Зруйнована економіка та розквітла корупція: такою Аргентина дісталася новому президенту

2 коментувати
Підставили плече: Виборці, які підтримали Макрі, чекають від нього підвищення рівня життя та справедливої соціальної політики

Підставили плече: Виборці, які підтримали Макрі, чекають від нього підвищення рівня життя та справедливої соціальної політики

В Аргентині завершилася 12-річна епоха подружжя лівих популістів Кіршнерів. Новому президенту Маурісіо Макрі, який змінив їх, дісталася країна зі зруйнованою економікою, розквітлою корупцією та потужними соціальними програмами, які годують половину громадян

Надія Рапалі, університетський викладач з аргентинського міста Годой-Крус, на недавніх президентських виборах голосувала за опозиційного кандидата Маурісіо Макрі. Так само вчинили чимало її співгромадяни, що дозволило Макрі перемогти.

"В останні чотири роки економіка сповільнилася, зросли податки та ціни", — розповідає Рапалі про життя в своїй країні за колишньої президентки Крістіни Фернандес де Кіршнер.

"Сьогодні робота викладача — одна з найменше оплачуваних, і це багато що говорить про якість освіти та роль вчителя в суспільстві", — продовжує свою розповідь Рапалі.

Останніми роками активне втручання держави в ринкові процеси, жорстке валютне й цінове регулювання викликали застій в економіці Аргентини — третьої за розміром країні в Латинській Америці — та стимулювало розвиток тіньового сектора. Обмеження на купівлю валюти для населення призвели до появи подвійного курсу. Інфляція, за деякими оцінками, становить близько 30%, а в країні процвітає корупція.

Згідно з даними світового економічного звіту МВФ, опублікованого в жовтні 2015 року, ВВП колись успішної Аргентини 2014 року скотився до одного з найнижчих показників серед країн Південної Америки і становить 0,5%. А от 2010-2011 рр. Аргентина була лідером регіону з показником близько 9%.

При цьому країна має нерозв'язану проблему повернення міжнародних запозичень і дефіцит бюджету в розмірі 2,7% ВВП. А за даними ЦРУ, 2014 року видатки бюджету Аргентини перевищували доходи більш ніж на $13 млрд.

Тепер Надія Рапалі сподівається, що Макрі вдасться змусити економіку Аргентини рухатися вперед. Зсунути країну з місця, розв'язати проблеми високої інфляції та бюджетного дефіциту, знизити експортні мита та зміцнити міжнародну довіру до Аргентини — виконати всі ці пункти й обіцяв своїм виборцям Макрі. Втім, експерти дивляться на прихід у владу правоцентриста ліберальних поглядів із помірним оптимізмом.

"Аргентині потрібні й інші реформи, зокрема скорочення витрат і субсидій, але Макрі як мінімум узяв правильний курс на зниження втручання держави в економіку", — зазначає Хуан Карлос Ідальго, експерт з Латинської Америки в Інституті Катона у Вашингтоні.

 

Список завдань

Обрання президентом правоцентриста Макрі завершило в Аргентині 12‑річний період правління лівих сил на чолі з подружжям Кіршнерів. 2003 року президентом Аргентини був обраний Нестор Кіршнер. Чотири роки потому він передав кермо своїй дружині — Крістіні Фернандес де Кіршнер. І якщо керівництво першого, за оцінками експертів і місцевих жителів, сприяло зростанню економіки після дефолту 2001 року, то правління Крістіни Кіршнер називають автократичним і марнотратним.

Від початку XXI століття аргентинська економіка вже пережила два дефолти. 2001 року президент Родрігес Саа заявив про зупинення обслуговування зовнішнього боргу розміром $132 млрд. Згодом Буенос-Айресу вдалося реструктуризувати 93% своїх зобов'язань і обміняти старі боргові папери на нові з дисконтом від 75% до 79%.

Однак хедж-фонди, що володіють рештою аргентинського боргу — 7%, не погодилися із запропонованими умовами і звернулися до американських судів, вимагаючи виплатити борг у повному обсязі. Суд став на бік кредиторів. У результаті Аргентина втратила можливість виплачувати інші кредити доти, доки вона не розрахується з американськими хедж-фондами. Як наслідок, через 13 років після економічного краху, вже 2014-го країна зіткнулася з новим дефолтом — технічним.

Коли я починала вчитися в 2010 році, то платила за університет 400 песо на місяць, а сьогодні я вже змушена віддавати 2.300 песо
Селесте Арсе, студентка з міста Мендоза

Сьогодні Аргентині вкрай важливо розв'язати проблему із зовнішніми позиками та повернути довіру інвесторів. "Маурісіо Макрі необхідно продовжити переговори з кредиторами, які зупинила його попередниця Крістіна Кіршнер, і повернути в країну інвестиції",— коментує НВ Карлос Маламуд, професор історії Північної та Південної Америки в іспанському Національному університеті дистанційної освіти.

У країни нагальна проблема — відсутність іноземної валюти. Через низький рівень резервів Центробанку придбати валюту аргентинцям непросто. За останні п'ять років держрезерви країни знизилися зі $100 млрд до $7-10 млрд, стверджує Маламуд. Тим часом конвертація коштів залишається єдиним способом захистити заощадження.

"Якщо ви хочете відкладати гроші більш ніж на рік, то вам необхідно придбати валюту — долари чи євро, — розповідає Рапалі. — Інакше ви просто втратите кошти".

Оцінити реальну ситуацію в економіці Аргентини Макрі зможе, обійнявши посаду 10 грудня. Тоді він отримає доступ до необхідних документів. Адже покладатися на офіційні дані, які публікувала адміністрація екс-президента, він не може.

Відтоді як 2007 року Крістіна Кіршнер обійняла посаду президента, звичним фактом стало викривлення статистики. Так, 2013 року недовіру до показників ВВП, які представив офіційний Буенос-Айрес, висловив Міжнародний валютний фонд. У червні поточного року організація визнала, що ряд висунутих тоді для розв'язання проблеми вимог Аргентина так і не виконала.

Сьогодні доходи 40% населення пов'язані з соціальною підтримкою держави, говорить Маламуд. І саме до них апелював провладний кандидат. Однак якщо Макрі посилюватиме ринкову орієнтованість економіки, це може бути катастрофою для соціальної політики.

При цьому справедливість наявної системи соціальної підтримки викликає сумніви у багатьох аргентинців. "Соціальні виплати мають отримувати діти і нужденні, а не ті, хто просто не бажає працювати і наживається на аргентинцях, які працюють", — впевнена Селесте Арсе, студентка з міста Мендоза. На її думку, новому президенту необхідно посилити контроль за розподілом коштів.

  

Подивіться, хто прийшов

Новий президент Аргентини Маурісіо Макрі ніколи не знав нужди. Виходець з багатої родини бізнесмена-мігранта італійського походження, він отримав спеціальність інженера в Католицькому університеті та продовжив освіту в двох американських вузах. Успішно вів сімейний бізнес і, можливо, так і залишився б представником аргентинських бізнес-еліт, якби не подія 1991 року.

Тоді 32‑річного Макрі викрала банда корумпованих поліцейських, зажадавши у заможних родичів викуп у $6 млн. Сім'я заплатила викрадачам, а Маурісіо, як він сам потім зізнався, вперше задумався про політичну кар'єру.

За кілька років потому він став президентом одного з провідних аргентинських футбольних клубів — Бока Хуніорс. Тут Макрі придбав собі слави та вигострив менеджерські навички. Дванадцятирічний період його футбольного президентства вважають найуспішнішим в історії Бока Хуніорс — клуб здобув ряд перемог світового значення і поліпшив своє фінансове становище.

Прихід Макрі до великої політики стався 2005 року, коли він став членом палати депутатів парламенту Аргентини. Вже за два роки колишній бізнесмен посів пост мера Буенос-Айреса і став неофіційним лідером аргентинської опозиції. А 22 листопада поточного року він здобув перемогу в другому турі президентських виборів, набравши 51,4% голосів.

 

Кандидатом на вибори Макрі висунув правоцентристський союз партій Cambiemos, що в перекладі з іспанської означає Змінімо. Вибравши таку назву, політики максимально точно визначили переважний настрій народу Аргентини, обуреного численними обмеженнями свобод і неефективною економічною політикою.

Тепер Макрі має намір підвищити прозорість макроекономічних показників, щоб завоювати довіру інвесторів до країни. Крім виправданої необхідності, це ще й типова політична тактика: показати справжній стан економічної ситуації та звинуватити в цьому попередню владу, вважає Шівон Морден, який готує аналітичну інформацію щодо Аргентини для американського міжнародного інвестиційного банку Jeffries LLC.

Хоч би там як, впроваджувати зміни Макрі доведеться вкрай обережно, кажуть експерти. Швидкий перехід від марнотратної політики Кіршнерів до жорсткої економії здатний викликати масове невдоволення. Розрив між двома кандидатами на виборах склав менше 3%, що підтверджує: серед аргентинців, як і раніше, багато прихильників старої влади.

Міжнародна спільнота чекає від Макрі послаблення державного втручання в економіку. Сьогодні влада країни контролює ціни на електрику, воду, пальне та багато інших товарів і послуг. Але це не допомагає зупинити інфляцію. Її вплив щодня відчувають на собі пересічні аргентинці.

Викладач Рапалі зізнається, що помічає зростання цін щоразу, коли приходить у супермаркет. А студентка Арсе зазначає подорожчання навчання й оренди квартири. "Коли я починала вчитися в 2010 році, то платила за університет 400 песо на місяць, ціни зростали щороку, а сьогодні я вже змушена віддавати 2.300 песо", — каже Арсе.

  

Команда праворуч

З оголошенням перемоги правоцентриста Макрі міжнародні аналітики заговорили про можливу зміну політичного курсу і для інших країн Центральної та Латинської Америки. Тут вже понад десять років триває процес, який прийнято називати лівим поворотом: 11 держав регіону очолюють представники лівих сил. Утім, експерти не очікують різкого ухилу південноамериканських країн праворуч.

"Одна ластівка не робить весни", — цитує популярне в Латинській Америці прислів'я американський експерт Ідальго. Він визнає зниження рейтингу лівих популістів у регіоні. Це виражається й у високих шансах на перемогу опозиції на грудневих виборах до парламенту Венесуели, і в падінні популярності президента Бразилії Ділми Русеф.

Якщо ви хочете відкладати гроші більш ніж на рік, то вам необхідно придбати валюту — долари або євро
Надія Рапалі, викладач університету з міста Годой-Крус

"Нам потрібно більше електоральних успіхів правоцентристських кандидатів і партій, перш ніж ми зможемо говорити про завершення ери лівих урядів", — говорить експерт.

Жителі Аргентини дуже добре пам'ятають наслідки правління неолібералів 1990‑х років. Тоді комунальні підприємства були приватизовані, величезна кількість держслужбовців залишилися без роботи; програма вільного ринку президента Карлоса Менема призвела до економічного колапсу. Тому сьогодні аргентинці очікують демократизації режиму, але не повернення в минуле.

Крім того, лівоцентристське правління Кіршнерів забезпечило низку позитивних змін, які чимало аргентинців хотіли б зберегти. За часів подружжя хоч і зростали ціни, але збільшувалася національне виробництво та розширювалися соціальні програми: введення допомоги матерям допомогло багатьом бідним сім'ям. Загальний рівень бідності за десять років з 2003 до 2013 року знизився на 70%, а граничної бідності — на 80%.

Щоб забезпечити країні подальше економічне зростання, Макрі має намір відкрити ринок Аргентини для світу. "Ми хочемо працювати з усіма. Ми знаємо, що аргентинський народ може багато дати світу, і сподіваємося знайти можливості для співпраці", — заявив політик після оголошення результатів виборів.

Якщо політика Макрі допоможе повернути Аргентині довіру міжнародної спільноти та світових фінансових інститутів, у економіки держави з'являться реальні перспективи зростання. Хоча на це потрібен час.

"Припускаю, що не у короткостроковій, а в середньостроковій перспективі ми побачимо нові інвестиції в Аргентину", — прогнозує професор Маламуд.

 

Матеріал опубліковано в №45 журналу Новое Время від 4 грудня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: