Чим закінчиться українська криза

Олександр Пасхавер: Проблема навіть не в кількості вкраденого, а в паралічі розвитку

Олександр Пасхавер: Проблема навіть не в кількості вкраденого, а в паралічі розвитку

Ми переживаємо цілком типовий, але від цього не менш небезпечний симптом ймовірної зміни етапів революційного процесу

На тлі загального розчарування владою та підігрітий потужною хвилею критики в жанрі "гірше ніколи не було" на нашому подвір'ї розквітає політична криза. Не пригадаю такої винахідливої лайки. Втім, мова не про неї, а про те, як криза вплине на і так неквапливий хід реформ. Для громадянина, який живе в Україні останні 25 років, кризи, тим більше політичні, — буденне явище. Але заштовхувату цю кризу в звичайну політичну плинність — небезпечна помилка. Ми переживаємо цілком типовий, але від цього не менш небезпечний симптом ймовірної зміни етапів революційного процесу, - пише економіст Олександр Пасхавер в колонці для zn.ua.

У верхівки сотні тисяч союзників, помічників, клієнтів, сильних своєю масовістю

Українська революція, в якій ми живемо і будемо жити невідомо скільки років, — не метафора, а цілком адекватне, працююче поняття, що пояснює, що з нами відбувається. Революції досить численні, добре вивчені їх типи, ознаки, що їм передують, перебіг революційних процесів, їх політичні і економічні цикли.

Ось типові передумови до початку революції.

— Порушений баланс відносин різних верств суспільства, незадоволені всі, суспільство роз'єднане, "фрагментоване".

— Інтенсивно поширюються опозиційні ідеології, орієнтовані на справедливість. Найближча мета — усунення "злочинної" влади, довгострокова — оновлення держави на засадах справедливості. — Незадоволені громадяни входять у стан масової мобілізації, "схильності до протестних дій"

— Еліта розколота. Частина її, в тому числі в силових структурах, схильна приєднатися до активно незадоволених. Ця умова необхідна. Тільки за участю еліт народний бунт, заколот має шанси на перемогу і, відповідно, на статус революції.

— Міжнародна підтримка протестів. При наявності цих ознак будь-яка негативна подія може послужити спусковим гачком початку революції. Але може і не стати. Перераховані ознаки працюють при розпізнаванні революції, що наближається. А майбутні революції, як і їх результати, непередбачувані.

Але українська, у всякому разі її початковий етап, цілком типова. Для будь-якого громадянина, який розмірковує, було б неприпустимою помилкою не враховувати революційні закономірності в оцінках подій і своїх планах.

Революція — спонтанна реакція народу на порушення соціального балансу інтересів через наростання протиріч між суспільством, що оновлюється і консервативними правилами (інститутами). Це грандіозний вибух — викид енергії, руйнівний і творчий одночасно. Зрілі товариства задовольняються еволюцією. Але, як видно, не у всіх це виходить. Революція сама по собі — криза, тривала і дуже болюча. Для загальної картини зауважу, що в активній фазі революції економічна криза неминуча, в кращому випадку зростання економіки, близьке до нульового.

Революція разом з романтиками, ідеалістами, ідейними борцями і шукачами справедливості виводить на авансцену і фанатиків, авантюристів, циніків, пристосуванців, умільців промислу в каламутній воді та інших. Всі разом вони творять революцію, найчастіше не усвідомлюючи цього.

(...) Основні конфлікти визначають характер революції: релігійний або інший цивілізаційний конфлікт, національне визволення, демократизація влади, конфлікт соціальних груп і класів за свої права і можливості, закріплення їх рівності або нерівності. Досить часто ці конфлікти поєднуються.

Основний конфлікт української революції буде розвиватися і загострюватися між олігархічними одержувачами монопольної корупційної ренти і набирає чинності з українським постіндустріальним співтовариством. Назвемо їх олігархатом (олігархічним класом) і постіндустріальним (креативним) класом.

Уявлення про збирачів монопольної ренти як про невелику групу найбагатших власників, котрі скупили у своїх інтересах вищу владу, абсолютно не передає ні масштабів, ні характеру впливу цього класу на українське суспільство.

Український олігархат — це корупційний союз осіб, що володіють дискреційною владою, з особами, які займаються видобутком монопольної корупційної ренти у всіх сферах людської діяльності, у всіх точках соціального життя. Від служителів кладовища та будинків інвалідів до вищих органів влади. Дискреційна влада — можливість розподіляти, допускати, дозволяти, позбавляти і т. п.

Система таких спілок всіх рівнів разом з клієнтами втягує в себе мільйони громадян. Звичайно, ця система ієрархічна. Найбільш небезпечна верхівка, що спотворює у своїх інтересах загальнодержавні фінансові потоки. Але у верхівки сотні тисяч союзників, помічників, клієнтів, сильних своєю масовістю. Вони визначають спосіб життя громадян, створюють соціальну основу нашої "природної держави" (за Норту). Наші формальні інститути служать оболонкою неформальних норм і відносин, які забезпечують отримання корупційної ренти.

Єдність дій олігархічного класу на всіх рівнях забезпечується не тільки вертикаллю батога і пряника, але і єдністю цінностей та інтересів.

Проблема навіть не в кількості вкраденого, а в паралічі розвитку.

Домінування штучних монополій паралізує оновлення економіки, відсуває Україну на маргінальну периферію світового розвитку. В основі розвитку країн європейської цивілізації інтенсивний потік взаємозалежних технічних і соціальних інновацій. Їх симбіоз лежить в основі нового способу життя, іменованого постіндустріальним суспільством. Його лідери здатні, креативні, активні люди, для яких свобода вибору, свобода конкуренції є життєвою необхідністю, умовою їх успішної самореалізації.

Чверть століття незалежності, вільних контактів зі світом сприяли створенню спільноти таких людей в Україні. До них приєдналися носії європейських цінностей буквально всіх верств українського суспільства. І цих людей Майдан вивів на авансцену української історії. Цінності та інтереси постіндустріального класу протилежні цінностям та інтересам шукачів корупційної монопольної ренти. Поки постіндустріальне співтовариство в меншості, але меншості пасіонарній. Загальні тенденції технічного і соціального розвитку світу неухильно збільшують склад і значимість цієї спільноти. До початку революції постіндустріальне українське співтовариство не створило політичних інструментів боротьби за владу. Від того, наскільки швидко і ефективно це буде зроблено, залежить швидкість і повнота перемоги (завершення) революції.

В Україні загострення основного соціального конфлікту неминуче по мірі прояву непримиренних протиріч сторін. Все тільки починається. Компроміси для такого роду революцій означають перемир'я, але не мир.

Повну версію колонки Олександра Пасхавера читайте на сайті zn.ua


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: