Чому "пізні" мами живуть довше

4 коментувати
Еліс Парк: Жінки з двома-чотирма дітьми відрізнялися кращим здоров'ям, ніж ті, у кого дитина була тільки одна
Фото: Twitter Еліс Парк

Еліс Парк: Жінки з двома-чотирма дітьми відрізнялися кращим здоров'ям, ніж ті, у кого дитина була тільки одна

«Жінки, які пізніше заводять дітей, живуть довше. Тепер вчені намагаються знайти цьому пояснення», – пише журналістка Еліс Парк у колонці для Time.com

«Жінки все частіше відкладають народження дітей з різних причин, наприклад, прагнення зробити кар'єру або отримати освіту. Пізні вагітності пов'язані з великою кількістю ускладнень, але недавнє дослідження серед 28 тис. жінок показало, що пізнє народження дітей також пов'язане і з більшою тривалістю життя», – розповідає Парк.

Аладдін Шадяб, експерт в області сімейної медицини й охорони громадського здоров'я, і його колеги обстежили 28 тис. жінок, які взяли участь в Ініціативі заради жіночого здоров'я. Близько половини з них згодом дожили до 90 років.

У порівнянні з тими, хто народив до 25 років, шанси дожити до 90 років серед учасниць, які народили після цього віку, збільшувалися на 11%. «Більше того, жінки, у яких було від двох до чотирьох дітей, жили довше, ніж ті, у кого була лише одна дитина. Але це правдиво лише щодо білих жінок», – зазначає автор.

Автор розповідає, що раніше дослідження були присвячені репродуктивній функції та її зв'язку зі смертністю, але не впливу безпосередньо на тривалість життя.

У жінок, які народили після 25, шанси дожити до 90 років на 11% вищі

Команда Шадяба розглядала низку факторів, які могли вплинути на тривалість життя у зв'язку з репродуктивною функцією: вік матері, расова приналежність, рівень освіти, сімейний статус, дохід, шкідливі звички і використання контрацептивів.

Парк зазначає, що навіть після поправок на ці фактори зв'язок між пізнім народженням дітей і більшою тривалістю життя залишався істотним.

«Це дослідження не переслідувало мету зрозуміти, чому такий зв'язок існує, але дані дозволяють зробити кілька припущень. По-перше, існує ймовірність, що жінки з двома-чотирма дітьми відрізнялися кращим здоров'ям, ніж ті, у кого дитина була тільки одна; той факт, що вони змогли витримати кілька вагітностей, може бути просто індикатором їхнього міцного здоров'я і, відповідно, здатності жити довше», – пише автор.

По-друге, на доступ жінок до медицини можуть впливати такі соціальні фактори, як рівень доходу й освіти. Жінки, які народжують у старшому віці, найчастіше відкладають цю подію, щоб отримати кращу освіту. А оскільки рівень освіти та доходу взаємопов'язані, жінки, які народжують пізніше, можуть просто мати такий доступ до медицини, яка дозволяє їм жити довше.

«Наші дані явно не говорять про те, що жінкам варто відкладати народження дитини», – підкреслює Шадяб. Це пов'язано з набагато більш серйозними ризиками як для матері, так і для дитини. Проте подальші дослідження можуть допомогти поліпшити підходи системи охорони здоров'я до жінок, які планують зачати дитину і створити сім'ю, таким чином, щоб вони залишалися здоровими і в більш старшому віці.

«Крім того, вченим належить відповісти на питання, чи здоровіші ті жінки, які народжують дітей пізніше і живуть довше. Поки дослідження припускають, що так», – підсумовує автор.

Переклад НВ

Повну версію колонки Еліс Парк читайте на сайті Time.com


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: