Гроші готові вкладати до Дніпра - не східніше. Інвестиційний радник Гройсмана розповів, як залучати інвестиції в усі регіони України

27 серпня, 22:39
922
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: Урядовий портал via Facebook

Економічний прорив. Авторська програма Павла Шеремети. Гість - головний інвестиційний радник прем'єр-міністра України та директор організації UkraineInvest Данило Білак. Ефір від 27.08.2018

Авторська програма Павла Шеремети Економічний прорив виходить в ефірі Радіо НВ щопонеділка о 20:00 - 21:00

Павло Шеремета: Ми довго говорили про ефір разом з вами, бо ми давно хотіли предметно поговорити про інвестиції, бо це ключове - очевидно. Ми не можемо зростати швидко, не можемо досягти ніякого прориву без інвестицій. І це прекрасно, що ця організація створена - UkraineInvest. Я так розумію, що багато в чому під вашим впливом, і ви є головним інвестиційним радником, chief investment advisor прем'єр-міністра України. Коли ми говоримо про економіку, то одразу переходимо до справ - і чесно.

Данило Білак: Безумовно.

Павло Шеремета: І ви, і я знаємо, що в Україні з інвестиціями “не густо”. Я завжди говорю, що без UkraineInvest їх було би ще менше, напевно. Але давайте все-таки почнемо з того, які тенденції, який стан і, напевно, одразу також, де основні проблеми?

Данило Білак: Дякую, Павле. Це, насправді, чесно кажучи, я вже 27 років живу і працюю в Україні - це не найлегша моя діяльність за цей період, але, можна сказати, найцікавіша.

Павло Шеремета: Я розумію, чому після цієї важкої діяльності вас тягне на рок-оперу.

Данило Білак: Так-так, треба інколи розважатись.

Павло Шеремета: І не тільки розважатись, ми ще маємо сказати, бо це стає українським експортом тепер, ви цю рок-оперу везете в Торонто.

Данило Білак: Так.

Павло Шеремета: У вересні.

Данило Білак: Через два-три тижні. Хочу сказати, що все пізнається в порівнянні. Ми маємо дивитися на те, що чотири роки тому ми майже втратили державу, втратили 20% ВВП України, 60% вартості втратила гривня, сім відсотків нашої території: на рахунках казначейства залишилося менше п'яти тисяч американських доларів…

Павло Шеремета: Я пам'ятаю, бо я в цей час був в уряді.

Данило Білак: Так, кому я говорю?

Павло Шеремета: Ми говоримо Україні.

Данило Білак: Але з іншого боку, тепер у нас є 3,6% економічного росту на рік, і це показує, що тенденція росте. Без іноземної інвестиції у нас немає шансу досягти тієї мети, яку нам ставив прем'єр-міністр - це п'ять-сім відсотків зростання на рік.

Павло Шеремета: Я розумію, що ви є підлеглим прем'єр-міністра в чомусь, давайте я все-таки буду говорити про цілі, які уряду і сама собі ставить країна, ставить нація, тому що зростання в три з половиною відсотки мало, треба зростати на вісім-десять відсотків.

Данило Білак: Коли я був призначений Кабінетом міністрів, я тоді сказав усім міністрам…

Павло Шеремета: Це було 2016 року.

Данило Білак: Це було першого листопада 2016 року.

Павло Шеремета: Майже два роки тому.

Данило Білак: Майже два роки тому. Я сказав: “У нас із вами будуть успіхи, коли ви і ваші підлеглі структури будуть ставитися до інвесторів, як до гостей у своєму власному домі”.

Павло Шеремета: Я чув цю фразу від тебе декілька разів, і вона мені дуже подобається. І я ще раз хочу, щоби ми, може навіть не раз, упродовж передачі на цьому наголосили, тому що в цій країні, в нашій країні дуже часто є такий погляд (і дзвінки є з цього приводу), що це якісь спекулянти. У нас тут був дзвінок, що нас експлуатують і нас хочуть розкупити всіх. Я деколи кажу, що може навіть вже і не проти були би.

Данило Білак: Кому як, але я скажу, я тоді сказав прем'єр-міністру, що треба одразу в роуд-шоу. Я говорю: “Я готовий іти в роуд-шоу, коли будемо мати про що розповідати, предмет”. Я більшість своєї діяльності в Україні присвятив юридичній практиці, я розумів від своїх клієнтів, які є проблеми.

Павло Шеремета: Точки зору.

Фото: UkraineInvest - Ukraine Investment Promotion Office via Facebook 

Данило Білак: Так. І я зрозумів, що у нас в першу чергу треба вирішити проблеми з існуючими інвесторами, щоби розблокувати цю інвестицію інвестиційній діяльності, яку вони ще хотіли далі продовжувати і розвивати, але чи чиновники, чи різні обставини не давали такої можливості. Тільки тоді у нас будуть історії успіхів - success stories, які можна продавати  потенційним новим інвесторам.

Павло Шеремета: І крім того вам потрібен був час, щоби покрити всю Україну вашою мережею, вашими офісами. Скільки у вас офісів вже?

Данило Білак: У нас є люди, які працюють по регіонах, які покривають різні області. У нас всі області покриті, десь шість-сім людей, які постійно їздять, спілкуються з інвесторами.

Павло Шеремета: Тобто це, по суті, малими зусиллями.

Данило Білак: Але головне, щоби були успіхи. Я хотів якраз наголосити на тому, що це органічно розвивалося, бо ми зрозуміли, що... Де інвестор? Більшість - у регіонах. І щоби вирішувати їхні проблеми, нам треба було заглиблюватися у їхні обставини, які блокували інвестиції. І перший рік, майже весь рік ми працювали на це, щоб досягти таких успіхів. Я, в принципі, задоволений: ми відкрили більше 700 мільйонів доларів, розблокували 700 мільйонів доларів нової інвестиції і перетворили тих інвесторів…

Павло Шеремета: Це у множині, нових інвестицій, це ж не один проект.

Данило Білак: Нових інвестицій.

Павло Шеремета: Це багато проектів.

Данило Білак: Додаткові. Це були проекти, де інвестор вже мав 100 мільйонів, він був готовий ще 50 вкласти. І таким чином це були просто нові гроші, які не могли реалізуватися в інвестиційній діяльності.

Павло Шеремета: Ми можемо назвати приклади, якими ви пишаєтеся найбільше?

Данило Білак: Було декілька, ми дуже багато працювали, допомогли АрселорМіттал, Cargill, Бунге - різні види.

Павло Шеремета: Бунге - мова йде про порт?

Данило Білак: Портові питання, там були різні питання. Таким чином, ми також почали займатися системними проблемами. І коли ми зрозуміли, що є такі пробки в системі інфраструктури, ми скликали всіх інвесторів в цій галузі і разом з прем'єр-міністром врешті-решт зменшили портові збори на 20%. Отаким органічним та динамічним чином, через діалог і безпосереднє втручання в процеси, ми змогли багато допомогти, і ці інвестори стали нашими союзниками, вони тепер готові говорити новим інвесторам…

Павло Шеремета: Абсолютно.

Данило Білак: Що тут нелегко, але можна заробляти гроші.

Павло Шеремета: Тому що є Данило, є ці люди, дуже багато є, я чув, ми з тобою перетинаємося.

Данило Білак: Є Оксана Маркарова, Макс Нефьодов, дуже багато твоїх соратників, які ще залишилися.

Павло Шеремета: Ми з тобою перетинаємося в деяких наглядових радах і ми просто чуємо ці настрої. Вони бачать обличчя, яким вони готові довіряти. І коли мова йде про нові інвестиції, вони запитують у попередніх інвесторів, що і як там. Тому що всі уряди говорять “як у нас прекрасно”, примудряються, правда, деякі (я не маю на увазі нинішній, але все одно) трошки напсувати. З нами на зв'язку радник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Віталій Литвин. Раді вас чути, Віталію Вікторовичу.

Ми тільки добралися до успіхів в Україні. Я так розумію, що є ряд успіхів у Дніпропетровській області. Я зараз поясню слухачам: я люблю телефонувати в різні кутки України, ми сьогодні це будемо робити також. Ми не так часто телефонуємо у Дніпро, і це не є дуже добре, тому сьогодні трошки покриваємо цю нашу прогалину. Розкажіть, будь ласка, про ваші успіхи в Дніпропетровській області в залученні інвестицій.

Віталій Литвин: Дякуємо за увагу до нашого регіону. Безумовно, є успіхи, є і труднощі, зокрема ті, про які ви вже сьогодні частково почали говорити. Якщо говорити про останні проекти, які були реалізовані в нашому регіоні, то не можу не назвати будівництво сонячної електростанції в місті Нікополь Дніпропетровської області, це був дуже цікавий проект, який співпав зі вступом у силу Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою.

Компанія Refraction Asset Management проінвестувала більше 15 мільйонів доларів у цей проект, який вже функціонує. Якщо говорити про історії успіху - це саме такий приклад, який показав іншим інвесторам перспективність галузі. Зараз ми маємо близько десятка інвестиційних проектів у сфері сонячної енергетики з абсолютно різними інвесторами. Є і іноземні інвестори, є і внутрішні інвестори, які сьогодні готові вкладати кошти, побачивши реальний результат на прикладі канадського проекту.

Фото: UkraineInvest - Ukraine Investment Promotion Office via Facebook 

Павло Шеремета: Дякую. Який головний урок, що ви порадите Україні після цього досвіду?

Віталій Литвин: Пораджу розвивати комунікацію, заявляти про себе і дуже ретельно працювати над своїми проектами. Всі інвестори говорять про те, що дуже мало гарно опрацьованих проектів.

Павло Шеремета: Ми говоримо зараз про успіхи і перемоги. Вони не є рівномірно розповсюдженими по країні, очевидно, і це нормальна практика. І у вашій рідній Канаді, і у Сполучених Штатах - яку країну не візьми, є острівці успіху, є острівці трошки - не буду казати “депресивні”, хоча насправді міг би так говорити, - де воно важче йде. Що ви можете сказати по карті України?

Данило Білак: Ви абсолютно правильно сказали, це історично складено: на сході більше панує патерналістичний підхід до економіки, а в центрі і на заході України більш підприємницький підхід. Зараз на інвестиційну привабливість дуже суттєво впливає конфлікт на Сході, у головах дуже багатьох інвесторів. Дніпро - це якраз ця межа, до якої вони готові йти, і не далі. Хоча зараз розглядається проект у Харкові і у Дніпрі.

Це дуже важливе питання, якого ви торкнулися, я хотів його вставити в такому руслі: крім того, що ми працювали з існуючими інвесторами, які дали нам бачити реальну картину України, саме де можна працювати, де найбільш привабливі міста для інвесторів; ми зосередились на тому, наскільки важко промотувати Україну зараз, саме найглобальніші інвестори, які бачать Україну частиною їх глобального ланцюга постачання - global supply chains.

І що цікаво, ми зараз ведемо переговори з близько двадцятьма великими компаніями, які складають реальну потенційну інвестицію чотири з половиною мільярди доларів. Ми бачили по General Electric, по дизельних локомотивах, електровозах, що є проекти, які можуть реалізуватися саме у промисловій і виробничій галузі. Щодо привабливості, знову ж таки, повертаюся до моєї репліки перед Кабінетом міністрів, бо це стосувалося не тільки міністрів, це, в першу чергу, до речі, стосувалося і було направлено на місцеве самоврядування…

Павло Шеремета: Мерам, головам.

Данило Білак: І на регіональному рівні, бо там, де є узгоджені дії і спільне бачення обласного керівництва і місцевого самоврядування, там приречені на успіхи. І насправді децентралізація - це найважливіша структурна реформа, яка відбувалася в Україні за 27 років незалежності. Зараз немає проблеми в грошах, зараз 60% податкового збору залишається на місцях, і уряд намагається заохочувати села, селища, міста об'єднатися в ОТГ - об'єднання територіальних громад, створити більш вагомі адміністративні й економічні центри.

Це дає можливість розвиватися. Особливо, якщо держава готова віддавати цю землю, яка є в державній власності, саме цим ОТГ. І коли є нормальні люди, які приходять до влади у тих місцях і бачать: “От у нас є 200-300 гектарів землі, можна зробити класний індустріальний чи IT-парк, чи щось таке, щоби заохотити інвесторів”, - ми в цьому можемо з ними працювати. Я можу заохочувати іноземних інвесторів прийти. Але що відбувається? Говорять: “Ну, хай прийде інвестор, тоді ми зробимо цей парк”, - а це все інфраструктура, пайові частки тощо. Навпаки, це треба робити, коли побудуєш - тоді вони прийдуть.

Павло Шеремета: У нас на зв'язку Віталій Погосян.

Віталій Погосян: Так, доброго дня.

Павло Шеремета: Данило щойно закінчив на фразі, що треба відкривати індустріальні парки ще до того, як приходять інвестори. Розкажіть, як ви це зробили у Вінниці. Віталій Погосян - директор департаменту економіки та інвестицій Вінницької міської ради.

Віталій Погосян: Так, вітаю. Насправді, сьогодні у нас відбулася дуже важлива подія - ми сьогодні підписали угоду з керуючою компанією, обрали керуючу компанію нашого другого індустріального парку кластерного типу - Вінницький кластер холодильного машинобудування. Хочу сказати, що це перший і єдиний приклад в Україні, де ініціатором індустріального парку є міська рада з одного боку, і з другого боку - приватна компанія з іноземним капіталом.

Ми пішли шляхом залучення до нашого якірного інвестора - компанії UBC Group - їх постачальників, до їх комплектуючих, і сьогодні ми нарешті завершили цю роботу. Але дійсно, хочу погодитися з Данилом, сказати про те, що якщо ми хочемо залучати потужних інвесторів до нашої країни, до наших індустріальних парків, друге запитання, яке вони ставлять - це питання комунікацій. Дійсно, цьому треба приділяти дуже багато уваги…

Зараз на інвестиційну привабливість дуже суттєво впливає конфлікт на Сході

Павло Шеремета: Комунікація, мається на увазі, ви говорите про інфраструктурну комунікацію, ви говорите про електрику, про воду, про каналізацію, про дорогу, про цю комунікацію ви говорите?

Віталій Погосян: Я говорю про все.

Павло Шеремета: Так, а перше запитання, яке вони ставлять?

Віталій Погосян: А перше запитання вони ставлять: “Чи є у вас достатня кількість робочих місць?” - і саме тих спеціальностей, яких вони потребують.

Павло Шеремета: Чи є достатня кількість працівників на їх робочі місця.

Віталій Погосян: Так, але не просто працівників, а саме тих працівників і тих спеціальностей…

Павло Шеремета: Кваліфікованих.

Віталій Погосян: Які їм потрібні на заводі. Це наш другий індустріальний парк, перший індустріальний парк, ви знаєте, створений ще 2015 року - Вінницький індустріальний парк, він має 67 гектарів землі. Сьогодні ми займаємося підведенням туди комунікацій, у квітні пан Данило був у нас у Вінниці, якраз підписували меморандум із групою компаній HEAD, які мають намір збудувати у нас у Вінниці в індустріальному парку завод із виробництва обладнання і спорядження для зимових видів спорту, але так само в меморандумі чітко вказані наші зобов'язання стосовно того, щоби підвести комунікації. Наразі ми якраз сьогодні цими питаннями займаємося.

Павло Шеремета: Скільки робочих місць вони обіцяють?

Віталій Погосян: Якщо ми говоримо про HEAD, то від 1000 робочих місць, але в першу чергу ми маємо вирішити ті питання, з яких ми взяли на себе зобов'язання по меморандуму. А якщо будемо говорити про Вінницький кластер холодильного машинобудування, ми сьогодні говоримо, коли він запрацює на повну потужність - це 2024 рік - буде додатково ще близько двох тисяч робочих місць, і ми очікуємо додатково щорічне надходження від податку на доходи фізичних осіб, які працюють, близько 45 мільйонів. А це, як ви знаєте, при нашій бюджетній децентралізації, саме ці податки, які залишаються у нас, в нашому місті, ми можемо їх витрачати.

Павло Шеремета: Так, ідуть і на освіту, і на інфраструктуру, і на інші важливі речі. Пане Віталію, скажіть, які уроки ви можете зробити і для себе, і для своєї команди, і для всієї країни? Я знаю, що нас багато зацікавлених людей слухають з міст, селищ, тому що ми багато орієнтуємося на них. Які уроки?

Віталій Погосян: В першу чергу це має бути консолідована позиція на всіх рівнях влади, від виконавчої до державної. Друга частина: треба дійсно ставитися до інвестора, як би ти хотів би, щоби вони ставилися до тебе. Якщо ти запрошуєш людину до себе в гості, то, будь ласка, проявляй гостинність. І третє: інвестор ніколи не прийде на пусту землю, потрібно створювати для цього умови.

Адже Україна сьогодні рухається в глобальному світі, і ми маємо розуміти, що ми конкуруємо не з містами України, ми конкуруємо з іншими державами. І тому ми сьогодні маємо відповідати тим очікуванням, тим стандартам і правилам, які діють у цивілізованому європейському світі.

Павло Шеремета: Віталію, я впевнений, що ви їздите на багато різних конференцій, по країні особливо. І коли скептики говорять: "А, Вінниця, вам просто, і ми знаємо чому просто", - що ви відповідаєте?

Віталій Погосян: По-перше, зараз я ще на робочому місці, у нас ще день не закінчився, треба дуже і дуже, і ще раз дуже і дуже багато працювати, адже та команда, яка працює у Вінницькій міській раді зокрема, ми четвертий рік поспіль отримуємо перші місця за якістю життя в Україні. І це не ми говоримо - це говорять самі вінничани, а це є найбільша оцінка, яку може отримати міська влада.

Павло Шеремета: Дякую, Віталію. Я дуже часто також говорю, що це найкраща економічна команда в країні. Дякуємо за вашу працю.

Данило Білак: Я би хотів додати, що Вінниця якраз яскравий приклад того, як це має працювати. Є мер міста Моргунов, команда якого абсолютно тандемно працює з командою Валерія Вікторовича Коровія, голови області, обласної державної адміністрації. У HEAD є дуже хороші case stories, ми їх супроводжували, Україна конкурувала з трьома-чотирма іншими країнами, а в Україні Вінниця конкурувала, це була фактично конкуренція між чотирма різними містами. І врешті-решт HEAD із чотирьох країн обрали Україну, і з чотирьох міст - Вінницю.

Фото: UkraineInvest - Ukraine Investment Promotion Office via Facebook

Павло Шеремета: Тобто коли іноземний інвестор заходить у країну, він обирає не тільки країну, він обирає муніципалітет також, він, по суті, навіть обирає це поле. І бажано, щоби це поле було десь недалеко від траси, щоби там справді вже була комунікація, про яку говорив Віталій Погосян, а не обіцянки про комунікацію.

Данило Білак: Це як подружжя: він обирає собі свого партнера на наступні десять-двадцять років. І це дуже серйозно, бо HEAD зараз консолідує три різні заводи в Центральній Європі в одному великому заводі у Вінниці. Чому ми так за це боролися? Вони нам дали всі їхні критерії, ми вивчали критерії, вибрали чотири місця, ми їх возили туди, забезпечили їм усі зустрічі на обласному, на місцевому і на державному рівні.

І, врешті-решт, вони самі вибирали - це не має значення, чи там був прем'єр мером, чи в іншому місці, чи що, просто умови для них на дану хвилину. Зараз ми супроводжуємо інших інвесторів по інших проектах в іншій галузі, і виглядає, що з логістичного погляду буде в іншій області, вони сказали: “Ми хочемо ближче до кордону”. Це зрозуміло, і нам головне, щоби були успіхи, нам головне, щоби були інвестиції, які би були успішні, і ми можемо тоді інші місця... Кажуть: “А як ви це зробили?”. Будь ласка - Вінниця відкрита, Львів відкритий, Івано-Франківськ відкритий, Житомир відкритий…

Павло Шеремета: Дніпро відкритий, Нікополь....

Данило Білак: Ми готові поділитися з вами нашим досвідом.

Павло Шеремета: Я продовжу цю вашу логіку: чому критичні інвестиції? По-перше, це пряме потрапляння у валовий внутрішній продукт. Ці гроші, які, наприклад, заходять від HEAD, вони одразу там. Плюс вони мультиплікуються протягом десяти-двадцяти років; я впевнений, що це не десять-двадцять разів, це може бути навіть більше.

Данило Білак: Абсолютно, абсолютно. Мультиплікатор - це одне, але прямі іноземні інвестиції дуже-дуже вигідні Україні. Чотири цільових відсотки із шести усіх українських компаній складають ті компанії, які займаються прямим інвестуванням, але понад 20% працездатного населення України працює в них і 24% загального обсягу капіталу, майже 35% загальної валової доданої вартості. Тоді це є реальний ріст економіки.

Павло Шеремета: По цих цифрах можна зрозуміти, що вони є набагато продуктивніші.

Слухач: Скажіть, будь ласка, іноземні інвестиції. От я вам розповім про себе: є 50 тисяч доларів, от куди їх вкласти? Можна ж вкласти, і це ж тільки в мене.

Павло Шеремета: Після цієї інформації я боюся вас запитувати, як вас звати і звідки ви телефонуєте, але якщо хочете, то ви скажіть.

Слухач: Харків, Сергій.

Павло Шеремета: Пане Сергію, дякую вам за ваше запитання, дякую, що ви слухаєте і ставите їх. Даниле, що ви скажете про цю суму і про можливі інвестиції?

Данило Білак: Я би знайшов хорошого іноземного інвестора і запитав його, які товари і послуги ви можете йому постачати. І це серйозне питання, бо я говорю іноземним інвесторам: “Чому ви стільки імпортуєте сировини, запчастин тощо? Користуйтеся українським”. Вони говорять: “У нас немає постачальників. Ми просимо постачальників, у нас є критерії такі й такі; вони кажуть: “Ми такого не робимо, але ми робимо таке, купуйте це”. І я розумію, що треба переобладнатися, треба запровадити нову техніку, але от цей малий і середній бізнес для України - це є ваше майбутнє.

Павло Шеремета: Скажу ще два речення Сергію з Харкова. Ви зосередилися, як і потрібно було зосередитися, на іноземних інвесторах, пане Сергію, і всі українці, які думають вкладати, інвестувати, це можна робити з іноземними інвесторами, можна робити самостійно. Я, між іншим, чекав саме такого дзвінка з Харкова, тому що дуже часто є дзвінки іншого ряду, достатньо песимістичні, а у вас опортуністичний дзвінок, і запитання “що робити?” - це прекрасне запитання.

У будь-якому місті України, тим паче, чим далі на схід ти йдеш, тим більша є проблема з послугами, з маленькими магазинчиками, з маленькими ресторанчиками, з хімчистками, просто послуги у нас провалені під час і після Радянського союзу. Якось у мене навіть був виступ у Харківському національному економічному університеті, і мені хотілося з'їсти якийсь фрукт дорогою туди. Я десь кілометри півтора-два, здається, йшов, поки був SPAR - бельгійський супермаркет, в якому я міг знайти фрукти.

Якщо йти будь-яким європейським містечком, там за ці півтора-два кілометри в центрі міста було би, напевно, 50 маленьких лоточків. Я не кажу вам, що треба інвестувати саме в це, але просто подивіться, де у вас в районі є потреба клієнтів, споживачів у якійсь послузі, яка не надається. Напевно, що це буде найкраще і успішне місце. Даниле, може щось скажете з цього приводу?

Данило Білак: Абсолютно. Головне - треба зосередитися, коли будуєте свій власний бізнес, щоби це був білий бізнес, він має бути прозорим. Особливо, якщо ви хочете постачати…

Павло Шеремета: Це, між іншим, говорить юрист, щоби ви також розуміли.

Фото: UkraineInvest - Ukraine Investment Promotion Office via Facebook

Данило Білак: Якщо ви хочете постачати навіть послуги, іноземні інвестори хочуть з такими, якими вони є. У них немає сірої, чорної і білої каси, у них є одна каса - біла, абсолютно прозора. Потрібно міняти свій підхід. Зараз уряд старається більше в електронному вигляді працювати, змінили касові операції і решту всього, щоби все полегшити. Будьте опортуністами - правильно сказав Павло - і шукайте, де ви можете додати вартість до ваших споживачів.

Павло Шеремета: З нами на зв'язку Ольга Сивак.

Ольга Сивак: Добрий вечір.

Павло Шеремета: Це віднедавна ще одна колега Данила в агенції, в офісі UkraineInvest із залучення інвестицій. Ви довго займалися у Львові, очолювали офіс із залучення інвестицій у Львівській міській раді, Invest in Lviv, так, Ольго?

Ольга Сивак: Так.

Павло Шеремета: І тепер ви працюєте по всій Західній Україні, використовуєте і примножуєте свій досвід.

Ольга Сивак: Саме так.

Павло Шеремета: Розкажіть, будь ласка, якісь історії успіху за останні рік-півтора, можливо, чим актуальніше - тим краще.

Ольга Сивак: Хочу сказати зі свого досвіду: у цьому напрямку я працювала з 2015 року, і, напевно, 2015-2016 роки були найскладнішими для нас, тому що в країні розпочалася війна, інвесторів реально не було, до України ставилися дуже обережно. І щодо добрих новин: останній рік-півроку, відколи я працюю в UkraineInvest, я бачу збільшення інтересу іноземних інвесторів до нас, до України, і особливо Західна Україна виграє через наше географічне розташування, близькість до кордону.

Тому цей шанс треба ловити, треба до нього готуватися. Коли я працювала у Львові, до міста приходять трохи інакші інвестиції. А зараз, коли у нас трохи ширша географія, коли ми працюємо з областями, з регіонами, ми їздимо в села, зустрічаємося з головами ОТГ, часто інвестори говорять: "Ні, дякуємо, ми до Львова прилетимо, але ми би хотіли поїхати в якесь містечко або село". І це нормально, що великі заводи хочуть розташовуватися там, де є більше робочої сили; там, де вони можуть найняти тисячу, дві тисячі працівників.

Павло Шеремета: Це світова практика.

Ольга Сивак: Так у Чехії, так у Польщі.

Павло Шеремета: Міста є містами, там вартість робочої сили, вартість праці дорожча, а у Львові тим більше.

Ольга Сивак: Тому є різні інвестиції для міст, є різні інвестиції для містечок і сіл; і ті, і ті повинні однаково готуватися. Тому мій колега з Вінниці Віталій Погосян правильно сказав, що одне з основних питань - це підготовка земельних ділянок, підведення інженерних мереж, і ці питання треба вже вирішувати, не чекати, коли прийде інвестор, і потім голови міста чи ОТГ кажуть: “А ми за рік зробимо документацію, ще за рік ми зробимо якісь труби”, - це не працює.

Павло Шеремета: І це ви ще м'яко говорите, там ще можуть бути трошки інші розмови: “Якщо ви нам трошки допоможете, то ми простимулюємо це питання”, - чи це є тільки в іншій галактиці, я чув, у сні?

Ольга Сивак: Насправді, я вам хочу сказати, я приємно вражена, які зараз є голови ОТГ. Я дуже вірю в ОТГ, тому що ми особисто їздимо і зустрічаємося на їх територіях, люди дуже дбають про свої території. Вони хочуть "затягнути" інвесторів, вони говорять: "Ми все підготуємо".

Павло Шеремета: Прекрасно.

Ольга Сивак: Направду, дуже щиро, такі люди дуже турбуються про своїх навколишніх жителів. Щоби були робочі місця, садочки вже зробили, дороги трохи доліпили. Але наступне, дуже важливе питання - це робочі місця і економіка. І голови ОТГ дуже про це дбають, але…

Павло Шеремета: Це хоча би для того, щоби втримати тих людей, які залишилися в Україні, тому що Польща та інші сусідні країни, особливо у вашому регіоні, створюють потужний магніт.

На сході більше панує патерналістичний підхід до економіки, а в центрі і на заході України - більш підприємницький

Ольга Сивак: Так, так, це проблема, що люди виїжджають на роботи, але якщо подивитися, які зарплати були на іноземних підприємствах два-три роки тому - зарплати потроху ростуть. Щороку компанії видають до 20%, і це вже зараз досить такі зарплати, якщо порівняти, якщо взяти нетто-суму, яку людина отримає після того, як вона заплатить за гуртожиток, за проживання, за харчування, скільки вона дістане на руки, вже різниця не є дуже великою, і вже люди починають це рахувати.

Таку саму роботу вони можуть отримати біля Львова, біля Тернополя, і люди залишаються. З іншого боку, це добре, що люди поїхали, там попрацювали, там вони подеколи працюють по 14 годин на добу, тому що вони там на заробітках, вони хочуть максимально заробити; а повертаються сюди і не хочуть так важко працювати.

Павло Шеремета: Дякую, Ольго, успіху у вашій діяльності, будемо на зв'язку. Даниле, я хочу підсумувати те, про що говорила Ольга. Не буде успішних і неуспішних громад - будуть громади, які хочуть залучити підприємства, інвестиції; і ті, які не те що не можуть, а не хочуть це зробити.

Данило Білак: Це однозначно, тут усе полягає в бажанні, все решта (як кажуть англійською - це not rocket science) - це не складна задача, це треба хотіти робити. Можна сформувати команду, скільки є державних програм - Фонд регіонального розвитку, ДФРР, дуже багато програм, які можна використовувати, з енергоефективності тощо. Головна задача, особливо для ОТГ, але і для всіх - слухати своїх виборців, свій народ, і спільно виробити стратегії міста чи ОТГ.

І це дуже важливо, бо не треба дивитися, де Україна або де вони є на сьогодні, треба дивитися, куди рухається світ, і де ми хочемо бути через десять років. Навіть у Вінниці, можу сказати, ми з ними говорили на цю тему - де ви себе бачите через 15 років? Говорять: “Ми бачимо себе одним із найкращих IT-центрів в Україні”, - мене це не сильно підбадьорює. Давайте, у вас є родюча земля, у вас є IT-сектор. Давайте, через п'ять років ви найкращі в Україні, через десять років - найкращі в Європі, а через п'ятнадцять років - найкращі у світі. Планка має бути висока.

Віталій, Хмільник: Добрий вечір. Добре, що ви звернули увагу на об'єднані громади, але все ж таки рухатися маємо через державний апарат. І якщо громади можуть залучити дрібного інвестора, який буде працювати в найпримітивніших напрямках, галузях, то для того, щоби розвивати провідні галузі, потрібно державне сприяння.

Павло Шеремета: Дякую, Віталію, я думаю, що ми зрозуміли. Я ще трошечки додам до цього вашого запитання, тому що 2014 року, працюючи в уряді і намагаючись підписати всі документи, які були потрібні для півмільйонної позики Світового банку, і пройти те, що називається сім кіл пекла… Даниле, якісь лайфхаки, коли тобі кажуть: "Я не можу, не хочу, ця процедура забирає час", - як ви вирішуєте це?

Данило Білак: Дуже просто - робимо своє. Є бюрократична система, це зрозуміло, але ми максимально працюємо напряму з інвесторами. Нашою роботою є їх залучати, їх приваблювати. Головне, щоби приїхали в Україну.

Павло Шеремета: А далі наша гостинність…

Данило Білак: Вони шоковані, бо мають настільки погане враження про Україну, яке читають, вони не можуть бути ніяк інакше, як приємно задоволеними.

Павло Шеремета: Тож нам треба частіше і більше долучати цих інвесторів, привозити їх до нас. Я думаю, що якщо вони вже у нас, ми можемо помаленьку пізніше вже переконувати різними аргументами.

 

Авторська програма Павла Шеремети Економічний прорив виходить в ефірі Радіо НВ щопонеділка о 20:00 - 21:00