Розслідування Reuters про дочку Путіна виявило бізнес-імперію на $ 2 млрд і замок у Франції

3 коментувати
Розслідування Reuters про дочку Путіна виявило бізнес-імперію на $ 2 млрд і замок у Франції
Президент Росії виявився не аскетичним диктатором, а банальним корупціонером

У Росії існує така апокрифічна історія: коли помер Йосип Сталін, на його Ближню дачу прибула спеціальна комісія для проведення опису особистого майна «батька народів», який наводив страх на половину світу. Результати членів комісії трохи спантеличили. Справа в тому, що у радянського диктатора крім знаменитої трубки, одягу та предметів особистої гігієни нічого свого не було: на простирадлах, табуретках і навіть підсклянниках стояли казенні інвентарні номери. Ідея особистого збагачення Сталіну була зовсім чужа. Зрештою, в його владі (і, відповідно, власності) знаходилася величезна країна і цілий оберемок залежних територій.

У якомусь сенсі, цей аскетизм став еталонним для подальших диктаторів. Вони, зазвичай, обожнюють демонструвати свою близькість до народу, підкреслюючи особисту скромність. У цій системі поглядів палаци, літаки, розкішні лімузини – це все ніби як «державне». У цьому є раціональне зерно. Персональне багатство лідера, як правило, сильно дратує простих людей, особливо якщо самі вони живуть набагато гірше. Не даремно, наприклад, символом корупції часів Віктора Януковича став його кричущо розкішний маєток, а не якийсь вкрадений завод, який може коштувати набагато більше «Межигір'я».

Нинішній патрон українського президента-втікача – Володимир Путін – завжди старанно уникав повторення цієї помилки. Згідно з офіційними деклараціями, у нього є невелика квартирка, гараж і скромний земельна ділянка. Зарплата – висока, але не безмежна – близько 10 тисяч доларів на місяць. У Москві десятки тисяч людей заробляють приблизно стільки ж і більше. Відпочиває він у диких місцях в Сибіру, в Криму, в Карелії і на Кавказі – ніяких фешенебельних курортів Лазурного берега, тропічних островів або Французьких Альп. За кермом він показується лише в «Ладі-Калині» або у стародавній «Перемозі». Нафтових компаній, хімічних заводів, телевізійних каналів та шоколадних фабрик у президента РФ за документами немає.

Численні його резиденції (строго кажучи, палаци) – на папері державні. Особисті літаки, вертольоти, лімузини, винищувачі, дельтаплани, кораблі, катери, яхти тощо – теж. У середньостатистичного жителя РФ не повинно навіть і думки з'явитися, що Путін розкошує. Від подібного роду крамоли обивателів ревно бережуть державні ЗМІ. Генеральна лінія партії приблизно така: так, президент не бідує, добре харчується й одягається, але в золоті не купається, а красти не може в принципі. Адже він не олігарх якийсь! Треба сказати, досі працювало безвідмовно.

Все змінилося 10 листопада, коли агентство Reuters опублікувало результати власного розслідування, присвяченого президентським дочкам – Марії та Катерині, про яких майже немає інформації у відкритому доступі.

Треба сказати, що для російських лібералів нічого особливо нового і сенсаційного в цьому розслідуванні не було. Всі й так знали, що Катерина Тихонова – молодша дочка Путіна, відомо було, що вона займається спортивним рок-н-ролом, працює в МДУ, де займається інноваційними проектами і розширенням кампусу (проект оцінюється в 1,7 мільярда доларів).

Також було відомо про її зв'язок з Кирилом Шамаловим – представником «нового покоління» російських олігархів – дітей путінських друзів молодості. Більш того, опозиціонер Олексій Навальний ще в 2014 році розкопав, що пара володіє шикарним маєтком у французькому Біарріце на березі Біскайської затоки. Ціна будинку – приблизно 3,7 мільйона доларів.


Фото особняка Катерини Тихонової і Кирила Шамалова/navalny.com

Фото особняка Катерини Тихонової і Кирила Шамалова/navalny.comЦіна будинку на березі Біскайської затоки - приблизно $ 3,7 мільйона/navalny.com

Ціна будинку на березі Біскайської затоки - приблизно $ 3,7 мільйона/navalny.com


Про те, що Шамалов-молодший у свої 33 роки є власником 21 відсотка акцій російського нафтохімічного холдингу «Сибур» теж було відомо. За підрахунками фахівців, вартість цього пакета акцій – більше двох мільярдів доларів.


ТОВ Тобольск-Нефтехим - найбільше підприємство в складі СИБУРа / b2b.sibur.ru

ТОВ Тобольск-Нефтехим - найбільше підприємство в складі СИБУРа / b2b.sibur.ru


Навіть те, що в історії успіху путінської дочки та її чоловіка зринає ім'я Геннадія Тимченка, нікого особливо не здивувало. Справа в тому, що старий друг Володимира Путіна, який склепав багатомільярдні статки на торгівлі російською нафтою, вже давно вважається «гаманцем» російського президента, людиною, на яку «записано» все путінське майно.

Журналісти Reuters провели відмінну роботу з систематизації всіх цих даних та зведення їх в одну історію. Але головна їхня заслуга і справжня вершина розслідування – це перше, гласне і документально зафіксоване підтвердження того факту, що Катерина Тихонова є дочкою Володимира Путіна.

Відповідне визнання репортери вивудили в заступника голови «Газпромбанку» Андрія Акімова, який простодушно розповів, що знав Катерину ще дитиною, нещодавно з нею зустрічався і може засвідчити: так, вона – дочка свого батька. Акімов – людина досить високопоставлена і втаємничена у «ближнє коло», тому в його компетентності у цьому питанні сумніватися не доводиться.

Це зізнання зшиває всі розрізнені і напівофіційні історії про Катерину Тихонову в одну цільну, виводячи її з області чуток у сферу об'єктивної інформаційної реальності. Підтвердження її спорідненості з Путіним пояснює і її фантастично успішну кар'єру, і багатомільйонні замовлення пов'язаним з нею структурам, і спонсорування російського спортивного рок-н-ролу найбільшими компаніями країни, і участь юного таланту в розширенні кампусу МДУ, і віллу у Франції.

Але головне, стає ясно, завдяки чому її чоловік Кирило Шамалов з мало кому відомого молодого чоловіка відразу перетворився в мільярдера. Тут потрібне невелике пояснення. За офіційною інформацією, в 2014 році він купив у Тимченка ті самі акції «Сибура», які зараз оцінюються в два мільярди. Ціна угоди категорично не розкривається. Тимченко міг продати ці акції Шамалову за рубль – з точки зору Путіна це означало б перекласти гроші з власної кишені в гаманець доньки. Російські контролюючі органи, звісно, законність операцій з путінськими грошима перевіряти б не стали.

Подробиці угоди з акціями не розкриваються, звідки Шамалов взяв гроші на покупку акцій – теж секрет. Типова темна корупційна історія, яких у Росії – хоч греблю гати. Але є нюанс: у даному випадку йдеться не про якихось темних особистостей або маловідомих олігархів, а про Володимира Путіна, його дочку, зятя та інших, які, як цілком офіційно з'ясувалося, набивають свої кишені мільярдами доларів під акомпанемент байок про «Ладу-Калину». У пресі почало з'являтися слово «Сім'я», яке в даному контексті має дуже негарне наповнення, і через це люто ненависне різним диктаторам. У різний час саме Сім'я робила об'єктом загальної ненависті і Бориса Єльцина, і Віктора Януковича, і Муаммара Каддафі, і Ніколае Чаушеску. Асоціативний ряд не з приємних.

Після деякого замішання в Кремлі зрозуміли, що може означати розкриття особистості Катерини Тихонової і які у цієї події можуть бути наслідки. Проблему треба було негайно усунути. «Газпромбанк» виступив із спростуванням слів Акімова: мовляв агентство їх спотворило, а сам він нічого такого не говорив. Цього, втім, було явно недостатньо. В хід пішла вусата артилерія – прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков. Його виступ з цього питання – блискуча ілюстрація вислову «вуж на сковорідці», він безумовно заслуговує на цитування: «Я можу спростувати інформацію, яка була викладена в Reuters, тому що в Reuters було зазначено, що Акімов сказав, що така-то громадянка є дочкою Путіна. Ось це я можу спростувати, грунтуючись на його ж спростуванні».

Видатний номер словесної еквілібристики, але, до нещастя для Пєскова, марний від початку. Справа в тому, що у Reuters є запис бесіди з Акімовим, що набагато важливіше, ніж «спростування, засноване на спростуванні». Відчайдушна спроба Путіна вустами Пєскова відректися від власної доньки розбилася об професіоналізм журналістів. До люті Кремля, закрити іноземне агентство поза його можливостями, залякати або підкупити його співробітників – теж. Видалити чутки про справи путінської дочки і зятя треба було в момент їх появи. Але тоді, мабуть, у Кремлі вирішили, що родинний зв'язок Тихонової і Путіна залишиться чутками в середовищі російських опозиціонерів, оскільки ніхто з людей, що володіють реальною інформацією, не наважиться на її підтвердження.

Легковажний Акімов пустив цю логічну конструкцію на дно. Зараз лише незалежне генетичне тестування могло б підтвердити, що «така-то громадянка» до Володимира Путіна стосунку не має. Але цей варіант, зрозуміло, суто гіпотетичний.

Поки ж цього не сталося, можна не сумніватися, що цікавість преси (в першу чергу – західної) до Тихонової, Шамалова, їхніх проектів, будинків і бізнесу буде набагато вище, ніж раніше. Можна не сумніватися, що ми дізнаємося про них ще чимало того, що вони хотіли б приховати. Попри всі зусилля Кремля, поняття Путінська Сім'я народилося на світ, буде рости і наповнюватися новими смислами. Ніякий Пєсков перешкодити цьому вже не зможе. І це – головний політичний наслідок усього цього сюжету.

Варто відзначити, що у нього є і ще один сенс – чисто емоційний. Вкрай цікаво було б дізнатися, що відчувала Катерина Тихонова, коли Пєсков називав її «якоюсь громадянкою», заявляючи на весь світ, що вона не є дочкою свого батька. Не менш цікаво, чого коштувало Путіну (найвпливовішій людині світу, за версією Forbes), викручуючись і вислизаючи, привселюдно відмовитися від батьківства. Чисто по-людськи далеко не кожен батько на таке зважиться.

Ну і останнє. Пан Акімов, напевно, вже зрозумів, що накоїв, і приблизно представляє, які перспективи через це відкриваються . Швидше за все, вони його ніяк не радують. Взагалі кажучи, його доля викликає найбільший інтерес. Можливо, що він навіть вирішить не повертатися з відрядження в Китай, де він нині перебуває.

P. S. Частину розслідування Reuters присвячено Марії Фаассен - старшій дочці Путіна. Вона ні в яких темних схемах на мільярди не помічена, працює біологом і займається наукою. Її чоловік, голландець Йооррит Йоост Фаассен прославився лише раз: у 2011 році його побили співробітники охорони російського банкіра Матвія Уріна, після чого останній опинився у в'язниці, а його банк - у списку банкрутів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: