10 найдивніших речей, які витворяє наш мозок

0 коментувати
Дебра Келлі: Нав'язливі мелодії «заїдають» в голові не просто так
Фото: grunge.com

Дебра Келлі: Нав'язливі мелодії «заїдають» в голові не просто так

«Людський мозок незвично влаштований. Він може впоратися з великим обсягом інформації і не тільки робить нас тими, ким ми є, але змушує рухатися далі», – пише американська письменниця Дебра Келлі в колонці для Grunge

Але, на жаль, мозок не досконалий. У ньому часто відбуваються технічні збої, проблеми зі зберіганням інформації, трапляється плутанина. І деколи це призводить до дивних ефектів. Деякі з них настільки дивні, що ми часом не хочемо їх визнавати.

1. Автономна сенсорна меридіональна реакція (АСМР)

«АСМР буває не у всіх людей», – пише Келлі. Щасливчики, які стикаються з цим феноменом, кажуть, що певні тригери викликають у них приємне відчуття поколювання в задній частині голови або шиї. Чим це викликано? Ніхто не знає. На цей момент є мало досліджень, але в 2016 році науковці Університету у Суонсі провели експеримент з 500 чутливими до АСМР людьми, виявивши, що приємне поколювання в потилиці викликало шепіт.

2. Усвідомлені сновидіння

За словами тих, хто здатний бачити усвідомлені сновидіння, цей процес нагадує розум, що створює абсолютно іншу реальність, не схожу на наше повсякденне, нудне життя. Під час усвідомленого сну людина розуміє, що спить. Деякі люди стверджують, що можуть навіть приймати рішення і впливати на те, що відбувається уві сні.

Ми починаємо настільки сильно покладатися на GPS, що наша природна орієнтація у просторі сходить нанівець

3. Ефект дверного отвору

«Щоразу, коли заходите в іншу кімнату, забуваєте, навіщо туди прийшли? Ні, ви не з'їхали з глузду. Подібне трапляється з багатьма», – розповідає автор. Просто ви стали жертвою ефекту дверного отвору. Мозок витісняє інформацію, яку вважає найменш корисною. Наприклад, піднімаючи корм для собаки, думаєте про завтрашню презентацію на роботі або про те, що приготувати на вечерю, і вирушаєте на кухню, щоб випити чашечку кави. Скоріш за все, ваш мозок витіснить інформацію про останньє, і опинившись на кухні, ви не згадаєте, навіщо туди прийшли.

4. Послаблена орієнтація у просторі

Ви, напевно, чули історії про ідіотів, які так уважно стежили за своїм GPS, що злетіли на машині прямо з обриву або потрапили в озеро. Час очищувати генофонд або для цього є інші причини? Залежність людей від супутникової навігації та інциденти, що трапляються, називають «смертю від GPS» – навіть якщо ніхто не загинув. Річ у тім, що ми починаємо настільки сильно покладатися на GPS, що наша природна орієнтація в просторі сходить нанівець.

5. Семантичне перенасичення

Давайте разом проведемо невеликий експеримент. Все, що потрібно зробити, це сказати (або написати або надрукувати) слово «собака». Багато разів, не зупиняючись. Говоріть ще. І ще. В якийсь момент це слово вам здасться дивним. «Це взагалі слово? – подумаєте ви. – Що воно значить? Як воно вимовляється? Що таке собака? Що відбувається?». Це називається семантичним перенасиченням, пояснює Келлі. Коли мозок чує або бачить одну й ту само достатню кількість разів, йому стає нудно, і він, мабуть, намагається чимось себе зайняти. Ми не відволікаємося – ми просто перестаємо присвоювати того, що чуємо або бачимо, його значення.

6. Парадокс вибору

Мозок не тільки непостійний, але й саботує вас, роблячи нещасними. Це теорія Баррі Шварца, яку він називає парадоксом вибору. Головна ідея полягає в тому, що сучасний світ постійно змушує нас робити вибір із різних варіантів. Ми називаємо це свободою, але насправді, це породжує у нас свого роду нерішучість. Навіть після того, як ми зробили свій вибір, мозок продовжує порівнювати його з тим, що роблять інші. А оскільки мозок жорстокий, він завжди концентрується на тих варіантах, які, як нам здається, були б більш вдалими.

7. Нав'язлива мелодія

Нав'язливі мелодії «заїдають» в голові не просто так. Насправді, каже автор, для цього досить вагомі причини, і це частково пов'язано з повторенням. Пісні – одна з небагатьох речей, абсолютно ідентичних при кожному повторі. Ви точно знаєте, яка далі буде мелодія і слова, тому мозок автоматично починає відтворювати пісню в голові. Але в якийсь момент ви почнете думати, що непогано було б виколупати з голови дурну пісню.

8. Дежавю

Вам знайоме відчуття дежавю, коли здається, що це вже відбувалося раніше? Роками ми й гадки не мали, що відбувається з мозком в цей момент... до недавнього часу. На жаль, це не спогади з минулого, що звертаються до свідомості – це мозок намагається вирішити конфлікт інформації. Вчені припускають: дежавю трапляється тоді, коли нам здається, що було щось, чого насправді не було. Коли вам здається, що ви це вже чули або бачили, ваш мозок просто «заходить повторно» у спогади, щоб зрозуміти, як вирішити конфлікт інформації. Ніколи не відчували дежавю? Можливо, ваша пам'ять краща, ніж у середньостатистичної людини, і ви не припускаєтеся помилок, які потрібно виправити.

9. «Крутиться на язиці»

Ви знаєте, про що я. Коли потрібно згадати саме це слово, але ніяк не виходить. Хоча ви точно знаєте, що знаєте це слово. Коли ми намагаємося думати про те (той хлопець з Початку, здається, ще знімався в Парку юрського періоду ... як його звати?), наші спогади, як правило, проходять по ряду шляхів, щоб дістатися до слів, які ми шукаємо. Оскільки існує величезна кількість слів у мові, то логічно, що є і ті слова, які ми використовуємо частіше, ніж інші. Слова, які ми називаємо пасивним словниковим запасом, використовуються рідко, і ми заштовхуємо їх подалі, підкреслює колумністка.

10. Мізофонія

Це досить нове поняття, про нього не говорили до 2011 року. На щастя, тепер ми знаємо: якщо від звуку чийогось плямкання або бурчання в животі хочеться засунути руку йому/їй у глотку і вирвати всі нутрощі, ми не самотні. Вчені, нарешті, намагаються розгадати загадку, чому від деяких звуків у людей трапляються напади люті. Перші дослідження цього феномену пов'язують його з певною формою обсесивно-компульсивного розладу, що не має інших симптомів, окрім бажання задушити когось, коли він/вона їсть.

Переклад НВ

Повну версію колонки Дебри Келлі читайте на Grunge


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: