Частина членів коаліції стали гіршими, ніж опозиція - Яценюк

7 коментувати
Частина членів коаліції стали гіршими, ніж опозиція - Яценюк
Арсеній Яценюк, голова українського уряду, відповів на питання НВ, що він вважає своїми досягненнями у кріслі прем'єра, а що зробити не зумів

Коли 20 місяців тому я складав присягу, то розумів, що моє завдання полягає у тому, щоб очистити наш дім і навести в ньому порядок. Попередня влада залишила в Державному казначействі України тільки 108 тис грн, майже порожні газові сховища, були проблеми з виплатою заробітної плати, нефункціональний державний апарат. У той час Росія розпочала незаконну анексію Криму, а згодом – вторгнення в Луганську і Донецьку області. Перед Урядом постало завдання реалізувати дуже суворі й болючі реформи, які насправді мали бути запроваджені ще 20 років тому.

Що зроблено?

В енергетиці. Суттєво зменшено газову залежність від Росії і розпочато реверсні поставки газу з ЄС. 

Українська сторона подала позови до  Стокгольмського арбітражу для перегляду контрактів із російським Газпромом на транзит газу і компенсації через недостатні обсяги транзиту, а також щодо встановлення справедливої і ринкової ціни на газ. До речі, Україна стоїть на захисті не лише власних, але й спільних європейських енергетичних інтересів і принципів співпраці. Нашу категоричну позицію проти планів будівництва Північного потоку-2 поділяють інші європейські уряди – від Словаччини до Балтійських держав.

Піднято ренту на видобуток газу. Ліквідовано так звану спільну діяльність, що використовувалася для реалізації газових схем.

Ліквідовано посередників на газовому ринку. Україна закуповує газ напряму як у партнерів з ЄС, так і в Газпромі.

Встановлені ринкові тарифи на газ. Запроваджена широка система субсидій для громадян, які потребують компенсації плати за газ та послуг ЖКГ. На сьогодні субсидії оформили вже понад 4,1 млн домогосподарств.

Запроваджена програма з енергоефективності. Уряд компенсує 20%-80% так званих "теплих" кредитів на заміну котлів, вікон, утеплення домівок. Цих кредитів видано більш як на 800 млн грн.
У газових сховищах зараз накопичено понад 17 млн м3 газу. Торік вдалося пройти осінньо-зимовий період, і цього року накопичений достатній ресурс для проходження зими.

Фінанси

Отримано перші два транші від МВФ. Вдалося домовитися про нову чотирирічну програму обсягом $17,5 млрд з МВФ та майже $7,5 млрд від країн Великої сімки та міжнародних інституцій. 

Вдалося уникнути дефолту. Золотовалютні резерви зросли від $5 до майже 13 млрд доларів.

На рахунках Державного казначейства на грудень 2013 було 108 тис грн. На сьогодні – майже 100 млрд грн.

Завершено процедуру реструктуризації зовнішніх боргів. Списано $ 3 млрд боргу, на чотири роки відтерміновано виплати за тілом кредиту. 

Було підвищено заробітні плати та пенсії на 13-19%. Забезпечені соціальні виплати для тимчасово переміщених осіб.

Піднято податки та ренти на так звані олігархічні види бізнесу – видобуток газу, руди. Піднято податок на біоетаноли, де використовувалися тіньові схеми. 

Впроваджене електронне адміністрування ПДВ, в результаті чого в січні-вересні приріст імпортного та внутрішнього ПДВ порівняно з минулим роком склав 24,7 млрд грн  і 16,3 млрд грн відповідно.

Ми провели закон про трансфертне ціноутворення з тим, щоби не ховали прибутки в офшорних компаніях. І ДФС почне перевіряти виконання цього закону.

Дерегуляція. Децетралізація

Уряд провів бюджетну децентралізацію, передавши низку повноважень, зокрема зі збору податків, на місця. У результаті дохід місцевих бюджетів збільшився в середньому на 40%.

У двічі зменшено кількість контролюючих органів – із 56 до 28. Зі 143 до 84 зменшено кількість дозвільних документів, із 56 до 30 – ліцензій.

Було введено мораторій на перевірки малого та середнього бізнесу. 

Проведено скорочення кількості чиновників, завдяки чому витрати на урядовий апарат зменшуються на 30%.

Розпочато процедури відбору керівників державних компаній на конкурсній основі. 

Уряд не допустив жодної тіньової приватизації. Разом із USAID, Світовим банком і Міжнародною фінансовою корпорацією створена наглядова рада для проведення прозорої, чесної і конкурентної приватизації.

Далі. 

Подані позови проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини щодо незаконної анексії Криму та військової агресії на територіях Донецької та Луганської областей. Таких справ три.

Триває низка комерційних і арбітражних спорів проти РФ з боку українських державних компаній, які зазнали збитків черес російську агресію в Криму, та на територіях Східної України. Подані сотні позовів від приватних осіб, які зазнали шкоди в зв’язку з окупацією, яким допомагають їх оформлювати створені Урядом і Мінюстом центри безоплатної правової допомоги.

Прийнято урядовий закон про санкції проти Російської Федерації. Санкції запроваджені. Зокрема, про заборону польотів російських компаній до України.

Україна отримала широку міжнародну підтримку. Іще в березні 2014  Генасамблея ООН 100 голосами ухвалила резолюцію підтримки територіальної цілісності України і засудження анексії Криму.

Ми розпочали реалізацію проекту Європейський вал – облаштування державного кордону між Україною і Росією.

Майже утричі збільшено заробітні плати для військовослужбовців. Загалом оборонні видатки становлять понад 90 млрд грн.

Створено національну поліцію України. У багатьох містах України уже працюють нові патрульні, у багатьох – проходить їх навчання. У невеликих містечках та селах працюватимуть "українські шерифи". Розпочато процес формування поліцейського спецназу – корпусу оперативно-раптової дії (КОРДу).

20 місяців тому ми мали 5.000 одиниць повністю боєздатних і в якісному плані сильних воїнів. Тепер ми по-новому створили армію, в якій 250 тис. солдатів, також  в Національній гвардії України ще є 50 тис. національних гвардійців. На національну безпеку і охорону ми витрачаємо 5% ВВП.

Створена система реабілітації воїнів АТО, зокрема, Державна служба з питань учасників та ветеранів антитерористичної операції, соціального забезпечення сімей воїнів та загиблих в АТО.

Ухвалений закон і розпочата реформа вищої освіти.

Створене Національне антикорупційне агентство, яке має превентивні функції в боротьбі з корупцією. Забезпечено прозорий процес формування конкурсної комісії Національного антикорупційного агентства.

Забезпечене фінансування Національного антикорупційного бюро.

Відкрито інформацію з державних реєстрів, зокрема Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Реєстру актів цивільного стану. 

Почали роботу 100 центрів надання безоплатної правової допомоги по всій Україні, в яких адвокатський захист чи консультацію можуть отримати, зокрема, незабезпечені громадяни, воїни АТО.

Частина функцій Міністерства юстиції передана на місця – в рамках пілотних проектів право надавати реєстраційні сервіси отримали представники місцевої влади та нотаріуси.
Впроваджено продаж арештованого майна тільки через відкриті торги СЕТАМ.

Впроваджено електронні сервіси Мінюсту.
Проведено дерегуляційні заходи щодо процедур оформлення суден і вантажів у морських портах – суттєво скорочена кількість перевірок суден і вантажів, а також задіяних в цих процедурах контролюючих органів.

Запроваджено процедури дерегуляції в аграрній галузі.
Виділено 3 млрд грн на будівництво та ремонт автошляхів.
Для залучення інвестицій до України проведені масштабні економічні форуми у Вашингтоні, Берліні й Парижі.

Це не повний перелік того, що нам вдалося зробити за ці 20 місяців.

Що не вдалося? 

Нам не вдалося поки що провести реформу системи охорони здоров'я, реформу середньої і професійно-технічної освіти. 

Нам не вдалося провести закони, які треба для прозорої і чесної приватизації, Парламент їх досі не підтримав.

Нам не вдалося ввести обов’язкове декларування доходів і витрат для всіх, провести реформу вугільної галузі. 

Поки що нам не вдалося зруйнувати монополію на підключення до електричних мереж, прийняти закон про незалежного регулятора ринку енергетичних послуг – НКРЕ, провести суддівську реформу з заміною всіх суддів, змінити Генеральну прокуратуру – не генеральних прокурорів, а Генеральну прокуратуру як систему.

Нам не вдалося тримати стабільну коаліцію, тому що частина членів коаліції стали гірші, ніж опозиція.

Але. 

Після російської військової агресії Україна не втратила свою незалежність за 20 місяців. Україна вистояла. Україна створила армію, Україна зупинила агресію, Україна не оголосила себе банкрутом. Україна провела троє чесних виборів. Нам вдалося не повторити досвід Тимошенко і Ющенка. І зараз все залежить тільки від політичної волі всіх, для того щоб далі рухатися цим шляхом. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: