Змагання між здоровим глуздом та бажанням зберегти корумповану систему – нардеп Ємець про судову реформу

0 коментувати
Леонід Ємець був співавтором законопроекту

Леонід Ємець був співавтором законопроекту "Про судоустрій та статус суддів", який розписав реалізацію реформи на найближчий рік. Фото: amazonaws.com

Як контролюватимуть суддів та який контроль за системою залишив за собою президент Петро Порошенко, розповів депутат НФ та член Ради судової реформи Леонід Ємець

- Чому зараз так поспішають із прийняттям реформи?

- Бо це останнє вікно можливостей, яке не можна проґавити. Маємо унікальну можливість, втратити її – це злочин проти наших дітей та батьків.

- Чому не прийняли процедуру обрання Антикорупційного суду?

- Всередині робочої групи немає згоди щодо цього закону. Є пропозиція залучати посольства ЄС, США та Канади щодо відбору кандидатів, є позиція напряму залучати іноземних суддів, ще декілька пропозицій. Оскільки станом на сьогодні узгодженої позиції немає, це питання буде обговорюватися окремо. Поки що прописали, що Антикорупційний суд має з’явитися протягом року.

Читайте також: Або судова реформа, або суд Лінча - експерт про найбільш очікувану реформу

- Обмеження на рік для його створення буде прописано саме в законі?

- Ми не можемо цього зробити. Якщо за рік не напишемо закон – суд доведеться створювати за загальними процедурами. А якщо напишемо закон, то для нього не потрібно 300 голосів, достатньо буде 226.

- Експерти зауважують, що у президента залишається можливість розпускати суди ще на два роки. Чи не залишає це контроль президента над призначенням та звільненням суддів?

- Так, ми неодноразово говорили, що це залишає контроль президента. Але в нас вибір – погодитися з президентом і запустити реформу, або взагалі провалити її. Наразі ми маємо можливість ліквідувати апеляційні та Верховний суд і набрати їх за конкурсом, за новими правилами. На конкурси допустять юристів без суддівського стажу – науковців та адвокатів.

Кожен суддя здаватиме три декларації, якщо він отримає хабар, то не зможе його потратити, всі його родичі до сьомого коліна також здаватимуть інформацію про всі витрати. Ми створюємо Громадську раду, яка це все контролюватиме.

Основна зміна – це запровадження єдності судової практики. На чому наразі тримається корупція в судах? На тому, що якщо тобі не подобається рішення цього судді – несеш хабара іншому й отримуєш інше рішення. Це працює вплоть до Верховного суду, крутиться по інстанціях, на цьому заробляють адвокати, прокурори, судді. Що ми пропонуємо? Верховний суд прийматиме рішення, яке буде обов’язковим по аналогічних справах. В результаті за 5-6 років ми наберемо практику й кількість позовів зменшиться.

- Виходить, що в бочці меду залишається ложка дьогтю у вигляді контролю президента за системою?

- Це питання не до нас, а до президента. Ми свої пропозиції та зауваження до конституційної реформи озвучували та вносили. Так, реформа недосконала, але ми прив’язані до того, що можемо або нічого не робити, що буде на руку тим, хто контролює суди як у стінах парламенту, так і поза його межами. Або прийняти реформу, звільнити 90% суддів, набрати нових, встановити нову судову практику, запровадити декларації – впевнений, що це поліпшить ситуацію.

- Які фракції готові підтримати ваш закон та реформу загалом?

- Наша єдина обов’язкова умова була в тому, щоб зміни до Конституції приймали після нашого Закону Про судоустрій та статус суддів. Або так, або ніяк. Зараз йде змагання між здоровим глуздом та бажанням зберегти корумповану систему. Або сьогодні, або такої можливості не буде найближчі кілька років.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: