Злочинці в Росії і бомжі в Україні. Росіяни, які воювали за Донбас, розповіли, чому тепер нікому не потрібні

Стати громадянами України добровольцям не дає президент України - саме він сильніше гальмує процес і знаходить нові причини для відмов
Artem Esenin via Facebook

Стати громадянами України добровольцям не дає президент України - саме він сильніше гальмує процес і знаходить нові причини для відмов

Добровольці з Росії, які воювали за український Донбас, оббивають пороги в Києві, щоб отримати громадянство. НВ поспілкувалося з трьома бійцями з Мурманська, Самари і Примор'я про те, навіщо вони воювали проти власної країни

За даними Генштабу ЗСУ, станом на грудень минулого року пліч-о-пліч з українцями на Донбасі воювало не менше тисячі іноземних добровольців. Багато з них з Росії. В українських подіях вони побачили можливість побороти путінський режим і побудувати нову країну у себе.

Добровольці Олександр Валов з Мурманська і Артем Широбоков з Самари розповіли НВ про те, як потрапили на війну, за що воювали і як тепер не потрібні ні Росії, ні Україні, а колишній офіцер ФСБ Ілля Богданов – про те, як йому вдалося стати одним із небагатьох росіян, що таки отримали український паспорт.

Олександр Валов, доброволець полку Азов з Мурманська, російське Заполяр'ї

Я потрапив на війну не випадково, скоріше це закономірний процес, сформований всім моїм свідомим життям. Живучи в РФ, ніколи не визнавав чинну владу з багатьох причин.


Фото: Aleksandr Valov via Facebook

У Валова в Росії залишилася сім'я, яку сюди не можна забрати Фото: Aleksandr Valov via Facebook


До від'їзду займався суспільно-політичною діяльністю у цьому місті і регіоні, до того – у різних містах. Керував кількома власними регіональними громадськими організаціями, організував безліч публічних заходів. Приміром, Російський Марш в Мурманську в 2010-2013 роках. Мої проекти носили антирадянський і антипутінський характер. З моменту початку Революції Гідності я підтримав Україну, що дало поштовх розвитку бурхливих подій.

Ми вели безліч роботи, завжди в рамках правового поля і під контролем юристів. Але в Гулагу, якщо ти незадоволений баландою і стукаєш ложкою по клітці, врятувати тебе може тільки смерть або втеча. Це призвело до очікуваного результату – у травні 2013 на моє життя вчинили замах. На щастя, залишився живий. За пару днів мене заарештували, незабаром я став фігурантом низки сфабрикованих кримінальних справ від "створення екстремістського співтовариства" до "збудження ненависті і ворожнечі до соціальної групи "політична партія Єдина Росія".

Співробітники ФСБ запропонували мені уникнути переслідувань і в'язниці – почати надсилати на Донбас терористів-"добровольців", завдяки моєму авторитету серед місцевого населення. Обіцяли закрити всі справи, обрати депутатом обласної думи, виділити офіс і непогану зарплату. Звичайно ж, відмовився і незабаром покинув наш засніжений тюремний край.

Співробітники ФСБ запропонували мені уникнути переслідувань і в'язниці – почати надсилати на Донбас терористів-"добровольців", завдяки моєму авторитету серед місцевого населення. Обіцяли закрити всі справи

У жовтні 2014 не з першої спроби опинився в Україні. Першому ж прикордоннику заявив про прохання політичного притулку. Воювати вирішив не відразу. Незважаючи на те, що строкову службу в РФ я закінчив сержантом розвідки і командиром БМП, я не був військовим у звичному розумінні цього слова. Все, що у людей асоціюється з армією в мирний час – командири, шикування, обмеження волі, мене не влаштовує. Я підприємець і сам собі керівник у цивільному житті. Але, поживши трохи в Києві, дізнався зсередини українське суспільство і вирішив, що готовий битися на фронті зі зброєю в руках у складі добровольчих підрозділів. До того ж, ворог у мене і в України – загальний. Безнаціональна путінська сволота.

Вони практично знищили ідентичність поморів, а я – етнічний помор. Колись помори були етносом зі своєю культурою, традиціями, діалектом. Дали світу Ломоносова та інших великих людей. За підсумками окупації наших територій СРСР і пізніше в РФ, поморів, згідно з переписом, залишилося лише 3112 особи. Етнос практично знищений, розкулачений і розстріляний, залишки "радянізовані". Те ж саме вони роблять вже майже століття з російським народом. Їх брехливий "русский мир" у вигляді колорадських стрічок, горілки-путінки і жигулів замість автомобілів – це відрижка цивілізації. Там немає нічого, окрім тоталітарної криворукості і дебілізму, вибитих поліцейськими кийками.

Громадянам РФ необхідний приклад. Позитивна альтернатива. Вони не бачать, що таким прикладом може стати Україна. Є альтернатива з минулого з піонерами, талонами, краківською дешевою ковбасою і горілкою. Основна причина війни – влада РФ хоче очорнити постреволюційну Україну, щоб не сталося російської революції. Щоб суспільство думало, що краще жити погано, але стабільно, ніж революція, розіп'яті хлопчики, фашисти і війна.

Люди, які запитують мене, мовляв, як так, воювати проти своїх, не розуміють, про що говорять. Путін і його війська для мене настільки ж "свої", наскільки індіанцям своїми були англійці. Тому я тут – відмиваю перед українцями та з усім світом нашу російську національну честь. Бачачи сотні таких, як я, і борючись з нами пліч-о-пліч, люди вчаться відрізняти цукерку від фантика.

Поживши в Україні пару місяців, ближче до Нового Року познайомився з іншим політемігрантом, який опинився у схожій ситуації – Антоном "Варягом" Корольовим з острова Сахалін. Відтоді ми в одних підрозділах. У січні намагалися організувати з ним російську роту в складі одного з батальйонів при МВС. Ми тоді не мали виходів у верху влади. Але на рівні комбатів нам відповідали, що вони цілком підтримують нашу ініціативу, але здійснити її їм не дають зверху. Нічого і не вийшло.

За пару тижнів з моменту оголошення набору до нас звернулися десятки громадян РФ, які бажають воювати проти путінського режиму. Ми майже три місяці оббивали всі можливі пороги. Коли довелося визнати, що подібне формування тут нікому не потрібне, ми пішли в полк Азов.

Туди було непросто потрапити. У полку я швидко визначився, чим буду займатися. Пішов майже за фахом – бронетанковий батальйон Холодний Яр. Був піхотинцем, так і зенітником. Буквально через пару днів після того, як потрапив у зону АТО, відправився воювати в Широкине. До того ніколи не бачив населених пунктів, практично знесених артилерією з лиця землі. Там, у боях, мене поранили пострілом з гранатомета. Я отримав осколкове поранення ока та контузію середнього ступеня. Був випадок, коли мене оголосили "двохсотим" і внесли в списки вантажів-200 полку Азов. А нещодавно представили до медалі За оборону Маріуполя за ті часи. Чим це закінчиться – не знаю, адже нас, іноземців, офіційно не існує, і чи вручають нам нагороди – велике питання.

У батальйоні ми були одними з перших росіян. Спочатку нам багато не довіряли – мало хто розумів мотивацію. Пізніше, після спільних бойових операцій, до таких як я тут ставляться краще, ніж до багатьох українців. Нас часто ставлять у приклад. Бійці-українці розуміють, що для багатьох з них ця війна за визволення окупованої частини їх землі.

Для нас це війна проти путінського режиму, який мучить наші народи. Для путінської окупаційної влади ми – головні вороги. Вони нас бояться, і правильно роблять. Ми покладемо свої життя, щоб наші народи звільнилися від тоталітаризму. Я хочу якнайшвидшої перемоги України. Не просто миру, а саме перемоги.

Легальність же нашого перебування ми ніяк забезпечити не можемо – у багатьох немає закордонних паспортів. В'їжджали ми в країну ще до того, як вони стали потрібні

Коли я приймав рішення воювати, то і не думав про те, що у добровольців виникнуть проблеми з легалізацією в майбутньому. Ні я, ні інші просто про неї не думали, як про зарплати або інших негараздах. Це був час, коли цінувалися блискавичні рішення. Зараз вони серйозно позначаються на нашій долі.

За даними Генерального Штабу, іноземних бійців на стороні України не менше тисячі. Думаю, цифра занижена. У реальності, за нашими підрахунками, таких не менше трьох тисяч. Зараз добровольців вивели з першої лінії оборони в третю, і ми просто сидимо на своїх базах, ходимо в караули, займаємося навчанням. Додому в нас шляху нема – не доїдемо живими навіть до в'язниці. Більшість добровольців давно у розшуку в РФ і фігурують у справах про "найманство" (притому, що навіть вантажник в РФ заробляє більше, іноді в рази, ніж тут оформлений солдат-українець на передовій). Від нудьги деякі намагаються повернутися до цивільного життя та інтегруватися в суспільство.

Пан Порошенко ще більше року тому з трибуни назвав нас своїми "бойовими побратимами" і обіцяв підписати указ, який дасть нам громадянство України. Він не дотримав своєї обіцянки.

Ми подали петицію з проханням виконати наше прохання, швидко зібрали необхідні 25 тисяч підписів. Пізніше Азов домігся від міністра МВС [Арсена] Авакова клопотань для першого експериментального списку з 22 азовців, включно зі мною. У повній відповідності з законом наші документи були подані в АП. Кілька разів папери повертали на доопрацювання.

В останній, четвертий раз, в АП мотивували відмову тим, що багато хто з нас на території України знаходиться неофіційно, ніхто не має довідок про відсутність "злочинів проти людяності". Такі довідки відмовляються видавати посольства представнику за довіреністю. Тільки при особистому візиті. А особистий візит рівносильний здачі в полон РФ. Легальність же нашого перебування ми ніяк забезпечити не можемо – у багатьох немає закордонних паспортів. В'їжджали ми в країну ще до того, як вони стали потрібні. Без загранки неможливо оформити посвідку на проживання. Ми фактичні і юридичні бомжі, які тут не потрібні ні чиновникам, ні паркетним шаркунам-генералам. За законом нас зобов'язані депортувати. Ті, хто повернувся до цивільного життя, не мають права офіційно працювати, вести бізнес, привезти сім'ю або завести її тут.

АП, вимагаючи ці довідки, не тільки знущається, відправляючи нас у відділення поліції за місцем прописки по батьківщині, але і фактично тим самим визнає російське "правосуддя", яке гнобить у в'язниці Надію Савченко. На всі питання, які зараз виникають, може відповісти тільки президент.

Нещодавно зрозумів, що просити будь-що за таких умов – принизливо. Більше цього робити не збираюся і іншим бійцям не раджу. Якщо нам дадуть громадянство – буду радий, ні – не здивуюся і буду продовжувати свою справу. Зараз ми намагаємося знайти юристів-волонтерів з Києва, які допомогли б нам зібрати необхідні документи. Хоча, думаю, потім в АП придумають нові підстави для відмови. Наприклад, попросять довідки, що ми не крокодили.

Артем Широбоков, доброволець з Самари

Я приїхав в Україну на Майдан, ще в лютому 2014, підтримати братський народ в поваленні нелегітимної влади. З початку АТО твердо вирішив брати участь у діях на сході України. Тоді вже перебував в організації Патріот України, вступив в (тоді ще) батальйон Азов.


Фото: Артем Широбоков via Facebook

Широбоков не бачить варіантів, окрім попросити притулку в іншій країні або намагатися оформити посвідку на проживання в Україні Фото: Artem Esenin via Facebook


Відправився в зону бойових дій на початку травня 2014 – Маріуполь. Брав участь практично у всіх операціях Азова: Маріуполь, Мар'їнка, Іловайськ, Широкине. Взимку 2015 року, Широкине, в перестрілці з сепаратистами, отримав кульове поранення.

Минув місяць, як я приїхав зі сходу до Києва, щоб особисто займатися документами. До цього моїм громадянством займалася юридична служба Азова. Документи два рази подавали в різні установи в бік президента, вони губилися десь у кулуарах бюрократичної системи. В третій раз документи: заяви про надання громадянства більше двадцяти іноземцям полку Азов, папір-рекомендація на кожного бійця від міністра внутрішніх справ Авакова, про те, що ми маємо заслуги перед Україною та представляємо державний інтерес – все це товкли з однієї контори в іншу.

Назустріч у цьому питанні не йде лише Порошенко. При перевірці СБУ не виявила нічого підозріло в наших анкетах, а значить все в порядку

Після останньої подачі документів точно стало зрозуміло, що чергові обіцянки Порошенка про надання легального статусу іноземним бійцям АТО залишаться лише словами, що влада послідовно відмовляє нам у громадянстві. Назустріч у цьому питанні не йде лише Порошенко. При перевірці СБУ не виявила нічого підозріло в наших анкетах, а значить, все гаразд.

Причиною останньої відмови стала "відсутність довідки про несудимість", яку ми не можемо отримати, і вони це прекрасно розуміють. Багато хто з нас знаходиться в міжнародному розшуку через свою активну проукраїнську позицію. Відповідно дану довідку нам отримати неможливо. Через довірену особу її напевно не дадуть – залупляться. При особистій явці – затримають.

Що робити – не знаю, спробую зробити посвідку на проживання, може, одружуся. Може бути, доведеться виїхати закордон – просити притулку в іншій країні. Але я в міжнародному розшуку з простроченим терміном перебування тут.

Ілля Богданов, колишній співробітник Прикордонного управління ФСБ Росії по Приморському краю

Я воював на Донецькому напрямку: місяць був в батальйоні Донбас під Іловайськом, потім у Правому Секторі – Піски, Торез, весь Донецький напрямок. Приїхав сюди, коли побачив, що на Майдані рух, що тут Київська Русь відроджується.


Бывший ФСБ-шник Илья Богданов - один из немногих российских добровольцев, кто получил гражданство Украины. Фото: Илья Богданов via Facebook

Колишній ФСБ-шник Богданов - один з небагатьох російських добровольців, хто отримав громадянство України. Фото: Ілля Богданов via Facebook


Отримував громадянство майже півроку. Я проходив всі процедури, все як годиться, і настав момент, коли мені сказали: "В Адміністрації Президента тобі відмовили, і взагалі – тобі не дадуть, тому що не дадуть". Ось так. В той момент я сильно розлютився і почав звертатися до українського суспільства, є пости в інтернеті. Пішла хвиля, почалися флешмоби, підключилися депутати, [помічник міністра оборони Юрій] Бірюков, і суто суспільним тиском це питання вирішилося [в березні цього року].

Зараз офіційно відмовили з причини, що вони всі злочинці – на них завели кримінальні справи. Коли я сидів там і чекав, мені сказали, мовляв, як же тобі дадуть довідку, що на тебе справи немає, коли на тебе заведено справу? Кажу, взагалі-то, це не мої проблеми. Мені: "Та ладно, ми очі закриємо".

Мій друг, з яким я зараз живу, отримав громадянство тому, що у нього батьки з України. А таких, як я – всього двоє: я і ще один – Боцман [боєць Азова, білорус Сергій Коротких].

Хлопцям я перед виборами радив почати якусь активність: шуміти, списки подавати. А вони думали, що їм все дадуть. Зараз, думаю, тільки чекати на зміну влади, інакше ніхто нічого не дасть. Або їхати в інші цивілізовані країни. Чи зможуть вони виїхати, якщо у багатьох немає закордонного паспорта? [коли ці люди в'їжджали в Україну, росіянам можна було перетинати кордон без паспорта].

Україна схожа на Росію. Дедалі більше. Після Майдану, звичайно, було все інакше. Я пам'ятаю торішні настрої

Якщо ні, ну тоді тільки бомжувати тут залишається. Чи, може, нова тема з'явиться якась. Тут грузин ображати актуально стало. Або бути гастарбайтерами, поки тут не зміниться режим. Можна піти в [батальйон] Азов. За нього чіпляються, тому що там більш-менш є дах над головою, є де поїсти і грошей дають трошки. Всі, хто не в Азові, взагалі труба, бомжі в натуральному значенні цього слова.

Тут займатися нічим. У мене є друзі, які живуть в будці сторожа в розпліднику для собак, у Чернігівській області, у селі. Приїхали сюди з Росії воювати. Зверталися до всіх, волонтери не допомагають – криза в країні, все набридло. Уявляєте, що їм тепер відповідати, коли росіяни у них запитають: "Ну чё вы там, повоевали за хохлов? Как вы себя чувставуете?". А вони такі: "Ми бомжі, тут дно". Навіть соромно зізнатися, що даремно приїхали. Їхали нову країну будувати, творити, а не повбивати-повоювати. А їм тут таких можливостей не дають. Навіть сім'ю не дають можливості завести.

Україна схожа на Росію. Дедалі більше. Після Майдану, звичайно, було все інакше. Я пам'ятаю торішні настрої. А зараз взагалі стає калькою Росії якоюсь. Рух у зворотний бік, по колу.

З тими, хто залишився в Росії, спілкуюся мало. В основному, вони всі воювали за Лугандонію, зараз збираються в Сирію. Хто не в Сирії, тих ФСБшники морщать. Днями викликали мого друга і сказали йому прямим текстом, що мене хочуть ліквідувати. Грюкнуть прямо тут, і справа в капелюсі.

У мене є друг, який місяць воював за "ДНР", потім повернувся [в Росію], отримав умовний термін, і зараз взагалі в нейтралітеті. Привіз туди гранату.

Таких, які б змінили ідеологічні погляди, серед моїх знайомих немає. Вони там знайшли собі тисячу виправдань.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: