Чекати розпаду РФ – найгірший план Заходу

Ніколас Гвоздєв: Путін може скористатися кризою, щоб зміцнити свою владу

Ніколас Гвоздєв: Путін може скористатися кризою, щоб зміцнити свою владу

Російська проблема сама себе не вирішить. Спроба розібратися з Москвою без зайвих витрат і наслідків – невірний вибір

«Два місяці тому кілька високопоставлених американських чиновників-експертів з національної безпеки заявили, що РФ знову стала першочерговою загрозою інтересам США. Зараз, на тлі падіння цін на нафту, популярним стає очікування падіння Росії чи, принаймні, путінського режиму», - пише професор Коледжу ВМФ США Ніколас Гвоздьов у своїй колонці для The National Interest.

На його думку, постійна зміна позиції – то Росія є страшною загрозою, то перебуває на межі розвалу, - не дозволяє раціонально оцінити сильні і слабкі сторони РФ.

РФ чекає криза, але не колапс

«Давайте почнемо з економічних показників. Російська економіка падає, рубль слабшає по відношенню до долара та євро, а промисловість також демонструє ознаки скорочення. Через конфлікт в Україні західні санкції проти РФ, як і раніше, діють. Другий раунд падіння цін на нафту ще більше зменшив можливості отримання Кремлем прибутків, - перераховує автор. – Ну а путінська подушка безпеки (угоди з Китаєм, кредити і позики на суму понад $100 млрд) тепер також під питанням - через економічні труднощі в самому Китаї». Автор зазначає, що з вищенаведеними фактами не сперечаються навіть у Кремлі, але от в оцінці наслідків кризи однозначності немає.

«Згідно з однією з теорій, економічна криза і зубожіння населення призведуть до зростання невдоволення Путіним. Через падіння цін на сировину Кремлю буде все важче підтримувати бідні регіони; таким чином, влада позбудеться одного з найбільш ефективних інструментів придушення народного невдоволення», - прогнозує автор. Він додає, що криза вдарить і по російським елітам, і ті почнуть тиснути на Кремль, щоб він змінив свій зовнішньополітичний курс, відмовившись від підтримки сепаратистів в Україні і допомоги режиму Асада в Сирії. Деякі, за словами Гвоздьова, навіть вважають, що такі маневри призведуть до відставки Путіна.

Автор вважає, що Заходу приємно вважати саме такий результат найбільш вірогідним. За останній рік європейські та американські лідери неодноразово заявляли про те, яку загрозу являє собою Путін, але ці слова майже не підтверджувалися діями. Східні межі НАТО були укріплені, але багато європейських країн навіть не підвищили військові витрати, а Україна отримала лише малу частку допомоги, якої потребує. Віра в те, що Росія розвалиться сама і, відповідно, залишить Україну в спокої, дозволяє західним лідерам виправдовувати свою бездіяльність і просто чекати повторення колапсу СРСР.

«І все ж не можна будувати всю політику щодо Росії на припущенні про очікування її економічної катастрофи, - пише автор. – Російську економіку чекає період істотного спаду, але все ж не настільки глибокого, як катастрофа 1990-х, коли ВВП скоротився майже вдвічі. РФ чекає криза, але не колапс. Саме тому надання Україні масштабного пакету допомоги так важливо. Росіяни знають про неймовірні економічні труднощі сусідньої країни, як і про те, що Україні так і не надали істотної допомоги - а це могло б підштовхнути росіян до дії. Російські медіа також активно висвітлювали кризу в Греції та інших країнах ЄС, посилаючи сигнал, що усунення Путіна нічим не допоможе Росії, більше того, в такому випадку РФ можуть чекати навіть більші економічні труднощі», - каже Гвоздьов. Крім того, він вважає, що Путін може скористатися кризою для ще більшої консолідації влади.

Економічна криза, на думку автора, дійсно завадить Путіну втілити в життя амбітні плани щодо підвищення військових витрат. Але радіти рано: у Москви все ще залишиться досить сил, щоб нашкодити опонентам.

«Російська проблема сама себе не вирішить. Існують серйозні стратегії як співпраці, так і протистояння з Москвою; обидві вимагають часу, ресурсів і волі. Спроба розібратися з Москвою без зайвих витрат і наслідків, дочекавшись розпаду Росії, яку ми спостерігаємо з самого початку української кризи, не найкращий варіант», - підсумовує автор.

Повну версію колонки Ніколаса Гвоздьова читайте на сайті The National Interest


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: