Американський посол та відставка Шокіна

Виталий Портников: Может ли вообще в условиях, в которых работает сегодня украинская власть, появиться независимая кандидатура?

Виталий Портников: Может ли вообще в условиях, в которых работает сегодня украинская власть, появиться независимая кандидатура?

«Генеральний прокурор - це не просто президентська кандидатура, за яку проголосує парламент. Це повинна бути кандидатура, незалежна від президента», - пише журналіст Віталій Портніков у колонці для Newsru.ua

Посол Сполучених Штатів Джеффрі Пайєтт привітав відставку генерального прокурора Віктора Шокіна і зазначив, що тепер завдання президента і парламенту - узгодити кандидатуру нового генпрокурора, який повинен мати підтримку серед депутатів і довіру громадянського суспільства. Уже сам факт публічної реакції посла на відставку однієї з найвищих посадових осіб України відображає все роздратування, накопичене в Вашингтоні щодо ситуації з прокуратурою - а простіше кажучи, з реальними причинами зволікання з очищенням влади. Очищенням, яке просто неможливо за відсутності дійсно незалежної прокуратури і антикорупційних інституцій - скільки форумів не проводь і скільки привітань до них не вигадуй.

Факт публічної реакції посла на відставку Шокіна відображає роздратування, накопичене в Вашингтоні

Цікаво, що саме американський посол змушений вказувати на те, що повинен розуміти кожен український громадянин - незалежність прокуратури, яка повинна бути забезпечена узгодженням кандидатури. Я не в захваті від такої відвертості не тільки тому, що вона поза протоколом. А ще й тому, що ми повинні розуміти ситуацію з балансом влади самі. Розуміти, що генеральний прокурор - це не просто президентська кандидатура, за яку проголосує парламент. Це повинна бути кандидатура, незалежна від президента.

Однак виникає питання: а чи може взагалі в умовах, в яких працює сьогодні українська влада, з'явитися така кандидатура? Віктор Шокін - вже другий генеральний прокурор, якого пропонує Петро Порошенко - і якого він відправляє у відставку. Попередній генеральний прокурор, Віталій Ярема, викликає не менше роздратування в суспільстві й у наших союзників - і його наступника з ентузіазмом вітали навіть професійні антикорупціонери. А результат - тотожний. Так, може бути, справа не в генеральному прокурорі? І навіть не в президенті? Може бути, справа в системі?

В дійсній системі формування української влади кандидат на посаду генерального прокурора вноситься президентом і затверджується парламентом. При цьому мається на увазі, що парламент в ухваленні своїх рішень незалежний від президента. Але у нас немає такого парламенту. Найбільша фракція в Раді - фракція Блоку Петра Порошенка. Вона ж - найбільша серед демократичних фракцій, союз яких з уламками Партії Регіонів виключений. А це означає, що визначення генерального прокурора неможливо без рішення БПП. А фракція - як ми це зараз бачимо на власні очі - приймає свої рішення тільки після походів на Банкову. Тобто практично коло замикається: генеральний прокурор України не може розраховувати на парламентську підтримку в разі конфлікту з президентом. А така підтримка - єдине, що гарантує його незалежність.

І я хотів би нагадати, що ситуація, що склалася - це не вибір парламентаріїв і не вибір президента країни. Це вибір українських громадян - виборців БПП. Це результат самої конституційної системи, яка не передбачає таких стримувань і противаг, які не могли дозволити б голові держави, що і без того має значні повноваження стратегічного характеру, не брати участь в партійно-політичному житті країни, а бути президентом всіх українців. Що вже виключає присутність не лише в парламенті, але і на політичній сцені України і президентських іменних блоків, і президентських партій.

Думаю, сам Петро Порошенко розуміє це не гірше за мене - і найближчим часом ця помилка буде виправлена. Але важливо виключити її раз і назавжди на рівні Конституції і законодавства. Інакше у нас ніколи не буде ані незалежного генерального прокурора, ані самостійних антикорупційних органів. І навіть якщо зараз наші політики прислухаються до американського посла і "узгодять" кандидатуру абсолютно незалежного кандидата на посаду генерального прокурора - вже за тиждень після свого призначення цей незалежний кандидат виявить, що без взаєморозуміння з президентською адміністрацією у нього просто немає шансів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: