Чому нафта по $40 вбиває Ірак і Венесуелу, але не Росію

4 коментувати
Джон Ллойд: Підтримка Путіна все більше схожа на шанування або навіть на любов
wikipedia.org

Джон Ллойд: Підтримка Путіна все більше схожа на шанування або навіть на любов

Популярність Путіна підтримується націоналізмом, а не бажанням підвищення рівня життя

«Справа не в економіці, дурні. Серця гріються лютим полум'ям націоналізму, а не підвищенням рівня життя», - пише у своїй колонці журналіст, публіцист і співзасновник Інституту Reuters з вивчення журналістики при Оксфордському університеті Джон Ллойд.

Нафта за ціною в $40 за барель по-різному впливає на тих, хто її має, і тих, хто ні. Виробники нафти протягом багатьох років щасливо їхали на хвилі високих цін на нафту, купуючи собі популярність за рахунок збільшення державних витрат, і уникаючи важких економічних реформ, зазначає автор. Покупці нафти, в свою чергу (як Індія або Єгипет), сьогодні можуть насолоджуватися цінами, які на третину нижчі від тих, які вони платили ще два роки тому. Подібні країни можуть скоротити субсидії на паливо, економлячи витрати або перенаправляючи їх на більш широкі соціальні потреби.

Більшість країн-виробників нафти сьогодні перебувають у скрутному становищі, продовжує колумніст. Президент Венесуели Ніколас Мадуро йде на грудневі парламентські вибори в умовах, коли його популярністб падає. Опитування показують, що венесуельці будуть голосувати за опозицію, а не його Соціалістичну партію з коефіцієнтом два до одного. Тим часом у більшості регіонів Нігерії почалися перебої з виплатою заробітної плати держслужбовцям; капітальні проекти заморожені; досить примхлива і розрізнена країна показує ознаки до можливих протестів.

Удар від падіння ціни на нафту не вплинув на підтримку лідерів Росії та Шотландії

Метушня відчувається в країнах по всьому Близькому Сходу, говорить Ллойд. Особливо в тих країнах, які відчайдушно залежать від нафтових доходів (Ірак, Сирія і Лівія), і навіть у тих, які володіють величезними багатствами (Саудівська Аравія).

Але Росія і Шотландія йдуть врозріз з цією тенденцією, продовжує автор. Тут удар від падіння ціни на нафту не вплинув на підтримку лідерів даних держав.

Так, падіння нафтових цін ні на йоту не вплинуло на результати Шотландської національної партії (ШНП) на виборах до місцевого парламенту і на загальнонаціональних парламентських виборах. Після того, як ціна на нафту пішла вниз, популярність ШНП і її лідера Ніколи Старджона тільки зросла.

Аналогічний феномен спостерігається і в Росії, продовжує журналіст. У Росії найбільш вражаючим політичним результатом зростання нафтових цін, падіння зайнятості, зниження або замороження заробітних плат стала наростаюча підтримки президента Володимира Путіна, яка все більше схожа на шанування або навіть на любов.

Що об'єднує Старджона і Путіна? Що дозволяє їм уникнути громадського презирства? Справа в тому, що вони є затятими націоналістами і не втрачають можливості зайвий раз звеличити свою країну. Так, під час візиту на Балтійський флот РФ, Путін заявив, що його країна знову зіштовхнулася з ворожістю Заходу, і для відбиття нападок буде спиратися лише на власні людські резерви.

Таким чином, популярність Путіна і Старджона підтримується силою більш потужною - принаймні, на сьогоднішній день, - ніж бажання підвищення рівня життя. Особливо в Росії, де гордість за країну передбачає мужність і патріотизм перед викликами та агресією, джерелом якої, на їх думку, в основному є Сполучені Штати. У Шотландії пропаганда не настільки потужна, англійський ворог менш чітко окреслений, підсумовує колумніст, однак націоналізму все одно потрібен ворог, і тут ним є англійці.

Переклад НВ

Повну версію колонки Джона Ллойда читайте на Reuters


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: