Знати ворога в обличчя. Ким і чим воює проти України армія «ДНР» і «ЛНР»

Знати ворога в обличчя. Ким і чим воює проти України армія «ДНР» і «ЛНР»
Армія сепаратистів складається з проросійськи налаштованих місцевих, добровольців з Росії, які не знайшли себе на батьківщині, і кадрових військових РФ. При майже однаковій з українською армією кількості техніки, на боці АТО воює майже вдвічі більше людей

Вже півтора року на Донеччині триває війна за українську територію, яку намагаються захопити бойовики з самопроголошених республік ДНР і ЛНР. У цій боротьбі проти українських військових виступають як сепаратисти з незаконно сформованих місцевих добровольчих батальйонів, так і солдати армії РФ. Присутність останніх сама Росія досі не визнає, незважаючи на безліч доказів. НВ спробувало розібратися, з чого і кого складається армія окупантів.

Люди

Незважаючи на те, що починалося все з польових командирів, багато з яких зараз зникли з поля зору, за час війни у «ДНР» і «ЛНР» цілком сформувалися регулярні збройні сили. Є у них все – і люди, і техніка, вважає військовий експерт Павло Фельгенгауер. За його словами, загалом, армія «Новоросії» може налічувати до 40 тисяч чоловік. Якщо порівнювати можливості з українською армією, важкої техніки у наших військових і в сепаратистів практично однакова кількість.


Май 2014-го. Представитель пророссийских сил стоит на блок-посте возле Славянска

Травень 2014-го. Представник сепаратистських формувань стоїть на блок-посту біля Слов'янська


«Що стосується особового складу – в силах АТО людей було приблизно вдвічі більше при тій же кількості техніки», - каже Фельгенгауер, посилаючись на дані українського Міністерства оборони і на інформацію, яку давали в «ДНР» минулого літа.

Армія сепаратистів формально складається з двох армійських корпусів, організованих в окремі бригади. У кожному з них – по одній артилерійській бригаді і по кілька мотострілецьких, які створені по штатах російських мотострілецьких бригад, але не так сильно укомплектовані людьми і технікою, розповідає військовий аналітик і старший науковий співробітник Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень Ігор Сутягін.

«Люди в цих бригадах воюють найрізноманітніші. Є й місцеві – був такий період, коли їх активно намагалися вербувати представники обох «республік», таким чином, позбавляючись російської частини службовців. Судячи з усього, це було ініційовано Росією, щоб їй менше дорікали», - розповідає Сутягін.

Крім цього, багато там і російських військових. За даними спільноти InformNapalm, на Донбасі були помічені військовослужбовці з більш ніж шістдесяти найрізноманітніших російських військових частин. Серед них – 200-та бригада особливого призначення Північного флоту РФ, 8-ма гірська мотострілецька бригада, 4-та гвардійська танкова дивізія, 474-й окремий автомобільний батальйон важких тягачів, а також кілька мотострілецьких, артилерійських бригад, бригада спецпризначення Головного розвідувального управління РФ, парашутно-десантний полк і багато інших.


Июнь 2014-го. Пророссийские боевики из батальона Восток.

Червень 2014-го. Проросійські бойовики з батальйону Восток.


За словами Сутягіна, кадрові військові РФ на цій війні займаються, насамперед, обслуговуванням високотехнологічної техніки. У кожній бригаді є рота радіоелектронної боротьби, яка тримається в тіні, в тилу, та забезпечує потужну підтримку для сепаратистських формувань. Є у бойовиків інструктори і радники – старші російські офіцери, які туди періодично відряджаються.

Багато в складі сепаратистських батальйонів і добровольців, які не знайшли себе у мирному житті в Росії і поїхали воювати.

«Є люди, обпалені війною, які не можуть нічого робити, окрім як воювати. Такі є і в Росії, і в Україні», - каже про них Сутягін.

Техніка

У військах «ДНР» і «ЛНР» достатньо різноманітної техніки: ствольна артилерія, зенітно-ракетні системи, системи залпового вогню. Немає тільки авіації, розповідає Фельгенгауер.

Техніка сепаратистів практично ідентична тій, яка є в української армії. З тією лише різницею, що у нас вона – в гіршому стані, підкреслює Сутягін. У Росії ж це – новітні постачання і останні розробки. Але і воювали на такій техніці, переважно, саме кадрові російські військові. Бойовики ж обходяться більш стандартним набором. Наприклад, танки типу Т-64 різних модифікацій, знятих з озброєння у російській армії.


сентябрь 2014-го. Пророссийский боевик изучает поврежденный украинский танк, брошенный недалеко от Иловайска

вересень 2014-го. Проросійський бойовик вивчає пошкоджений український танк, кинутий недалеко від Іловайська


«Це дозволяє створити неоднозначність ситуації. З одного боку, російські танки. З іншого, їх вже там ніби як офіційно і немає», - пояснює Сутягін.

Про такий обман говорить і Фельгенгауер. За його словами, техніка у сепаратистів – з Росії, але там роблять вигляд, що не мають до неї ніякого відношення.

«Т-64 зняті з озброєння, тому що вони Харківські – не проходять технічну модернізацію. В Україні ж є різні варіанти Т-64 найрізноманітнішої модернізації, що дозволяє робити вигляд, нібито бойовики ці танки віджали саме в українських військових», - пояснює Фельгенгауер.

Практично половина танків, які є в цих бригадах – недієздатні, адже ця техніка досить нелегка в керуванні, і зламати щось – дуже просто. Фахівців, які зможуть швидко і добре полагодити танки, в лавах сепаратистів не вистачає.

Артилерія – стандартна як для української, так і для російської армії. Ракетну техніку в руки сепаратистів не передають. Якщо вона і використовувалася, то, хіба що, російськими частинами.

«Завдяки великій дальності, така ракетна техніка іноді працювала з російської території», - каже Сутягін.

Зв'язок і радіоелектронна боротьба, здебільшого, експлуатуються російським персоналом. Але така техніка не найсучасніша, старого зразка. Але коли в бойових діях активно брали участь російські війська, техніка там зустрічалася і новіша. За словами Сутягіна, є деякі факти, які свідчать, що там навіть використовувалася експериментальна техніка зв'язківців.

Є у сепаратистів і протиповітряна оборона. Передусім, це зенітний ракетний комплекс Стріла-10. Дальність у нього не дуже велика – до 5 км, працює він на базі бронетранспортера МТЛБ.

«Більш досконалі речі, які там використовувалися, – це [самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс наземного базування] Панцир-С1, [зенітно-ракетний комплекс] Тор (система сама контролює визначений повітряний простір і збиває всі повітряні цілі, не визначені системою «свій-чужий»). Це техніка більш високого рівня. Панцирі, самі по собі – гарні, їх треба було обкатати. Але в бойовому плані ця система не дуже ефективна. Але це було, знову-таки, в період активного задіяння російської армії», - розповідає Сутягін.


Донецк, 2014 год. Техника, помеченная российским триколором. На боку бронированной машины видна надпись

Донецьк, 2014 рік. Техніка, помічена російським триколором. На боці броньованої машини видно напис "Батальон Восток".


За його словами, в часи, які передували першому етапу штурму Донецького аеропорту і захопленню Луганського аеропорту, в регіонах на південний схід від Донецька, був помічений, принаймні, один дивізіон російської системи С-300 модифікації ПС і ПМ – ці системи здатні вражати цілі на різних висотах і в різній дальності.

Різноманіття російської техніки високої якості відзначають і в InformNapalm.

«Це і гаубиці Мста-Б з російських БЗіРВТ (баз зберігання і ремонту військової техніки), і сучасні військові вантажівки Урал-632301, і реактивні системи залпового вогню 2Б26 на базі автомобіля КАМАЗ-5350, які не перебувають на озброєнні в українській армії, і навіть російські експортні модифікації танка Т-72С1, які активно постачалися до Ірану та Венесуели», - коментує НВ засновник InformNapalm Роман Бурко.

«Азовська флотилія ДНР»

Ще в травні 2015-го бойовики з «ДНР» заявили, що створюють власну «Азовську флотилію», яка буде виконувати функції військово-морського флоту. Цю ідею вже всіляко висміяли користувачі соцмереж.

Територія для «флоту» у бойовиків є – під їхнім контролем зараз шматок узбережжя Азовського моря в Новоазовську. Проте створити повноцінний флот за таких умов – досить проблематично, вважає Сутягін. Адже порту, в якому могли б базуватися катери та кораблі, на цій ділянці немає.

«Прибазувати туди кілька катерів, в принципі, можна. Спроби зробити це вже були – прибазувати катери, перенести дію ще і на море. В принципі, такі спроби все ще тривають. Але особливо великих перспектив створити там військово-морські сили – немає», - міркує Сутягін.

На даний момент у «ДНР» може бути десяток катерів, і то, найімовірніше, не військових, розповідає НВ редактор Українського Мілітарного Порталу, морський піхотинець Тарас Чмут. Про більші кораблі не може бути мови, адже для цього в Азовському морі занадто маленька глибина. Сильної небезпеки все це поки що не становить. Однак, за наявності маленьких катерів бойовики з самопроголошеної республіки можуть, наприклад, доставляти або забирати розвідувально-диверсійні групи в тил через море. Друге, для чого можна використовувати такі катери – розвідка.

«Але навіть якщо десант із сотні чоловік висадиться на таких катерах десь під Маріуполем, вони будуть без важкої техніки, без артилерії та підтримки. Їх просто викинуть у море і знищать», - коментує Чмут.

Крім того, на базі «флоту» бойовиків формується «морська піхота», створена на основі колишнього 9-го окремого механізованого полку 1-го АК «ДНР», який базувався в Новоазовську. Одна з можливих реальних причин для створення такої структури – спроби Росії «узаконити» своє перебування в регіоні, каже Чмут.

«Можливо, це робиться з розрахунком, що російські військовослужбовці, а також колишні військовослужбовці морської піхоти будуть проходити службу у складі цього «флоту» - щоб вони не палились, як раніше», - пояснює Чмут.

Сутягін же бачить у цьому якусь політичну підоснову. На його думку, завдання, яке стоїть перед сепаратистами і перед Кремлем, може полягати в тому, щоб підвищити градус конфлікту в цій зоні. Це потрібно, щоб налякати європейців перспективою появи нової гарячої точки на окупованому Донбасі.

«Це може бути бажання налякати Захід, змусити його натиснути на Україну, щоб Київ виконав на умовах Кремля другі Мінські угоди. Адже саме це є передумовою для зняття санкцій щодо Росії, чого Кремль вкрай потребує», - розповідає Сутягін.

З цієї ж причини – спроби залякати ескалацією конфлікту, каже він, факт перейменування мотострілецької бригади в «морську піхоту» опублікували в ЗМІ – намагалися надати ситуації публічності.

Насправді ж, тренували власну «морську піхоту» вже досить тривалий час, розповідає засновник фонду допомоги армії Повернися живим Віталій Дейнега. Бойовики роблять це не стільки заради того, щоб когось залякати, скільки заради підтримки форми – щоб люди не розслаблялися і не пиячили від неробства в перервах між наступами.

Наявність гумових та швидкісних катерів у бойовиків можна пояснити тим, що вони там були раніше, або ж просто куплені на цивільному ринку. Але військовий катер просто так не можна купити

Однак, як би сепаратисти не тренували своїх людей, з справжніми морськими піхотинцями їм не зрівнятися.

«Морські піхотинці і люди, які служать у так званому «полку морської піхоти» - різні люди. Підготовка і висадка морських десантів, навіть локальних і тактичних – дуже непросте заняття. СРСР, наприклад, за час Великої вітчизняної війни так жодної операції морського десанту провести і не зміг. А це був цілий Радянський Союз, який всіляко готувався до війни. Проте, практично всі морські десанти, які намагалися висаджувати, успішними не були», - пояснює Сутягін.

За даними групи Інформаційний спротив, «керівництво ДНР» зараз веде переговори з Москвою про можливе поповнення свого «флоту» російськими катерами зі складу прикордонної служби РФ. Але насправді ця затія може виявитися складною для виконання, адже тоді Росії доведеться визнати пряму співпрацю з бойовиками.

«Наявність гумових та швидкісних катерів у бойовиків можна пояснити тим, що вони там були раніше, або ж просто куплені на цивільному ринку. Але військовий катер, навіть прикордонний, з кулеметами, його просто так не можна купити», - каже Чмут.

Однак, за його словами, навіть якщо у «флоті ДНР» з'явиться кілька великих катерів, це не сильно вплине на ситуацію. Вони зможуть ходити трохи швидше і брати на борт більше людей, ніж зараз. Але, по факту, коло завдань, які вони могли б виконувати, від цього не розшириться.

Сутягін вважає, що під прапором «морської піхоти ДНР» на узбережжі, можливо, могла б зайти і 810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту РФ. Але, в такому разі, Кремль буде спійманий на гарячому і зняття санкцій йому не бачити.

«Якщо там відбуватимуться наступальні операції, то діятимуть російські війська під виглядом «ДНР» і «ЛНР». І проявитися може що завгодно», - погоджується Фельгенгауер.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: