Баласт для країни. Від чого треба відмовитися у 2016 році

6 коментувати
Баласт для країни. Від чого треба відмовитися у 2016 році
"З ледачої надії на чергового царя, з бутафорського патріотизму, безсистемних знань, узятих із заголовків новин, виростає все те, що ми так ненавидимо: корупція, відсутність справедливості, руйнування економіки", - пише Юлія Мостова в колонці для zn.ua

У багатьох надія на диво під назвою "якось буде", отаке диво, яке все перетравить. Але його, схоже, під ялинкою не знайти. А ось для користі справи дещо втратити, залишити в 2015 році було б дуже важливо. Як баласт, як зайву вагу, як минуле.

Наприклад, дурість. Нехай валяється поруч з підлістю і зотліває. А ми, зрозумівши, що непрофесіоналізм у нашій країні тіснить на верхній сходинці п'єдесталу корупцію, нарешті усвідомлюємо: навіть найчесніший дилетант, опинившись на державній посаді (в учительській, операційній, кабінеті слідчого, КБ), не в змозі принести своїй країні нічого, крім шкоди. От би забути в 2015-му сліпучу само-, а з собою взяти впевненість.

"Зірочка" з портретом Захарченко виглядає трагікомічно, як і бездумна реалізація стандартних рецептів МВФ

І спокусу створення кумир — в смітник. У квітні 2014-го лише 2% жителів країни зізналися, що відчувають відповідальність за те, що накоїв Янукович і його команда, тоді як проголосували за нього в 2010-му — 52%. А що зараз відчувають ті, хто в 2014 році проголосував за Порошенка? Скільки з 54,7% вважають себе відповідальними за те, що відбувається? Ви думаєте, багато чого навчилися? Тоді подивіться на німб над головою Саакашвілі і ріст захопленого фан-клубу. "Діти", вигнали з свого світу дорослих, наїлися цукерок, морозива, а тепер з карієсом, ангіною та хворими животами знайшли "дорослого", якого їм подобається слухати. Не здавайтеся так швидко! Дорослішайте.

Добре б позбавитися від спроб застосовувати старі рецепти для побудови нової країни. Ми всі вважаємо убогими "днрівцев", створюють піонерські загони "юних захарівців". Але "зірочка" з портретом Захарченко виглядає трагікомічно, як і бездумна реалізація стандартних рецептів МВФ, написаних десятиліття тому в іншому світі. Нам потрібні рецепти розвитку країни, а не повернення боргів. Ми ніколи нікого не наздоженемо. Ми можемо тільки обігнати, визначивши, яким буде світ через 10-15 років, і усвідомивши, що ми можемо і самі хочемо бути йому корисні. Інакше — на органи...

О! А давайте залишимо в 2015-му лжепатріотизм. Моя подруга працює в керівництві "дочки" одного з російських банків. Колишній клієнт прийшов проконсультуватися на предмет того, як не повертати кредит "Ощадбанку". Пробігши досвідченим оком документи, вона одразу побачила кілька "шпарин", залишених ощадівськими "фахівцями" в кредитному договорі. Але повертаючи папери відвідувачу, сказала: "Все залізобетонно. Доведеться виплачувати". І тоді відвідувач став лаяти на чому світ стоїть і банк, куди прийшов за консультацією, і його співробітників, і Росію, якою вони служать. "Чуєш, ти, тварино, — вкрадливо сказала банкір, нахлинувши на стіл повною пазухою полтавського коріння. — Ось ти сидиш переді мною в дизайнерській вишиванці, а я працюю в "банку-окупанті". Ти прийшов до мене по спосіб обнести український державний банк під час жахливої економічної кризи і війни. А я, побачивши низку можливостей це зробити, тобі їх не назвала. Так хто з нас більший патріот?"

Може, пора залишити в минулому лицемірство — спадщину колоніального життя? Лицемірство, що розділяє країну на пишну словесну вітрину і затхлий склад накраденої реальності. Може, не лише від Порошенка з його Липецькою фабрикою вимагати перестати годувати російський бюджет, але і від тих сотень тисяч, що їздять горбатитися на Росію? Може, визначитися з вибором: або "діди воювали", або "онуки зраджували"? Чи ми всі варті тих, хто до Берліна дійшов і тих, хто останній свій бій у лісах Тернопільщини дав за рік до польоту людини в космос? Або їх гідні тільки ті 26%, які на питання соціологів: "Якщо Росія продовжить агресію в Донбасі, як слід вчинити Україні?" відповіли — "продовжувати військові дії" (решта вибрали "домагатися миру на будь-яких умовах").

Відмовитися би від конвертиків для хабарів з поліграфічної написом "Дякую", що продаються по всій країні.

Від неусвідослення трагедії депрофесіоналізації, через відсутність еліти, з ледачої надії на чергового цар-дзвона, з бутафорського нежертвенного патріотизму, безсистемних знань, узятих із заголовків новин, з різних "правд" — для Заходу, для своїх і для себе — виростає все те, що ми так ненавидимо: корупція, відсутність справедливості, руйнування економіки, слабкість держави, роз'єднаність суспільства і відчуття безвиході, від якого не пахне ялинка і дратують навіть кісточки в мандаринах.

Не можна все це волочити з собою з року в рік, з революції в революцію, від виборів до виборів. З цим важко навіть стрибати на місці. А пора злітати.

Повний текст колонки Юлії Мостової читайте на zn.ua


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: