Чому людям подобається випивати

5 коментувати
Марк Льюїс: Всі наркотики, включаючи алкоголь, формують нейронні звички: отримати, всотати, вивести, знову отримати

Марк Льюїс: Всі наркотики, включаючи алкоголь, формують нейронні звички: отримати, всотати, вивести, знову отримати

За рахунок яких механізмів алкоголь викликає у нас приємні відчуття і позбавляє здатності тверезо мислити

«Алкоголь – дуже проста молекула, що чинить на людину вельми неоднозначний ефект. Хоча я трохи розбирався у нейробіології алкоголю, я тільки що провів ранок за читанням статті, що описує приблизно 50 різних нейронних механізмів, на які він впливає. Після прочитання цієї статті я зрозумів: мені терміново потрібно випити», - пише британський нейробіолог Марк Льюїс у колонці для Guardian.

«Загальновідомо, що у алкоголю короткостроковий заспокійливий ефект, і багато людей п'ють його саме для того, щоб зняти стрес і розслабитися. Він знімає стрес за рахунок збільшення поглинання нейромедіатора ГАМК, первинної інгібуючої молекули нашого мозку», - пояснює вчений.

У нашому суспільстві алкоголь чітко асоціюється з темами соціальних зв'язків і веселощів

Алкоголь посилає більше ГАМК в наш мозок і тим самим виникає ефект, аналогічний від прийняття заспокійливого. Саме тому ви починаєте запинатися, якщо вип'єте занадто багато. Але ГАМК – не єдиний нейромедіатор, на який впливає алкоголь.

Льюїс називає три важливих нейромедіатора, вплив яких призводить до приємних відчуттів при споживанні алкоголю.

«Для початку, алкоголь знижує надходження глутамату, первинної збудливої молекули мозку. Здається, все досить просто, але в ГАМК та глутамат по-різному впливають на різні ділянки мозку, і ось тут ситуація починає ускладнюватися. На префронтальну кору мозку, ділянку, відповідальну за мислення і планування, він чинить гальмівний ефект. Саме тому під впливом алкоголю ви не можете мислити ясно і приймаєте необдумані рішення», - говорить автор.

Він продовжує, що ГАМК також відключає в нашому організмі умовні «гальма», що призводить до викиду дофаміну, змушуючи вас відчувати натхнення, коли ви підносите склянку до губ (і, згодом, веде до формування залежності).

«Отже, поки у нас фізичне розслаблення, що знижує стрес, і втрата здатності до здорового глузду, дозволяє нам говорити, що завгодно, і вести себе так, як захочеться, а також стимулювання «заохочувальної» системи мозку, що змушує відчувати себе так, немов зараз трапиться що-небудь приємне. Але четвертий нейромедіатор найбільш важливий: це опіоїди», - помічає Льюїс.

Нейробіолог пояснює, що алкоголь також вивільняє ці нейромеідатори, які часто називають ендорфінами або внутрішніми опіатами. Чим швидше ви поглинаєте алкоголь, тим більша йде стимуляція внутрішніх опіатів. Звідси і приємні відчуття.

За його словами, алкоголь по-різному діє на різних людей (і навіть для однієї людини ефект від першого і шостого келихів може бути дуже різним), так і вживають його з різних причин: хтось, щоб розслабитися, хтось - щоб повеселитися. І в цілому це нормально, так як для більшості людей це не перетворюється на залежність. Але для тих, хто стає залежним, це велика проблема.

«Всі наркотики, включаючи алкоголь, формують нейронні звички: отримати, всотати, вивести, знову отримати. І ці звички звужують фокусування нашого мозку до однієї-єдиної мети, причому за рахунок всього іншого», - попереджає нейробіолог.

Автор зазначає, що у алкоголю є одна важлива перевага над іншими наркотиками, такими як героїн і кокаїн: він легальний і соціально схвалений. По суті, алкоголь чітко асоціюється з темами соціальних зв'язків, веселощів та інших приємних речей.

«Те, що ви п'єте, не робить вас поганою людиною – навіть навпаки, допомагає вам заводити контакти з людьми – якщо ви в змозі протистояти залежності від нього. Проблема в тому, що люди, які починають пити занадто багато, втягуються в конфлікт між двома суперечливими почуттями: відчуттям спільності зі своєю компанією і почуттям сорому, отруюючим ці відносини. Це конфлікт інтересів, дозволити який дуже непросто. Тому, як кажуть, знайте, коли зупинитися», - підсумовує нейробіолог.

Повну версію колонки Майкла Льюїса читайте на сайті Guardian


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: