Чому мене навчило знайомство з Башаром Асадом

1 коментувати
Чому мене навчило знайомство з Башаром Асадом
Сирійський президент неймовірно упертий, тому він так агресивно відреагував на протести 2011 і досі не хоче йти на поступки Заходу

«Я познайомився з Башаром Асадом, президентом Сирії, коли він навчався в коледжі в Лондоні, і провів багато годин в переговорах з ним, коли він вже став президентом», - розповідає колишній президент США Джеймс Картер у своїй колонці для NY Times.

«Башар і його батько Хафез в періоди відчуження відмовлялися спілкуватися з ким-небудь з американського посольства, але були готові говорити зі мною. Я звернув увагу, що Башар ніколи не звертався до підлеглого за порадою або інформацією. Його ключова характеристика - впертість; змусити його змінити точку зору було практично неможливо, особливо під тиском», - ділиться спогадами автор.

Він розповідає, що до початку революції в 2011 році Сирія показувала хороший приклад гармонійних відносин між різноманітними етнічними та релігійними групами, включаючи арабів, курдів, греків, вірмен, серед яких були християни, євреї, суніти, алавіти та шиїти. Сім'я Асадів правила країною з 1970 року і, за словами Картера, пишалася відносною гармонією серед цих груп.

Асад повинен піти, але процес цей повинен бути поступовим та регульованим

«Коли протестуючі в Сирії зажадали провести реформу політичної системи, необхідність в якій назріла вже давно, президент Асад сприйняв протести як протизаконну спробу повалити його «легітимний» режим і вирішив придушити їх силою. По низці причин його підтримали урядові війська, більша частина християн, євреїв, шиїтів, алавітів та інших, що побоювалися приходу сунітів-радикалів. Перспектива повалення була дуже віддаленою», - зазначає Картер.

Картер вважає помилкою те, що Америка спочатку наполягала на тому, що політичне рішення сирійського конфлікту має розпочатися з відходу Асада. «Всі, хто з ним знайомий, розуміють, що це безглузда вимога, та все ж ми наполягали на цьому чотири роки, що блокувало можливість укладення миру», - вважає колишній президент.

Він додає, що зусилля колишнього Генерального секретаря ООН Кофі Аннана з припинення конфлікту також закінчилися невдачею через розбіжності США, Росії та інших країн щодо статусу Асада.

Картер розповідає, що в травні 2015 група світових лідерів відвідала Москву, де відбулася зустріч з колишнім президентом Михайлом Горбачовим, міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим та колишнім прем'єр-міністром Євгеном Примаковим, а також представниками різноманітних аналітичних центрів. Російська сторона, за словами Картера, наполягала на своїй підтримці Асада і запропонувала створити об'єднану коаліцію по боротьбі з ІДІЛ, попросивши дипломата передати цю пропозицію до Вашингтона.

«Нещодавнє рішення Росії підтримати режим Асада за допомогою авіаударів і використання своїх збройних сил в Сирії призвело до активізації боїв, підвищило кількість озброєнь в зоні конфлікту і може призвести до нової хвилі біженців, - перераховує колишній президент. - П'ять країн-лідерів повинні домовитися, але їм ніяк не вдається подолати свої розбіжності».

Картер вважає, що без участі Росії та Ірану обійтися не вдасться. «Єдина поступка, на яку Асад пішов за чотири роки війни, це відмова від хімічної зброї, і зробити це його переконали саме РФ та Іран. Точно так само він не закінчить війну під тиском Заходу, але може прислухатися до союзників», - вважає Картер.

Колишній президент уточнює, що Асад повинен піти, але процес цей повинен бути поступовим і регульованим, щоб згодом було можливе створення в Сирії прийнятного уряду та початок ефективної боротьби з ІДІЛ.

Повну версію колонки Джеймса Картера читайте на сайті NY Times.com


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: