Чого хоче Путін і чим це загрожує світу

Наталія Геворкян: Мені кілька разів останнім часом задавали питання, чи буде Росія воювати з Туреччиною

Наталія Геворкян: Мені кілька разів останнім часом задавали питання, чи буде Росія воювати з Туреччиною

«Поки Путін тактично "втер носа" своїм колишнім колегам по "Вісімці" відразу на кількох фронтах», - пише російська журналістка Наталія Геворкян для Радіо Свобода

Володимир Путін переграє Барака Обаму в Сирії. Президент Росії точно знає, чого хоче, чого не хоче і як цього домогтися. Життя і доля Башара Асада для Путіна – не більше ніж спосіб повернутися у велику міжнародну політику. І це повернення відбулося, захопивши Захід зненацька. Росія зайняла місце за столом, на якому розгорнута карта Сирії, регіону і певною мірою Європи. І нав'язала свою гру.

Дозволю собі припустити, що Путін прийшов до Сирії не для того, щоб врятувати Асада. Він прийшов для того, щоб ніякі внутрішні і зовнішні сили не думали про зміну сирійського лідера. З принципу, а не за конкретного Асада. Недарма російський президент так часто апелює до історії з Муаммаром Каддафі. Йому не подобається ця історія, він приміряє цю історію на себе – з його точки зору, навіть безсумнівно тиран зі стовідсотково фальшивим рейтингом не може бути знищений так, як знищили Каддафі. Він побоюється (раціональні аргументи тут не допомагають, страх-річ ірраціональна), що рано чи пізно може опинитися в подібній ситуації. І він включається у війну в Сирії, щоб відбити бажання у сирійців і Заходу вирішувати проблеми через усунення неугодного лідера. Це зовсім не означає, що при певних обставинах Путін не погодиться на зміну сирійського лідера, надавши Асаду дачу на Рубльовці, але це а) не буде як з Каддафі, б) не буде так, як того хоче Захід, в) буде так, як Захід домовиться з Путіним.

Саме в цьому мета російського президента.

Путін не веде війну з "Ісламською державою", Путін в Сирії щодня пояснює Обамі, що той – "кульгава качка", не здатна на рішучі дії, а Путін тут і діє. За підтримки путінських збройних сил проасадівські підрозділи ось-ось візьмуть Алеппо. Російські втрати у цій війні мінімальні (у всякому разі, якщо судити за офіційними даними). Поки американський президент чекав і сподівався, що Росія увійде в загальну коаліцію по боротьбі з терористами, Путін робив те, що вважав за потрібне, без і поза всякою коаліцією. Сьогодні без згоди Росії в Сирії не може бути не тільки перемир'я, але навіть доставки гуманітарної допомоги. У Путіна нічим не зв'язані руки, і, судячи з усього, долі стати "кульгавою качкою" він сподівається в своїй кар'єрі щасливо уникнути, за що теж опосередковано воює в Сирії.

Як Путін буде торгувати своєю сильною позицією? Які його реальні цілі?

Масовані російські бомбардування Сирії надали прискорення потужної хвилі біженців, які в більшості своїй залишаються в регіоні (Ірак, Йорданія, Ліван, Туреччина), але в значній мірі шукають притулок в Європі. В достатній кількості, щоб в ЄС виникли внутрішньополітичні проблеми. Ірраціональна рішучість зазвичай більш ніж прагматичної Ангели Меркель "відкрити двері" біженцям викликала різке падіння її рейтингу, невдоволення у власній партії і майже впевненість у багатьох спостерігачів, що час цього канцлера закінчився, пора йти. І хоча у новорічній кельнській історії з агресією проти жінок, як показало розслідування, лише троє з 58 затриманих виявилися біженцями, цього навряд чи досить для зміни настроїв у Німеччині.

(...) Зовнішня політика Росії сьогодні гранично цинічна, але доводиться визнати, цілком ефективна. Спочатку вдало перевели стрілки з України на Сирію. Домоглися, що США сіли за один стіл з Росією, щоб вирішувати сирійські проблеми. Домоглися від Обами необхідності розмовляти з Путіним, який став політичним вигнанцем у "Вісімці" після подій в Україні. Зіграли на суперечностях і проблемах європейських країн, руйнуючи єдність щодо санкцій проти Кремля. Посилили проблему з біженцями, яка піднімає рейтинг європейських націоналістів і євроскептиків. Вірно прорахували психологію німецького лідера, яка, незважаючи на свій чоловічий характер, цілком по-жіночому відреагувала на нещастя біженців, створивши для себе політичні проблеми.

(...) Криза лідерства плюс положення Меркель, яке похитнулося і надмірна нерішучість Обами роблять Путіна найвпливовішим інтриганом, що вирішує одночасно і зовнішньополітичні й внутрішні завдання. Патріотизм дуже вчасно оголошено російською національною ідеєю. Це навряд чи компенсує низькі ціни на нафту і економічні проблеми, але перекладені на зовнішній контур стрілки допоможуть пояснити, що жертви заради величі країни часом неминучі. А про відсутність структурних реформ будуть писати у своїх блогах розумні економісти – для тих, хто це і так розуміє.

Поки Путін тактично  "втер носа" своїм колишнім колегам по "Вісімці", відразу на декількох фронтах. Це не скасовує складного ставлення до Кремля після української кризи, але переможців, як відомо, не судять. З ними сідають за стіл переговорів, що ми зараз і спостерігаємо. Як довго президент Росії здатний утримувати вдачу, якою ціною, якщо врахувати, що війна коштує грошей, як і підтримка Асада? Як Путін буде торгувати своєю сильною позицією? Які його реальні цілі? Змусити Захід змиритися? Залишити Путіна правити Росією так, як він править? Внести розкол між союзниками? Змінити розстановку сил в Європі, зруйнувати єдиний фронт, щоб домовлятися окремо з головними гравцями?

Серйозна небезпека полягає не тільки в тому, що авторитарний лідер переграє демократичних. Серйозна небезпека полягає в самооцінці такого лідера. Як далеко може завести його – і весь світ – завищена самооцінка, до якої Путін схильний, яка стимулює його відчуття "політика поза конкуренцією"?

Мене кілька разів останнім часом запитували, чи буде Росія воювати з Туреччиною. Без посмішки, цілком серйозно. Якщо врахувати, що Туреччина – член НАТО, то питання по суті означає: чи буде Путін воювати з НАТО? Ще пару років тому нікому б не спало на думку поставити таке запитання. Це і є результат самоствердження Путіна. І чого більше в цьому питанні, подиву або побоювання, я не знаю.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: