Чому путінізм переживе Путіна

1 коментувати
Вальтер Лакер: Хто б не став наступником Путіна, він навряд чи буде демократом
www.welt.de

Вальтер Лакер: Хто б не став наступником Путіна, він навряд чи буде демократом

Давайте дивитися правді в очі: росіяни люблять сильну державу

«Українська криза, очевидно, входить в затяжний глухий кут. Здається, настав час замислитися про майбутнє російського завзятого протистояння Захід - хто і як піде слідами головного автора цього протистояння, Володимира Путіна», - пише американський історик, політолог і письменник Вальтер Лакер у колонці для Politico.

На даному етапі історії Росія явно потребує когось на кшталт Путіна. «Але чи потрібен їй путінізм? Чи збережеться він у майбутньому? Чи переживе самодержавна, зациклена на державі ідеологія, яку представляє керівник Кремля, самого Путіна?» - ставить запитанням автор.

На його думку, є вагомі підстави вважати, що путінізм збережеться і після Путіна. Після розвалу Радянського Союзу Росія потребувала місії, нової російської ідеї. І Путін дав їй це.

Хоча чітко розробленої путінської ідеології не існує, проте є документ, підготовлений аналітичним центром російського політика Германа Грефа і схвалений Путіним. Фактично цей документ став політичною платформою виборчих кампаній Путіна, продовжує колумніст. Суть його зводиться до того, що Росія проходить через період найбільшої кризи в своїй історії, тому всі її політичні, економічні та моральні ресурси повинні бути задіяні для того, щоб цю кризу подолати. Країні потрібна солідарність і – що найголовніше – державність (тобто, сильна державна влада).

Жоден з міністрів царських часів не був об'єктом подібного низькопоклонства

Найбільш важливим елементом путінської ідеології є націоналізм в поєднанні з антизахідництвом, зазначає Лакер. Витоки цього інтенсивного антизахідництва не до кінця зрозумілі; відчутного антиамериканізму до Холодної війни не існувало. Але з суто практичної точки зору, вони необхідні для того, щоб виправдати політику і витрати на роботу ФСБ (спадкоємця КДБ). Мовляв, якщо Росію не захистити від небезпечних, сильних і хитрих ворогів, то країна знову буде знищена.

Правда, є всі підстави думати, що культ особистості Путіна не вічний. Це не є перманентною характерною рисою російської історії, врешті-решт, жоден з міністрів царських часів не був об'єктом подібного низькопоклонства. На честь Путіна назвали горілку, молочний коктейль, цукерки, морозиво, шашлик і сорт морозостійких помідорів. Можливо, він сам напросився на це своїми прогулянками з оголеним торсом по Сибіру і Туві, припускає автор. Може так сталося, тому що він виглядає набагато молодше і рухається набагато швидше, ніж Брежнєв і його безпосередні спадкоємці. Подібного б не сталося зі Сталіним, Хрущовим або Брежнєвим.

Тим не менш, путінізм, очевидно, нікуди не подінеться. Він не був катастрофою, і на сьогоднішній день йому немає альтернативи. Єдина опозиція, яка в нього є, ще більш антидемократична і націоналістична, ніж Путін. Росіяни сприймають свою країну як обложену фортецю, оточену ворогами, які хочуть завдати їй великої шкоди. Ці страхи поділяються більшою частиною населення і підігріваються урядовою пропагандою. В першу чергу, підконтрольним телебаченням.

Хаос, яким характеризувалася Росія 90-х років, підтверджує, що ця країна потребує певного набору переконань подібно путінізму. У майбутньому він може називатися якось по-іншому, проте в сутності своїй залишиться колишнім.

Більшість росіян вважають, що демократія – це те, що було в їхній країні між 1990 і 2000 роком, і вони більше не хочуть цього. Однак, насправді, в Росії ніколи не було демократії, за винятком хіба що кількох місяців у 1917 році.

«Хто б не став наступником Путіна, він навряд чи буде демократом. Він повинен бути здатним, але не занадто, щоб не затьмарити свого попередника. Він повинен проявляти лояльність лідеру, який його призначив і довірив проводити свою політику», - підсумовує колумніст.

Переклад НВ

Повну версію колонки Вальтера Лакера читайте на Politico


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: