Золота середина. Євген Глібовицький називає український середній клас унікальним та пояснює чому

18 травня 2016, 09:00
Євген Глібовицький, авторитетний аналітик у галузі політології та медіа, міркує про унікальність українського середнього класу, а створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків називає ключовим питанням для розвитку демократії, причому переконливо аргументує

Якщо виникне необхідність коротко охарактеризувати Євгена Глібовицького, то найкраще назвати його людина-оркестр. Шанований у професійних колах журналіст і медіаексперт, викладач престижних вишів, який володіє трьома іноземними мовами, він буквально випромінює енергію. Маючи два українських університетські дипломи і один американський — Блаффтонського університету, Глібовицький по черзі був обличчям кількох вітчизняних телеканалів, зокрема рейтингового 1+1. Крім усього іншого, він розробляв концепцію П'ятого каналу, був одним з творців Громадське ТБ, а також писав для багатьох видань. Однак успіх у професії не завадив Глібовицькому десять років тому піти з неї.

Відео дня

Відтоді він провадить політичний і бізнес-консалтинг, викладає стратегічні та комунікаційні дисципліни у вишах, які тяжіють до західних стандартів освіти,— Українському католицькому університеті у Львові та столичній Києво-Могилянській академії. Чималу частину його часу займає Несторівська група — неформальне об'єднання вітчизняних інтелектуалів, експертів та громадських активістів, які розробляють стратегії розвитку України. Групу була створено 2012 року, щоб, як заявляли тоді її учасники, "Янукович не став наступним президентом, а наступний президент не став Януковичем". Сьогодні, коли минув час, завдання групи, як і раніше, актуальні.

НВ вклинюється в динамічний графік Глібовицького, щоб поговорити про процеси, що відбуваються в Україні. На зустріч він приїжджає в редакцію, охоче обіцяє відповісти на всі запитання, тільки просить чашку кави: "Я сплю по три години на добу".

5 запитань Євгену Глібовицькому:

— Ваше найбільше досягнення?
— Здатність не зупинятися в саморозвитку.

— Ваш найбільший провал?
— Їх дуже багато.

— На чому пересуваєтеся містом?
— Громадський транспорт і особисте авто — Renault Megane 2006 року.

— Остання прочитана книга, яка справила враження?
— Дуглас Норт Насильство і соціальні порядки. Концептуальні межі для інтерпретації писемної історії людства.

— Кому б ви не подали руки?
— Тому, хто хвалиться зрадою власних цінностей.


Історія ХХ століття залишила глибокий відбиток на цінностях українців. Досі батьки вчать своїх дітей, по суті, способів виживання: уникати відповідальності, нехтувати правилами, грі в статуси, коли статус дорівнює безпеці, а значить, у тебе має бути велика чорна машина, яку всі будуть боятися. Все це допомагає дітям вижити в Україні, але робить їх неконкурентними на міжнародному рівні.

Класичне соціально-демографічне визначення середнього класу — це люди з середнім рівнем доходу та вищою освітою. Але в Україні складно визначити, що таке середній рівень доходу: те, що у Львові є середнім, в Києві буде межею бідності. По-друге, рівень доходу може швидко змінюватися як в один, так і в інший бік у межах однієї і тієї самої соціальної групи. І по‑третє, складно сказати, що таке в українських умовах вища освіта. Коли жоден з українських університетів не входить у тисячу найкращих у світі, постає питання, чи є вища освіта тим, що визначає якість суджень і мислення, чи це феномен, який свідчить лише про досягнення певного соціального статусу.

Тому ми застосовуємо два критерії для визначення середнього класу в Україні: готовність бути активним (бажання, мотивація) і здатність ним бути (необхідні вміння та навички). На відміну від Європи, середній клас в Україні — це тонкий прошарок. Всього 4-5%. Але він бере не своєю кількістю, а якістю — володіє соціальним капіталом і вміє ним користуватися.

Ключова реформа для демократії, як не дивно,— реформа ОСББ [об'єднання співвласників багатоквартирних будинків]. Тому що вона не тільки відповідає на питання, як економніше використовувати ресурси і менше споживати енергії для опалення, що дуже важливо. Питання в іншому — це досвід договору з іншими. Ти повинен домовитися з сусідом, з яким живеш на одній сходовій клітці, інакше ви не зможете керувати будинком. А маючи досвід домовленостей з сусідом, легше домовитися з громадою в межах регіону і всієї країни. Те, що ми в 1992‑му втратили можливість піти шляхом ОСББ, страшно нам нашкодило, це була одна з тих реформ, яку потрібно було проводити з самого початку.

ЕДИНОМЫШЛЕННИКИ: Евген Глибовицкий принял участие в Антикоррупционном форуме в конце прошлого года в Киеве. На фото он с народным депутатом Сергеем Лещенко (справа) и певицей Русланой
ЕДИНОМЫШЛЕННИКИ: Евген Глибовицкий принял участие в Антикоррупционном форуме в конце прошлого года в Киеве. На фото он с народным депутатом Сергеем Лещенко (справа) и певицей Русланой Фото:

Якщо є один великий ресурс і немає способу його справедливо розподілити на благо суспільства, з'являться групи, які його захоплять. Це феномен ресурсної пастки. В Україні цим ресурсом був доступ до влади. Тому що владу можна конвертувати в гроші, схеми, правила, які грають на твою користь.

В умовах, коли громадянське суспільство було ще надто молоде і не могло серйозно впливати на правила гри, було здійснено фактично картельну змову між ключовими політичними силами. Зараз громадянське суспільство обмежує цю здатність влади далі використовувати свою позицію для корупційного збагачення. Звідси стільки скандалів, нервових протистоянь, тому що цього разу антикорупційні заходи зайшли настільки далеко, наскільки вони ніколи в історії України не заходили.

У нинішньої влади головна опора в суспільстві — патерналісти, які, по суті, сповідують радянські цінності. І складається парадоксальна ситуація, коли партії, які проголошують себе проєвропейськими, спираються на електорат, який традиційно голосував у проросійському векторі.

Майже всі передвиборчі кампанії в Україні велися навколо дискурсу національної ідентичності. Говорили про національних героїв, війни, мову — загалом, про речі, навколо яких не могло бути консенсусу і які самі ж виборці вважали не найважливішими. Але це були саме ті питання, які ділили націю навпіл. Першорядні питання безпеки, якості шкільної освіти, чистої води в крані і доступності медичної допомоги, які поділяють усі та вважають першочерговими, серйозно політиками навіть не порушувалися.

Цей дискурс глибоко розділеної країни, яка розривається між Заходом і Сходом, чималою мірою штучний. Це все одно що говорити, ніби суспільство глибоко розділене, тому що одна його частина — це чоловіки, а інша — жінки. Чи тому, що одна його частина має карі очі, а інша — зелені.

У формуванні ідентичності ми ближчі до американського дискурсу, ніж до європейського. Українцем у нас може бути необов'язково той, у кого батьки українці, або той, хто говорить українською, а той, хто вибрав бути українцем.

Захід постійно говорить про "втому від України". Але якщо раніше це була втома від вічно п'яного сусіда, то зараз це втома, пов'язана з необхідністю догляду за близьким родичем. На Заході, принаймні у частини еліт, є чітке розуміння того, яку роль в політиці безпеки відіграє Україна і яке навантаження бере на себе.

Два роки тому навіть найкращі наші друзі [на Заході] казали: ви нічого не зможете зробити з Путіним. Ми виявилися набагато сильнішими, ніж очікували наші найкращі друзі. Ми змогли зупинити російську агресію, змогли змінити думку наших західних партнерів про проблеми Донбасу і змогли залишити на порядку денному кримську історію, яка весь час дамокловим мечем висить над Росією.

Ми наражаємо себе на неймовірні виклики. Розмістити всередині країни понад 1 млн переміщених осіб — це виклик у всіх сенсах. Починаючи від нерозв'язаних економічних і побутових проблем і закінчуючи питаннями культурної асиміляції.

Досі батьки вчать своїх дітей власне способам виживання: уникати відповідальності, нехтувати правилами, грі в статуси

Зараз у Донбасі на кордоні відбуваються дивовижні трансформаційні процеси — повільне усвідомлення того, що суспільний договір, який там раніше працював (лояльність до вертикалі в обмін на ресурси), більше не працює, бо нова Україна не пропонує вертикалі, в яку ти можеш себе застромити. Це те, що мало почати відбуватися в 1991 році, воно нарешті почалося зараз. Якщо в Донбасі ми зможемо пройти цю трансформацію, у нас буде фантастично важливий досвід, який рано чи пізно буде корисний для Росії, Казахстану, Білорусі.

З 1998-го по 2008 рік було 10 років невпинного економічного зростання за умов політичної свободи. У нас такого ніколи не було раніше, це абсолютно новий досвід. Жителі великих і середніх міст вийшли із зони бідності та абсолютного економічного виживання. Там залишилася значна частина малих міст і сіл, але у великих містах можливостей було більше, ніж тих, хто бажав ними скористатися. І це частково заживило набуті раніше травми, пов'язані з відсутністю почуття безпеки в широкому сенсі цього слова. Люди почали почуватися впевненіше.

Обвал економіки, що трапився 2009 року, та випробування, що йшли за ним, справили ефект загартовування. Сталася неймовірна ціннісна трансформація, яка пізніше заклала підвалини того, що стало головним для громадянського суспільства, для Майдану 2013-2014 років і що почало розвиватися далі як український середній клас.

Зараз ми спостерігатимемо битву двох світів. Хтось говоритиме, що навколо купа загроз і нам потрібно виживати, інші — що навколо купа можливостей і нам потрібно вчитися їх використовувати. Ці два світи неможливо примирити до того моменту, поки не з'явиться стійка безпека. Це, звісно, перш за все питання закінчення війни, але також питання верховенства права, непідкупних суддів, чесної поліції, якої ми не боїмося і яка забезпечує нам порядок дотримання правил дорожнього руху, якості освіти, доріг без ям тощо. Це набагато ширший комплекс питань, ніж поняття безпеки винятково в сенсі оборони.

Ми втратили шанс на бліцкриг. Однак процес змін пішов. Обороноздатність країни покращено, радикально зменшена залежність від російських енергоносіїв, причому виведення з корупційних схем Нафтогазу посадило систему корупції на голодний пайок, позбавивши її доступу до дешевих ресурсів, а це все одно що позбавити підприємство дешевих кредитів. І таких точкових досягнень досить багато. Але ми порівнюємо наше сьогоднішнє відчуття з нашим сьогоднішнім очікуванням. І, звичайно, відчуття завжди програє. Через це нам здається, що ситуація гірша, ніж вона є насправді. Я не схильний кричати "зрада", ймовірніше, я обережний оптиміст.

Матеріал опублікований в НВ №17 від 13 травня 2016 року

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X