Чи може епідемія грипу знищити людство

1 коментувати
Сунетра Гапта: Ми вакцинуємо себе природним шляхом, хворіючи легкою версією грипу

Сунетра Гапта: Ми вакцинуємо себе природним шляхом, хворіючи легкою версією грипу

У 1918 році від епідемії грипу померло 50 млн чоловік. Сьогодні все частіше говорять про ризик повторення катастрофи

«Трилогія новел «Блідий кінь, блідий вершник» Кетрін Енн Портер, як не дивно, залишається однією з небагатьох книг ХХ століття, в якій експлуатується тема епідемії грипу 1918. Але швидкий пошук видає ряд текстів, написаних недавно і присвячених тій же події. Складно не пов'язати це з популярною нині думкою про те, що вірус грипу вже напевно набрався сил і готовий завдати нового удару», - пише професор теоретичної епідеміології Оксфордського університету Сунетра Гапта в колонці для Guardian.

«Наші побоювання, зрозуміло, вірусом грипу не обмежуються. Нещодавно ми спостерігали, який шок викликала епідемія вірусу Ебола в Західній Африці; а тепер вірус Зіка, про який до недавнього часу майже ніхто не знав, звинувачують в серйозному зростанні випадків мікроцефалії у немовлят, народжених в Бразилії. У нашій уяві епідемія інфекційного захворювання є одним з головних жахів, поряд з ядерним апокаліпсисом та космічними катастрофами», - перераховує автор.

Завдяки авіаперельотам швидкість поширення вірусу може бути неймовірною

Вона задається питанням про те, наскільки реальна ця загроза. Завдяки авіаперельотам швидкість, з якою може поширюватися летальний штам, може бути вражаючою, і немає сумніву, що в таких обставинах людство може не встигнути розробити вакцину. Спроби перешкодити поширенню епідемії через пряму інтервенцію, як ми бачили у випадку з Ебола, далеко не найідеальніший спосіб. Але тоді чому епідемії досі не знищили людство?

Автор розповідає, що під час епідемії 1918 року померли близько 50 млн чоловік. З того часу ми спостерігали ще дві епідемії, в яких рахунок жертв коливався на рівні 1-3 млн, і зовсім недавню епідемію 2009 року, в якій жертв було не так вже й багато. Проте, є дані про жахливі епідемії грипу, що відбувалися приблизно раз в три-чотири десятиліття. Перша з них зафіксована в 1580 році в Європі. Що ж змінилося?

«Особисто я вірю, що в 1918 році вірус помирав після масштабних пандемій, тоді як тепер ми живемо в еру, коли концентрація населення і постійне пересування мас людей не дозволяють вірусу померти. Тому грип став для нас побутовим явищем, а не чимось екстраординарним. І, незважаючи на те, що імунітет від вірусу грипу не виробляється, цілком можливо, що імунологічна пам'ять про першу інфекцію послаблює серйозність другої - не настільки, щоб ми не відчули симптомів, але в достатній мірі, щоб хвороба не привела ні до госпіталізації, ні до смерті», - міркує Гапта.

Вона вважає, що жахлива епідемія 1918 могла бути викликана тим, що після попередньої епідемії - в 1890 році - вірус грипу вимер, і вірус 1918-го зіткнувся з великою групою людей 25-30 років, які не мали попереднього досвіду зіткнення з вірусом грипу, що і призвело до такої кількості смертей, особливо серед молоді.

Гапта пояснює, що епідемія грипу 1918-го могла мати багато спільного з історією появи патогенів віспи та кору в Америках і в південній частині Тихого океану. Ці пандемії на «незайманих грунтах» приводили до неймовірної кількості смертей і часто характеризувалися симптомами, що не спостерігались там, де епідемії траплялися раніше.

«Якщо велика частина дорослого населення не має імунітету до вірусу, то, коли він з'являється на цих територіях, результати можуть бути жахливими», - попереджає епідеміолог. Іншою загрозою можуть бути вроджені патології, до яких можуть призводити віруси, безпечні для дорослих. Саме цього зараз побоюються у випадку з вірусом Зіка.

«Що ж тепер нам робити? Для початку потрібно припинити панікувати через грип. Так, універсальна вакцина від грипу потрібна, так як цей вірус - явище неприємне, але я вважаю, що ризик епідемії масштабів 1918 року невисокий, тому що ми, в деякому роді, постійно вакцинуємо себе природним шляхом, хворіючи легкою версією грипу», - говорить автор. Вона додає, що потрібно активно зайнятися пошуком вакцини проти штамів, подібних вірусу Ебола, на випадок нової епідемії.

Повну версію колонки Сунетри Гапта читайте на сайті Guardian


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: