не така однозначна точка зору. Йшлося про такі великі суми, що банки і бізнес не могли опиратися спокусі і закривали на багато що очі, переконуючи політиків змінити свою думку. Ці гроші залучили колишнього канцлера Німеччини Герхарда Шредера, який тепер працює на одну дочірню компанію Газпрому і відстоює позиції Росії на німецькому телебаченні. Цими ж грошима фінансувався «Національний фронт» - екстремістська французька політична партія, яка виступає проти членства Франції в НАТО та Євросоюзі. Ці гроші досі підтримують екстремістські угруповання, а також ультраправих і ультралівих пропагандистів по всій Європі і, швидше за все, в США.

Протягом двох десятиліть російський уряд і російські компанії витрачали величезні гроші на створення корупційних ділових відносин, а також на підрив демократій у Східній і Західній Європі. У той період, президенти і держсекретарі США не сприймали загрозу з боку Росії всерйоз: вони або переоцінювали доброзичливість Кремля, або недооцінювали його здатність завдати шкоди. У 2001 році Буш «подивився Путіну в очі» і «відчув його душу». У 2013 році Обама описав Путіна як «школяра, що нудьгує на задній парті».

Ніхто з них не замислювався всерйоз про роз'їдаючий вплив російських грошей - як на ринок нерухомості Нью-Йорка, так і на західну демократію в цілому. Ніхто з них не розумів того, як велика клептократична, напівкримінальна держава на кордоні Європи може непомітно загрожувати політичній стабільності Заходу. Ніхто з них не розумів, що політична система США, подібно до політичних систем Франції, Німеччини та України, стала надзвичайно вразливою або що американські політтехнологи можуть звернутися за допомогою до російських хакерів. До 2016 року стало вже занадто пізно для того, щоб зупиняти Росію, тому що більшу частину збитку вона вже встигла завдати.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: